Meglepő fordulatra figyeltek fel a világban még az ezredforduló előtt az olasz rendőrök. Olaszországban egyre nőtt azon bűncselekmények száma, amelyeket a maffiacsaládok nőtagjai követnek el. Sosem voltak sokan, de a belügyi statisztikáiból kiderült, hogy 1990-ben még csak egy nő ellen indítottak eljárást maffia-bűncselekmények miatt, 1995-ben viszont már csaknem százan voltak.
Don Corleone utódai között a nők pragmatikus okok miatt kerültek előtérbe, s már nem csak gyerekeket nevelnek és tésztát főznek. Noha az olasz állam napjainkban a nápolyi camorra, illetve a szervezett bűnözés többi csoportja – a pugliai Santa Corona Unitá, a szicíliai Cosa Nostra, a calabriai ’Ndragheta – elleni küzdelemre összpontosít, és egy-egy klán egyre több férfi tagját fogják el, ezért a nők veszik át az irányítást. És a Tökös Mari vagy a Kövér Macska ragadványnevű keresztanyák bebizonyították, semmiben sem maradnak el párjuk vagy férfi rokonaik mögött. Bár szoknyát és tűsarkú cipőt viselnek, de hasonló bátorsággal húzzák meg a ravaszt. Sőt, Gaetano Maruccia csendőrtábornok, a nápolyi övezet parancsnoka elárulta az AP tudósítójának, hogy a maffiafőnökök özvegyei vagy a bebörtönzöttek feleségei jól irányítanak, határozottak, kifejezetten jó stratégák, sőt ravaszabbak is, mint a férfiak.
Ez a változás ebből a szempontból tökéletesen megfér az olasz társadalom szerkezetével, mert a családok inkább a nőknek adják át az „üzletvezetést”, csak hogy ne kelljen idegenre bízni. A nápolyi camorra ügyeit nyomozó Stefania Castaldi ügyésznő pedig elmondta, hogy a Lady Camorrának is nevezett Maria Licciardi, a nápolyi maffia 2001-ben elfogott egyik női vezetője igazi keresztanya, aki azóta is irányítja szervezetét a börtönből, amióta átvette lebukott bátyja, Gennaro helyét. De egy téren nincs pardon még az egyre nagyobb hatalmú keresztanyáknak sem. Férfi társaiktól eltérően nekik nem nézik el, ha hűtlenkednek.
Pedig Magyarral foglalkozni KELL!