Demszky Gábort a holokauszt ihlette meg, és – mint főpolgármester, illetve a fesztivál alapítója – tartott egy rögtönzött kortesbeszédet „egy bizonyos mozgalom” fenyegető veszélyéről, a Ruhe című, október 16-i előadást az újságírók figyelmébe ajánlva. A flamand Muziektheater Transparant produkciója ugyanis az 1940-es évek önként nácivá váló holland kisembereiről szól. A főpolgármesteri székben minden bizonnyal utolsó esztendejét töltő SZDSZ-es politikus nem állhatta meg, hogy riogató kampánybeszédét éppen egy politikamentes művészeti fesztivál kapcsán tartsa meg, és nevezze a mai Magyarországon aktuálisnak a Ruhéban felvetetett problémát, nevezetesen azt, hogy a nácizmus legnagyobb bűneit nem SS-katonák, hanem átlagemberek követték el, s az általa nem nevesített „bizonyos mozgalom” eszméit ezzel hozta párhuzamba.
A másik második világháborús témát a magyar vonatkozású Rechnitz című előadás dolgozza fel: a Münchner Kammerspiele tavaly nagy sikerrel bemutatott darabjában a magyar Batthyány grófnő burgenlandi kastélyában vendégeskedő náci tisztek kétszáz ártatlan magyar zsidót gyilkolnak le esti szórakozásként. Kovalik Balázs, a kortárs seregszemle művészeti vezetője elsősorban az idei szlogent, a keserű csokoládét magyarázta: ez ugyanis épp olyan kulináris élvezetet jelent, mint a kortárs művészet. Ő egyébként elsőként a nyitóeseményre, Pina Bausch, a modern táncművészet nagyasszonya életművét bemutató kiállításra invitálta a közönséget. Ezt a fesztivál egyik kiemelt támogatója, a Goethe Intézet épületében láthatjuk október 9-től. Bausch egyébként hazánkban is sokat tartózkodott, ezért a Toldi moziban egy filmmel is megemlékeznek munkásságáról.
Kovalik Balázs arra is utalt, hogy a fesztivál támogatása évről évre csökken, az idén csak 111 millió forint, és mivel ez az összeg is csak tavasszal derül ki, nehéz tervezni és ezáltal külső támogatókat találni. Demszky Gábor erre válaszolva azt hangsúlyozta: igyekeznek a fővárosi cégeket a fesztivál támogatásra rávenni és a jövőben is így kipótolni a hiányzó összeget.
A nagykorúsággal együtt jár a szex – hangzott el –, így idén bemutatják a pornóipart a Kinóban. A táncfilmek fesztiváljából már az ötödiket rendezik, az EDIT2009 alkotásait a Toldi moziban láthatjuk. Pege Aladár az idén lenne hetvenéves, a Millenárison a dzsesszélet nagyjai emlékeznek a nagybőgő királyára, „Pegeninire”. Lesznek természetesen táncelőadások és komolyzenei koncertek is, Eötvös kamaraműveit például az Ensemble Linea interpretációjában hallhatjuk a Trafóban, amely elég sok műsort fogad be a programsorozat tíz napja alatt. Aki nem vesz jegyet, az is belefuthat a BÖF-be, ugyanis az Andrássy úti zebrákon a piros lámpa idején rövid performanszokat tart majd a Zebraszínház.
Újabb helyszínről dobatta ki Magyar Péter a testőreivel a HírTV stábját