washingtonpost.com
Magyarország és Románia több százezer, a kommunista időkből származó titkosszolgálati dokumentumot tart vissza, amelyek az üzleti világban, a médiában és a politikai életben ma is hatalommal rendelkező egykori kulcsszereplőkkel kapcsolatosak – írja az amerikai napilap az AP hírügynökség tudósítására hivatkozva, amely a volt szovjet blokkba tartozó kelet-európai országok titkosszolgálati iratok feltárásával kapcsolatos törvénykezéséről készített összeállítást. A keleti tömbbe tartozó legtöbb állam feltárt több millió iratot a titkosrendőrségek archívumaiból arról, hogy a besúgókat miként vesztegették meg, hogy saját barátaikról és kollégáikról készítsenek jelentéseket. Magyarországon azonban továbbra sem hoztak erről megfelelő törvényt; a titkosszolgálatok az akták 27 százalékát nem hajlandók feltárni, mondván, azok szigorúan titkosak.
AFP
Izrael biztosítékot követel Oroszországtól a gázai jelentés címmel a francia hírügynökség arról számolt be, hogy – annak ellenére, hogy Moszkva az ENSZ Emberi Jogi Tanácsában megszavazta a Richard Goldstone dél-afrikai bíró vezetésével készített jelentést, amely szerint az izraeli hadsereg és a palesztin fegyveresek is követtek el háborús bűnöket Izrael év eleji gázai övezeti offenzívája alatt – Szergej Lavrov levélben biztosította Izraelt, Oroszország ellenezni fogja az ENSZ Biztonsági Tanácsában (BT) a Goldstone-jelentés megvitatását.
(A jelentést Magyarország a dokumentum „néhány esetben egyoldalúságra mutató elemei” miatt nem támogatta, közölte Balogh Dénes helyettes külügyi szóvivő – a szerk.)
BBC News
Büntetőeljárás elé néz a BBC, ha meghívja az október 22-re tervezett vitára Nick Griffint, az Európai Parlamentbe is bejutott, szélsőjobboldali Brit Nemzeti Párt vezetőjét – fenyegette meg a közszolgálati adót Peter Hain Wales-ügyi miniszter. A csatorna által idézett munkáspárti politikus közölte, Griffin pártjának – törvényen kívül helyezett – szabályzata miatt nem teheti be a lábát a csatorna stúdiójába.
Új Szó
A Robert Fico vezette Smer nyerné a választásokat 42,9 százalékkal – derül ki a szlovák Median szeptemberi felméréséből. A közvélemény-kutatás szerint azonban nem jutna a parlamentbe sem az MKP, sem pedig a zömmel abból kivált politikusok által alapított Híd-Most sem. Előbbi 4,6, utóbbi 3,1 százalékon áll.
Mérgezés miatt meghalt egy pár Komárom-Esztergom vármegyében