Örülnék, ha nemcsak koncerteken, rádióműsorokban szólalnának meg régi és főként mai művek, hanem spontán megnyilvánulásként utcákon és tereken is muzsikálnának énekesek, kórusok, dzsesszzenészek és a komolyzene legjelentősebb előadói – mondta közel három és fél évtizede Yehudi Menuhin, akinek a kezdeményezését az UNESCO Zenei Nemzetközi Tanácsa is felkarolta. Mivel a zene mindenkié, október 1-jén nemcsak a jeles muzsikusok, hanem az amatőr zenészek is lehetőséget kapnak arra, hogy megosszák a zenélés örömét az utca emberével. A Klassz Zenei Iroda például arra hív mindenkit, hogy spontán énekeljen, zenéljen bármilyen szokatlan helyen, az utcán, a munkahelyén vagy akár a sarki boltban, és dokumentálja előadását, így részt vehet egy nyereménysorsoláson.
A zenének már nagykövetei is vannak: Szalóki Ági (aki az idén a zene világnapjának arca is egyben), Novák Péter, Lajkó Félix, a Quimby, a Budapesti Operettszínház, a Budapesti Filharmóniai Társaság, a Fellegini Klezmergipsy Band, a Drums Ütőegyüttes, A kutya vacsorája, a Paso Soundsystem, az Új Generáció zenekar, A Corvinus Saxofon Quartet, a Szárma Tamburazenekar, illetve Győri Noémi és Madaras Gergely. Jellemzően minden stílust és műfajt igyekeztek a rendezők lefedni a széles merítéssel, őket a város különböző pontjain hallgathatjuk.
A nap kétségtelenül egyik legnagyobb eseményének a MűPa ad otthont, ahol ma este a manapság oly divatos „crossover” irányzat, vagyis a műfajok keveréséből létrejövő, stílusbeli határokon átlépő muzsikáé a főszerep, ráadásul az idei nagy zenei évforduló, a Haydn-év jegyében. A Trio LaKriA, az Accord Quartet, a Szent Efrém Férfikar, a Jánosi Együttes, a Lantos Zoltán Mirrorworld, valamint Dés László a kortárs dzsessztől a népzenén és az egyházzenén át a klasszikus zenéig mindent vegyít majd, ráadásul a végén a közönséget is bevonják a produkcióba. Műfajokat párosító próbálkozás a népzenét kortárs módon megközelítő Csík zenekar ma este hétórás Thália-beli műsora is, amely a verseket is bevonja a zene bűvöletébe. A vendégek Kiss Tibor (Quimby), Őze Áron, valamint Kocsis Enikő és Fitos Dezső, a Honvéd Táncszínház szólistái lesznek.
Tisztán komolyzenei koncertek is bőven lesznek: Az ország legrégebbi, Erkel Ferenc által alapított hivatásos szimfonikus együttesének, a Budapesti Filharmóniai Társaság Zenekarának kamaraegyüttese négy ingyenes koncertet ad Bartók Béla, a társaság tiszteletbeli tagja nyomában Budapesten, Pesthidegkúttól Rákosmentéig. A Magyar Rádió zenei együttesei kifejezetten erre a napra időzítették az évadnyitást, így a szezon első hangversenyét ma adják a Zeneakadémián. A Liszt Ferenc Kamarazenekar az Óbudai Társaskörben lép fel, és ünnepli Till Ottó karmestert nyolcvanadik születésnapja alkalmából, de ma kezdődik Gödöllőn a XI. nemzetközi hárfafesztivál is. Debrecenben két nagy hangverseny is lesz: a Bartók Teremben Haydn Az évszakok című oratóriumát Vashegyi György, a Kölcsey Központban pedig Mahler II. szimfóniáját Kocsár Balázs dirigálja.
A koncerttermen kívűl. A zene világnapja jó alkalom arra is, hogy a zene végre kitörjön a koncerttermekből, és szóljon ott, ahol a legjobban hiányzik. Mert míg például Párizs elképzelhetetlen a metróban örömzenélő bevándorlók nélkül, utcazene ma a fővárosban gyakorlatilag nincs. A szervezők szó szerint underground minifesz-tivált szerveztek Budapest legforgalmasabb pontjaira; a Blaha Lujza téren, a Nyugati téri aluljáróban és a Ferenciek terén ma késő délutánig egymást váltják a koncertek. A Nyugati kerengőben déltől Lajkó Félix miatt érdemes megállni s maradni aztán néhány Quimby-slágerért. Utánuk a Budapesti Operettszínház ad műsort, s jön még a Drums, négytől pedig vérbő magyar skaval a Paso. A Ferenciek terén négytől a Muzsikás koncertezik, a Blahán pedig az Új generáció játszik friss cigányzenét. (K. R.)
Napi balfék: Magyar Péter szagmintát vesz