Megszűnik a két tannyelvű képzés támogatása

Jövő tanévtől megszűnik az idegen nyelvet kiemelten oktató két tannyelvű oktatás támogatása. A megszorítással alig spórolunk, a kár azonban óriási. Ha a diákoktól tandíjat kérnek, perelhetnek.

2009. 10. 14. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Megszűnik a két tanítási nyelvű oktatási programok támogatása. A jövő évi költségvetési javaslat csak a jövő év első nyolc hónapjára irányozza elő a gyermekenkénti 64 ezer forintos kiegészítő támogatást, a következő tanévtől egyetlen fillért sem ad erre a célra. A javaslat a támogatást a jelenlegi diákoktól is megvonná, vagyis a most másodikos fiatal ma még ingyen tanul, harmadik osztályban azonban már tandíjat kérhetnek tőle.
Horn György, az Alapítványi és Magániskolák Egyesületének elnöke a Népszabadságnak kijelentette: felháborítónak tartja, hogy előzetes értesítés nélkül meg akarják szüntetni a két tannyelvű programok finanszírozását. Szerinte az állam ezt nem teheti meg, a szülők beperelhetik ezért. Rámutatott: legfeljebb a következő tanévben induló évfolyamok esetében lehetne bevezetni egy ilyen változtatást, de a képzésben már részt vevő diákoktól nem lehet egyik tanévről a másikra elvenni a támogatást. Tatai-Tóth András, az MSZP oktatási munkacsoportjának vezetője elismerte a megszorítást, és a tandíj bevezetésének lehetőségét is. A politikus szerint a két tannyelvű oktatás nem számít oktatási alapfeladatnak. Nem akarják megszüntetni a két tannyelvű képzést, de a finanszírozására máshonnan kell forrást találni – az önkormányzatnak vagy a szülőknek kell állniuk a költségeket.
Magyarországon jelenleg harmincezer diák vesz részt két tannyelvű oktatásban. A diákok általában öt tárgyat idegen nyelven tanulnak, és idegen nyelven is érettségiznek. A támogatás megvonása alig kétmilliárd forint megtakarítást jelentene, a kár azonban ennek a többszöröse lenne. A két tannyelvű oktatásban részt vevő gyerekek ugyanis szinte kivétel nélkül nyelvvizsgáznak, miközben a magyar gyerekek többségének lesújtó a nyelvtudása. Az Országos Felsőoktatási Információs Központ legutóbbi elemzése szerint még a diákság krémjének számító, felsőoktatásba felvételiző fiatalok is alig több mint egyharmadának van nyelvvizsgája, miközben a diploma megszerzésének ma már mindenhol feltétele legalább egy, de sok esetben két középfokú nyelvvizsga megszerzése.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.