Latin-amerikai KGST alakul?

2009. 10. 08. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A baloldali brazil államfő, Luiz Inácio „Lula” da Silva magabiztosan jelentette ki még a nyár elején: minden jel szerint országa lesz az első állam a térségben, amelyik kilábal a hitelválságból. Így is történt, Brazília hitelképessége napról napra nőtt, és szeptember közepén Lula a BBC brazil kiadásának adott interjúban bírálta a gazdag országokat, főleg a szerinte létjogosultságát elvesztő G8-at és a nemzetközi pénzintézeteket, „amelyek szabály nélküli tevékenységükkel előidézték a válságot”. Szavainak nagy nyomatékot adott az a tény, hogy a latin-amerikai országokban az Egyesült Államoktól és az Európai Uniótól eltérően nem mentek csődbe a bankok, mivel okultak a korábbi – és nem csak latin-amerikai – összeomlásokból, és állták-állják a hitelválság csapásait. Sőt, a világ többi részéhez képest 2008-ban a térség növekedést tudott felmutatni. Ezen a korántsem lebecsülendő eredményen kívül azonban nem sok derűlátásra ad okot Latin-Amerika helyzete. Kuba, a legnyugatibb kommunista berendezkedésű ország az egyetlen kivétel, amely, bár 47 éve elvileg mindenképpen kiesik a térség gazdasági vérkeringéséből, de „begyűrűzik” hozzá minden kedvezőtlen változás. Például a 2007 nyarán „hirtelen” kezdődött élelmiszerválság (a sziget külföldről kapja élelmiszer-szükségleteinek 80 százalékát) és három pusztító hurrikán után a tavaly nyári energiaválság is éreztette a hatását. Az újabb szigorú energiatakarékossági intézkedések következtében a traktorok helyett ma már ismét ökröket fogtak az eke elé a kubai mezőgazdaságban. Visszaesett a fontos bevételi forrásnak számító dohány és nikkel világpiaci ára, de megcsappant a másik fontos jövedelemforrás is, mert jelentősen csökkent a Kubába látogató turisták száma.
Mexikóban és Közép-Amerikában úgy hatott az Egyesült Államok hitel- és gazdasági válsága, hogy zuhant a külföldről hazautalt összegek mennyisége, ezzel párhuzamosan nőtt a válság miatt visszatérők száma, akik hazájukban rontják a munkanélküliségi mutatókat. Az ENSZ munkaügyi szervezetének képviselője, a brazil Leonardo Ferreira így foglalta össze a válság hatását: ha romlik a munkaerőpiac helyzete, terjed a szegénység, vele együtt erősödik a szociális nyomás is, amely a közbiztonság romlását idézi elő. Mexikóban a lakosság 15 éve a saját bőrén tapasztalja, mit jelent ez a folyamat, de Barack Obama nyáron Felipe Calderón elnök kérésére sem volt hajlandó változtatni a szabadkereskedelmi szerződésen (NAFTA). A hondurasi közjogi konfliktus nyomán felbomlott a szerződés közép-amerikai változata (CEFTA), és Nicaragua Dél-Amerika több államával – Venezuelával, Ecuadorral és Bolíviával – együtt mintha egy új KGST-t hozna létre a térségben. A Nemzetközi Valutaalap (IMF) és a Világbank kiváltására a múlt hét végén hivatalosan is megnyitották a Banco del Surt. Az új pénzintézetet és a dél-amerikai integrációt a jelek szerint csapás fenyegeti: az IMF rést üthet rajta, ha Argentína viszszakényszerül hiteleinek „védelme” alá. Még egyben van a másik fontos szervezet, az Unasur, a dél-amerikai integráció gazdasági, politikai szervezete is, de súlyos megosztottság bénítja a kolumbiai–venezuelai támaszpontvita miatt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.