Nyelvtudásban utolsók vagyunk

2009. 10. 08. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A magyarországi idegennyelv-tudásról messze a legrosszabb eredményt mutatják az Eurostat, az uniós statisztikai hivatal adatai. A 2007-re vonatkozó adattáblázat szerint a 25 és 64 év közötti magyar felnőttek közel 75 százaléka saját bevallása szerint nem ismer semmilyen idegen nyelvet. Európában az idegen nyelvet nem tudók aránya átlagosan 36 százalék. A táblázat csak Dániára, Luxemburgra, Máltára, Írországra és Hollandiára nem közöl adatokat a felmért európai országokból.
Nyelvileg a legjobban a litvánok és norvégok állnak, akiknek csupán 2,5 százaléka, illetve 2,9 százaléka mondta azt, hogy nem ismer idegen nyelvet. Az előbbi országban az első beszélt idegen nyelv az orosz, Norvégiában az angol. Kettő vagy több idegen nyelvet a legtöbben Szlovéniában ismernek (72 százalék), őket követik a szlovákok és a finnek (68 százalék), a litvánok (66 százalék), az észtek (56 százalék) és a lettek (55 százalék). Svédországban a megkérdezettek 5 százaléka mondta, hogy nem ismer idegen nyelvet. Hollandiában és Csehországban a diákok 100, Finnországban 99,8, Svédországban 91,5, Szlovákiában 99,8, Észtországban 97,4 százaléka tanul kettő vagy több idegen nyelvet.
A középiskolákban a magyar diákok 57,2 százaléka egy, 41,8 százaléka két idegen nyelvet tanul. Romániában ez az arány 7,9 és 92,1 százalék. A huszonegy vizsgált állam közül tizennégyben az angol számít a legnépszerűbb nyelvnek. Bulgáriában, a balti államokban és Lengyelországban még mindig az orosz vezet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.