Jubileumi bérletindítás

55 éves az István zenekar, mai nevén: Zuglói Filharmónia – Szent István Király Szimfonikus Zenekar, az együttes idei jubileumi bérletsorozatát vasárnap este hat órakor a Művészetek Palotája Bartók Béla Nemzeti Hangversenytermében Mozart-esttel indítja.

2009. 10. 25. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem szokványos az István zenekar története, ritka, hogy egy ilyen, amatőrnek induló kezdeményezés fél évszázad alatt hivatásos együttesek rangjára emelkedjen, és olyan vendégművészekkel lépjen fel, mint a kétszeres Kossuth-díjas Kocsis Zoltán, Jurij Szimonov, Vásáry Tamás, Kobajasi Ken-Icsiró, vagy a korábbi években Ferencsik János és Kórodi András.
A zenekart Záborszky József alapította, aki az István gimnázium tanulóiból alakított diákzenekart, amelyet aztán professzionális szintre emelt. Huszonegy éve vette át az együttes vezetését Záborszky Kálmán, akinek irányítása alatt a magyar zenei élet meghatározó tényezőjévé vált a zenekar. Csak néhány esemény, amelyre biztosan sokan emlékszünk: a 2003-as örömkoncert a Hősök terén, vagy a Carmina Burana, a Saul, a Székely fonó vagy Kókai Rezső István király című operája. Ezeknek a közönségsiker mellett számos kevésbé megfogható eredménye is volt, mint például az a zenei élmény, amely akár egy életre meghatározhatja a muzsika jelentőségét azoknak a zuglói kisdiákoknak az életében, akik az 1000-1500 fős kórusokban énekeltek. Ez különösen azért fontos, mert manapság az iskolai ének-zene oktatást és egyre inkább a zeneiskolai hangszeroktatást is leépíti a kormány, s az egykor virágzó és világhírű magyar kóruskultúrának és a Kodály-módszernek már csak az emléke maradt nekünk.
Aki azonban olyan szerencsés, hogy az istvánosok közé kerül, ettől nem kell félnie. Mára már egy egész intézményrendszer épült az 55 éve alapított diákzenekarra: zeneiskola, zeneművészeti szakközépiskola és számos, a különböző korú növendékekből álló zenekar működik Zuglóban Szent István néven. Ezek nemcsak sikeres zenekarok, de fontos utánpótlás-nevelő műhelyek is, vezető szimfonikus együtteseink számos művésze istvánosként kezdte pályafutását. Nem véletlen, hogy a Szent István Király Szimfonikus Zenekar 2000-ben elnyerte a Magyar Örökség Díjat is, és hogy néhány éve félhivatásos együttesként dolgozik.
Így alakulhatott meg három éve a Zuglói Filharmónia, amely tovább bővítette a lehetőségeket, mostanra ennek eredményeképpen számos népszerű és telt házas bérlettel büszkélkedhetnek. Ezek közül talán a legkimagaslóbb a Művészetek Palotájában megrendezett sorozat, amelynek idei, jubileumi bérlete vasárnap este hat órakor indul a Bartók Béla Nemzeti Hangversenyteremben.
Vasárnap esti Mozart-műsoruk a Don Giovanni nyitányával kezdődik, majd a Sinfonia concertante hegedűre és mélyhegedűre című mű szólal meg Kovács Orsolya és Zárbok Zita, a Zuglói Filharmónia fiatal szólistái közreműködésével, s az estet a c-moll mise zárja Fodor Beatrix, Simon Krisztina, Szappanos Tibor és Mikecz Kornél szólójával. A koncertet Záborszky Kálmán dirigálja.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.