Kötelező olvasmány a Gulag

Kötelező olvasmány lett az orosz középiskolában Szolzsenyicin Gulag szigetvilág című, háromkötetes munkája. Milliók sírhelye lett a Gulag szigetvilág, azaz a bolsevik kényszermunkatábor és börtönrendszer, amely elválaszthatatlan lett attól a szovjet kommunista világbirodalomtól, amelyet Arthur Koestler, az egykori kommunista szimpatizánsból lett világhírű, antikommunista író a huszadik század legszörnyűbb rendszerének nevezett.

2009. 10. 04. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tavaly augusztusban elhunyt Alekszandr Szolzsenyicin, a kommunista világrendszernek a legnagyobb kárt okozó trilógia szerzője is éveken át raboskodott a Gulagon, majd a hruscsovi „olvadás” korszakában a témában Ivan Gyenyiszovics egy napja címen megjelent kisregénye egy csapásra nemzetközileg is ismertté tette, majd 1970-ben irodalmi Nobel-díjat kapott. A kommunista büntetőrendszer borzalmairól titokban írt Gulag szigetvilág abban az időben csak a nyugati országokban jelenhetett meg. Szolzsenyicint később, a brezsnyevi ideológiai megmerevedés korszakában azonban a KGB – amelynek Vlagyimir Putyin, Oroszország későbbi elnöke, jelenlegi miniszterelnöke is dolgozott – letartóztatta, repülőgépre ültették, és kiűzték a Szovjetunióból. Amerikában, a Vermont állambeli festői Cavendish városka mellett, egy erdei házban élt évtizedeket, majd Borisz Jelcin elnöksége idején, 1994-ben hazatért. A Nyugatban a szellemi kiüresedést látó Szolzsenyicin bírálta a gyengekezű, a nyugati érdekeknek engedő Jelcin elnököt, de az őt követő Putyin elnökben látta azt a nemzetéért dolgozó államférfit, aki Oroszországot erőssé és naggyá teszi, segítve a pravoszláv vallás és egyház reneszánszát.
A Gulag szigetvilág kötelezővé nyilvánítását a moszkvai oktatási minisztérium azzal indokolta, hogy az „a huszadik századi orosz történelemre vonatkozó létfontosságú történelmi és kulturális örökséget hordoz”. Natalja, Szolzsenyicin özvegye júliusban javasolta, hogy a Gulag szigetvilágot tegyék a tanterv részévé, de ne a teljes három kötetet.
Putyin elnök még 2000-ben látogatta meg a Moszkva melletti dácsájában Szolzsenyicint. Az egykori hírszerzőből lett mai miniszterelnöknek egyébként egyik kevéssé ismert oldalára világít rá a brit The Economist nevű brit lap fiatal főszerkesztőjének és washingtoni irodája szintén fiatal vezetőjének májusban, Isten visszatér címmel megjelent könyve, amelyben azt írják róla: „soha nem veszi le keresztelőjekor kapott keresztjét, és kremlbeli irodája mellett egy kis kápolnát rendezett be magának”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.