Szakemberek szerint már a drasztikus csökkentés is súlyos zavarokat okozott volna a lebonyolításban, a teljes elvonás azonban azt jelenti, hogy a tanárok elveszíthetik a vizsgáztatásért, dolgozatjavításért vagy a vizsgaelnöki feladatokért járó díjazást.
*
Magyar Bálint indítványának írásbeli indoklásában kifejtette: az érettségi vizsgák lebonyolítása az iskolafenntartók feladata, ezért az önkormányzatoknak saját költségvetésükbe előre be kell tervezniük az ezzel kapcsolatos kiadásokat, így például a tételek tárolásának költségeit vagy az emelt szintű vizsgáztatásokkal járó pluszkiadásokat. A tanároknak járó díjazás várható megszűnése kapcsán megjegyzi: a pedagógusok alapfeladatai közé tartozik az érettségiztetés.
A pénz elvonása azt jelenti, hogy az idei, összességében 1,5 milliárd helyett jövőre ennek egyhatoda, kevesebb mint negyedmilliárd jut az érettségikre. Ebből a pénzből azonban egy fillér sem kerül a fenntartókhoz és az iskolákhoz, a teljes összeg központi kezelésben marad. Ebből fedezik majd a feladatlapok előállításának, csomagolásának és kiszállításának a költségeit. A vizsgaszervezésre és a tanárok díjazására szánt pénzt Magyar javaslata értelmében a hátrányos helyzetűek Arany János Kollégiumi Programjára csoportosítják át.
A bizottsági ülésen a szocialisták Magyar javaslatán kívül csak saját indítványaikat támogatták, a fideszes kezdeményezéseket lesöpörték az asztalról. A szocialista módosítások értelmében mégsem csökken egyharmadára, hanem az idei szinten marad az ingyenes vagy kedvezményes menzára szoruló gyerekek étkeztetési támogatása, és a korábbi tervekkel ellentétben egyelőre a két tannyelvű iskolákat sem „végzik ki”. A tehetséggondozásban oroszlánrészt vállaló iskolákat azonban nagyon nehéz helyzetbe hozzák: habár a gyerekek után járó kiegészítő normatív támogatást az idei szinten tartja a kormány, de az iskolák költségvetésének nagyobb részét kitevő pályázati keretet közel a felére csökkentik, ráadásul a pályázati forrásra jogosult kört kiterjesztik a nem minősített (nem megfelelő színvonalú oktatást végző) intézményekre is. A szocialisták elutasították a Fidesz azon módosító indítványát is, amelyben a párt a Magda Sándor szocialista országgyűlési képviselő által vezetett gyöngyösi Károly Róbert Főiskola több száz millió forintos beruházási támogatását csoportosította volna át óvodai férőhely-bővítésre.
– Az érettségi finanszírozásának megszüntetésével nemcsak a tanárokat semmizik ki, de súlyos zavarokat okoznak majd a vizsgák lebonyolításában is, ami jogi aggályokat is felvet – reagált lapunknak Pósán László (Fidesz). Hozzátette: bizonytalan lábakon áll a két tannyelvű iskolák támogatása is, a szocialista indítvány ugyanis csak 300 milliót csoportosít át e célra, míg a kiegészítő támogatás összege ennek többszörösét teszi ki. Pósán szerint több mint arcátlanság, hogy Magda iskolája évről évre pénzt kap beruházásra, miközben olyan égető az óvodai férőhelyhiány, hogy az önkormányzatok egy része törvénysértésre kényszerül, mert még a hátrányos helyzetű gyermekeket sem tudja felvenni.
Nemvárt fordulat jön az időjárásban, mutatjuk mire számíthat