Megfelelve a portugál közvélemény-kutatók előrejelzéseinek, vasárnap a szocialista kormányfő, José Sócrates vezette erők nyerték meg a választásokat. A karizmatikus, azonban ellentmondásos politikus ismét kormányt alakíthat, de mivel 36,5 százalékával, 96 képviselőjével (a 230 fős parlamentben) csupán az egyszerű többséget érte el, így csak kisebbségi kabinetre futja. Pedig Sócrates 2005 februárjában nem akármilyen sikert ért el: pártja (PS) 45 százalékos eredményével és 121 képviselőjével egyedül alakíthatott többségi kormányt, ami egyszer sem sikerült még Mário Soaresnek, a szocialista párt alapítójának, kétszeres kormány- és államfőnek sem. A régi-új kormányfő azt állítja, nem akar koalíciót, de az egyik hetilap szerint nem kizárt, hogy az abszolút többséghez mégis ajánlatot tesz a 21 mandátumot szerző kereszténydemokratáknak (CDS/PP).
A 29 százalékot – és 78 képviselőt – szerző vesztes jobboldali szociáldemokratáknál fejek fognak hullani, de csak az október 11-i önkormányzati választások után.
Már a választás előtt megjósolták a győztesnek: annyira szétaprózódott a portugál parlament, hogy legfeljebb két évig kormányozhat egyedül. Ezzel tehát vége Sócrates eddigi szabad akaratának is, amelylyel korábban rendszeresen visszaélt: még a költségvetést se tudja elfogadtatni, ha nem tesz jelentős engedményeket egyes pártoknak.
Sócrates fejére olvashatják beváltatlan ígéreteit, elhibázott intézkedéseit, amit elsőnek honfitársa, de egyben európai „főnöke”, José Manuel Barroso európai bizottsági elnök tehet meg. Az Európai Bizottság ugyanis már tegnap, a győzelem másnapján üzent neki: eljárás indul Portugália ellen, amiért a szocialista kormány ígéretei ellenére még mindig jóval nagyobb a költségvetési hiány, mint a GDP előírt 3 százaléka.
Egymilliárd forintot, a bevallott összeg tízszeresét költhették el Magyar Péterék tavasszal