Muzsika utcákon és köztereken

A zene világnapját 1975 óta ünneplik szerte a világban október 1-jén. Az utóbbi években hazánkban is egyre több program színesíti a jeles napot. A zene világnapjának már magyar nyelvű honlapja is van: www.azenevilagnapja.org. Itt a nap összes meghirdetett eseményéről tájékozódhatunk.

2009. 10. 10. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Örülnék, ha nemcsak koncerteken, rádióműsorokban szólalnának meg régi és főként mai művek, hanem spontán megnyilvánulásként utcákon és tereken is muzsikálnának énekesek, kórusok, dzsesszzenészek és a komolyzene legjelentősebb előadói – mondta közel három és fél évtizede Yehudi Menuhin, akinek a kezdeményezését az UNESCO Zenei Nemzetközi Tanácsa is felkarolta. Mivel a zene mindenkié, október 1-jén nemcsak a jeles muzsikusok, hanem az amatőr zenészek is lehetőséget kapnak arra, hogy megosszák a zenélés örömét az utca emberével. A Klassz Zenei Iroda például arra hív mindenkit, hogy spontán énekeljen, zenéljen bármilyen szokatlan helyen, az utcán, a munkahelyén vagy akár a sarki boltban, és dokumentálja előadását, így részt vehet egy nyereménysorsoláson.
A zenének már nagykövetei is vannak: Szalóki Ági (aki az idén a zene világnapjának arca is egyben), Novák Péter, Lajkó Félix, a Quimby, a Budapesti Operettszínház, a Budapesti Filharmóniai Társaság, a Fellegini Klezmergipsy Band, a Drums Ütőegyüttes, A kutya vacsorája, a Paso Soundsystem, az Új Generáció zenekar, A Corvinus Saxofon Quartet, a Szárma Tamburazenekar, illetve Győri Noémi és Madaras Gergely. Jellemzően minden stílust és műfajt igyekeztek a rendezők lefedni a széles merítéssel, őket a város különböző pontjain hallgathatjuk.
A nap kétségtelenül egyik legnagyobb eseményének a MűPa ad otthont, ahol ma este a manapság oly divatos „crossover” irányzat, vagyis a műfajok keveréséből létrejövő, stílusbeli határokon átlépő muzsikáé a főszerep, ráadásul az idei nagy zenei évforduló, a Haydn-év jegyében. A Trio LaKriA, az Accord Quartet, a Szent Efrém Férfikar, a Jánosi Együttes, a Lantos Zoltán Mirrorworld, valamint Dés László a kortárs dzsessztől a népzenén és az egyházzenén át a klasszikus zenéig mindent vegyít majd, ráadásul a végén a közönséget is bevonják a produkcióba. Műfajokat párosító próbálkozás a népzenét kortárs módon megközelítő Csík zenekar ma este hétórás Thália-beli műsora is, amely a verseket is bevonja a zene bűvöletébe. A vendégek Kiss Tibor (Quimby), Őze Áron, valamint Kocsis Enikő és Fitos Dezső, a Honvéd Táncszínház szólistái lesznek.
Tisztán komolyzenei koncertek is bőven lesznek: Az ország legrégebbi, Erkel Ferenc által alapított hivatásos szimfonikus együttesének, a Budapesti Filharmóniai Társaság Zenekarának kamaraegyüttese négy ingyenes koncertet ad Bartók Béla, a társaság tiszteletbeli tagja nyomában Budapesten, Pesthidegkúttól Rákosmentéig. A Magyar Rádió zenei együttesei kifejezetten erre a napra időzítették az évadnyitást, így a szezon első hangversenyét ma adják a Zeneakadémián. A Liszt Ferenc Kamarazenekar az Óbudai Társaskörben lép fel, és ünnepli Till Ottó karmestert nyolcvanadik születésnapja alkalmából, de ma kezdődik Gödöllőn a XI. nemzetközi hárfafesztivál is. Debrecenben két nagy hangverseny is lesz: a Bartók Teremben Haydn Az évszakok című oratóriumát Vashegyi György, a Kölcsey Központban pedig Mahler II. szimfóniáját Kocsár Balázs dirigálja.

A koncerttermen kívűl. A zene világnapja jó alkalom arra is, hogy a zene végre kitörjön a koncerttermekből, és szóljon ott, ahol a legjobban hiányzik. Mert míg például Párizs elképzelhetetlen a metróban örömzenélő bevándorlók nélkül, utcazene ma a fővárosban gyakorlatilag nincs. A szervezők szó szerint underground minifesz-tivált szerveztek Budapest legforgalmasabb pontjaira; a Blaha Lujza téren, a Nyugati téri aluljáróban és a Ferenciek terén ma késő délutánig egymást váltják a koncertek. A Nyugati kerengőben déltől Lajkó Félix miatt érdemes megállni s maradni aztán néhány Quimby-slágerért. Utánuk a Budapesti Operettszínház ad műsort, s jön még a Drums, négytől pedig vérbő magyar skaval a Paso. A Ferenciek terén négytől a Muzsikás koncertezik, a Blahán pedig az Új generáció játszik friss cigányzenét. (K. R.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.