Nem a gombakomposzt-készítő üzem bezárását, hanem az onnan áradó kellemetlen szag megszüntetését szeretnénk elérni a tegnapi forgalomlassító demonstrációval – nyilatkozta lapunknak Szilágyi József, a Heves megyei Kerecsend alpolgármestere. Beszámolója szerint 15-20 éve ontja a bűzt a Mátra lábánál lévő faluban a Quality Champignons Kft. Olyannyira, hogy a Kerecsenden átutazók felhúzzák az ablakot, és úgy emlegetik, hogy „beérkeztünk a büdös faluba”. A település lakóinak megkeseríti az életét az átható szag, amely – főként reggel és este – szinte ellepi a házakat, sokszor nem lehet ablakot nyitni, a szabadban pihenni, gyerekekkel sétálni miatta.
Tovább rontja a helyzetet, hogy a településen rendszeresen haladnak át az üzembe tartó teherautók és szalmaszállító járművek. Hiába a gyönyörű környezet, a Mátra, a Bükk, Eger, Egerszalók közelsége, ilyen körülmények között falusi turizmusról szó sem lehet – fűzte hozzá az alpolgármester.
A helybéliek több ízben is próbáltak egyeztetni a cégvezetővel, és rávenni, hogy módosítsa a technológiát. Többször meg is állapodtak, de semmi nem változott. Legutóbb az augusztus 24-i testületi ülésen ígérte meg az üzem képviselője, hogy javítanak a helyzeten, de – mint évek óta mindig – most sem történt semmi. Ezért döntött úgy a 220 lelket számláló falu, hogy tovább nem várnak, és igen határozottan az üzemtulajdonosok tudomására hozzák: ezúttal nem engednek a követelésükből. Élhetőbb települést akarnak maguknak. Mások az állandó teherautó-forgalomra panaszkodnak, amely tetézi a bűzt.
Az alpolgármester hangsúlyozta: békés emberek laknak Kerecsenden, akiknek nem a gombakomposzt-készítő üzemmel van bajuk, hiszen sokuk ott dolgozik, hanem az onnan áradó bűzzel. Tudomása szerint több magyarországi település hasonló üzemeiben használnak már olyan eljárást, amely megszünteti a szagot.
A tegnapra meghirdetett demonstrációra az óvodások és iskolások transzparenst készítettek, az emberek két-három óránként váltották egymást, egyszerre ötvenen-hatvanan torlaszolták el a településről a gombaüzembe vezető út háromszáz méteres szakaszát. A forgalmat polgárőrök irányították, a járművek csak váltott sávokon közlekedhettek.
Misz András, a komposztálóüzem vezetője a távirati irodának elmondta: értékelése szerint olyan mértékű bűzt nem áraszt az üzem, amilyenről a település vezetői beszámoltak. Ennek ellenére folyamatosan dolgoznak a szaghatás intenzitásának csökkentésén. Reményeik szerint hamarosan még inkább sikerül elfojtani azt. Misz András hozzátette: a cég háromszáz embernek biztosít munkát és megélhetést a környéken.
Droggal fizetett a bátorterenyei család a munkásoknak