A tárgyalás után kiderült: 4,5 milliárd forintot még októberben megkapnak az intézmények, majd decemberben további pluszpénzhez jutnak a 2010-es költségvetésből. Ennek összegéről nincs döntés, de körülbelül hatmilliárdról lehet szó. Várhatóan jövő héten döntenek, hogy ezeket a forrásokat milyen módszertan alapján osztják majd szét a fekvő- és a járóbeteg-ellátók között.
*
A megállapodás egyik legfőbb eleme, hogy jövőre további, egy teljes havi pluszfinanszírozást kap az ágazat. Ennek forrásáról egyelőre nem sokat tudni, de valószínűleg a kormány módosítani fogja a jövő évi költségvetési tervezetet, s pénzt csoportosít át az egészségügynek.
Varga Ferenc, a Magyar Kórházszövetség elnöke a tegnapi egyeztetés után úgy nyilatkozott: újabb lépést tettek a tényleges megállapodás felé, amit reményeik szerint október 7-én véglegesítenek majd. Hozzátette: a felek aláírtak egy emlékeztetőt, amelyben rögzítették, hogy az idei pluszkifizetések nem csökkenthetik a jövő évi költségvetési előirányzatot, noha már annak terhére történnek. Csiba Gábor, a Stratégiai Szövetség a Kórházakért szövetség vezetője közölte: elhalasztják a tervezett demonstrációsorozatot. Így valószínűleg nem kerül sor az intézményvezetők éhségsztrájkjára sem.
Székely Tamás egészségügyi miniszter úgy nyilatkozott: a részletekről várhatóan jövő héten egyezhetnek meg. Arra a kérdésre, ezzel a döntéssel elismeri-e, hogy valóban hatalmas a gond az egészségügyben, s az ágazat képviselői mégsem festettek az indokoltnál sötétebb képet a helyzetről, úgy felelt: nem ismer el semmit.
Annak ellenére, hogy az idén az intézmények kevesebbet kapnak a 25,5 milliárdos követelésüknél, a jövő évi plusz egy havi finanszírozással viszont összességében még a tervezettnél is többet értek el. A tárgyaló delegáció neve elhallgatását kérő tagja lapunknak elmondta: a Székely Tamással folytatott „kirakattárgyalásokon” kívül a háttérben mindvégig egyeztettek a kormány más tagjaival, többek között Kiss Péter társadalompolitikai miniszterrel is, illetve az MSZP-frakció meghatározó képviselőivel is. Valószínűleg az ő közreműködésükkel lehetett meggyőzni Oszkó Péter pénzügyminisztert – aki a tegnapi megbeszélésen is jelen volt – és Bajnai Gordon miniszterelnököt. Ők talán felismerték, hogy rájuk éghet a ház, hiszen az elmúlt hetekben több száz szervezet vállalta, hogy csatlakozik akár a tervezett éhségsztrájkhoz is – tette hozzá a névtelenséget kérő nyilatkozó.
Ez a helyzet viszont mindenképpen presztízsveszteség Székely Tamás számára, hiszen ő – ahogyan azt sokan a szemére is vetették – nem állt ki a kormány elé az ágazata érdekeit képviselni, sőt, mindvégig igyekezett hiteltelenné tenni a helyzet súlyosságáról nyilatkozó intézményvezetőket. Szintén kellemetlen lehet az egészségügyi tárca vezetőjének, hogy novembertől ismét új finanszírozási technikát vezetnek be, amellyel elismerik, hogy az általa néhány hónapja engedélyezett módszer rossz volt. Az új finanszírozás értelmében novembertől ismét meghatároznak az egészségügyi intézmények számára egy teljesítménylimitet – ameddig a biztosító finanszírozza a gyógyító munkát – az efölött ellátott betegek után pedig egyetlen fillért sem utal.
Otromba módon viselkedett a román államfő Budapesten