Iskolai robbanás

Víz és nátriumvegyület elegye okozott robbanást tegnap Budapesten, a Lónyai Utcai Református Gimnázium és Kollégiumban. Öten megsérültek, a mentők négy embert kórházba szállítottak, egyikük állapota súlyos. A tanítást félbeszakították, és a diákokat hazaküldték. A tűzoltók magas ammóniakoncentrációt mértek a helyszínen, ezért az egész épületet kiszellőztették.

2009. 10. 04. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Négy ember könnyebben, egy súlyosan megsérült tegnap Budapesten, a IX. kerületi Lónyai Utcai Református Gimnázium és Kollégiumban, amikor kémiai baleset történt az iskola műhelykonyhájában. Gócz Éva, az intézmény igazgatója a távirati irodának elmondta, a karbantartó személyzet tagjai régi edényeket mosogattak, amikor az egyikbe beleszáradt nátriumvegyület reakcióba lépett a vízzel és kisebb robbanás történt. A baleset a pince egyik lezárt, használaton kívüli részén, a régi kémiaszertárban történt, ahová a diákoknak tilos bemenniük – tudta meg lapunk. A robbanást, bár nem volt túl nagy, az emeleten is hallották, de nem keltett különösebb riadalmat. Kevéssel ezután a hangosbemondón megkérték a diákokat, hogy hagyják el az épületet. A tervek szerint ma újra lesz tanítás az iskolában.
Valics Dezső, a mentőszolgálat ügyeletese lapunknak elmondta: az egyik sebesült saját felelősségére a helyszínen maradt, kettőt a Merényi Gusztáv Kórház traumatológiájára, egy-egy sérültet pedig az Erzsébet-kórház baleseti traumatológiájára, illetve a Szent István-kórház égési osztályára vittek.
A nátriumot egy üvegedényben tárolták, és feltehetőleg vizet öntöttek rá, ez okozta a robbanást – tájékoztatta lapunkat Molnár Péter, a Fővárosi Tűzoltó-parancsnokság szóvivője. Beszámolója szerint a veszélyhelyzetet felderítő szolgálat ellenőrizte a lefolyókat, nátriummaradványokat talált bennük, ezeket elszállította. A helyszínen magas ammóniakoncentrációt mértek, ezért a helységből minden anyagot és bútort kipakoltak, majd ventillátorral átszellőztették az épületet. Hozzáfűzte: nem derült ki, hogy miként keletkezhetett az ammónia, mert nem kaptak teljes tájékoztatást arról, hogy milyen anyagokat tároltak odalent, és mit mivel kevertek össze. Az ammónia a bőrrel érintkezve vagy a légutakba kerülve súlyos károsodást okozhat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.