Közel az arab egység?

2009. 10. 18. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az arabok egyesítése felé tett lépésként értékeli az arab világ sajtója Abdullah szaúdi király damaszkuszi látogatását, míg elemzők a vizitet inkább abba az amerikai stratégiába illesztik, amely leválasztaná Iránról Szíriát. Szaúd-Arábia uralkodója 2005-ös trónra lépése óta először utazott el Szíriába Basár el-Aszad elnök meghívására, amely hatalmas előrelépés a korábbi évek fagyos viszonya után. A szíriai államfő a múlt hónapban találkozott a szaúdi királlyal a sivatagi királyság legújabb egyetemének felavatóünnepségén, s nem sokkal korábban egy rijádi minicsúcson is.
A damaszkuszi megbeszéléseken a két vezető az arab egység és a térségbeli béketeremtés részleteiről tárgyalt. A szíriai lapok úgy tudják, elsősorban a gázai és a palesztin helyzetről, a libanoni rendezésről, valamint Irakról beszélgettek. Elemzők szerint az uralkodói látogatás célja a két ország között a palesztinkérdésben, valamint a Szíria és Irán közötti stratégiai kapcsolatok kérdésében meglévő nézetkülönbségek elsimítása. Szíria korábban azzal vádolta Rijádot, hogy az folyamatosan felsorakozik az amerikai tervek mögött, szembefordulva az arab egységgel. A szíriai–szaúdi viszonyt rontotta Rafik el-Haríri volt libanoni miniszterelnök meggyilkolása is, aki igen közel állt Rijádhoz, hiszen a polgárháború utáni békeszerződést is Taifban írták alá. A merénylettel sokan Szíriát gyanúsították, amely azonban tagadta érintettségét.
Szíria felértékelődése a nemzetközi diplomáciában tetten érhető, például a Barack Obama elnöksége óta tapasztalható amerikai érdeklődést figyelve. Helyi információk szerint a franciák és a britek szinte naponta találkoztak hivatalosan vagy titokban szíriai kollégáikkal, a mostani szaúdi látogatás szintén azt szolgálhatja, hogy Damaszkuszt a „pária” Irán oldaláról leválasszák. A szíriai lapok rámutatnak, hogy Teherán a genfi tárgyalások óta sokkal erősebb pozíciót foglal el, ennek pedig Damaszkusz lehet a haszonélvezője.

Iráni gyanú. Az Egyesült Államok áll az iráni Sahram Amiri szaúd-arábiai eltűnése mögött, állította Manusehr Mottaki. Az iráni külügyminiszter szerint a vallási célú zarándoklaton Szaúd-Arábiában tartózkodó, a teheráni Malek Astar Egyetemen kutató professzor eltűnésében játszott amerikai szerepről bizonyítékaik vannak, egyúttal bírálta Szaúd-Arábiát, amiért engedte a szakember elrablását. Amiri hátteréről biztos információk nincsenek, ám elképzelhető, hogy részt vesz az iráni atomprogramban, és azt sem lehet kizárni, hogy a júniusban eltűnt kutató felfedett néhány információt az amerikaiaknak. (MN)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.