Közvetlenül a tanév befejezése után általában megnő a pályakezdő álláskeresők száma, majd rövid időn belül csökkenésnek indul. Idén azonban még hónapokkal a papír megszerzése után is folyamatosan nő a fiatal munkanélküliek száma, miközben az álláskeresők összesített száma stagnál, vagy csak minimálisan emelkedik. Júniusban ötszázzal, júliusban 11 100-zal, augusztusban pedig négyezer fővel nőtt a nyilvántartott pályakezdő álláskeresők száma. Jelenleg 56 500 fiatal keres munkát, közel 25 százalékkal több, mint tavaly ilyenkor – derül ki az Állami Foglalkoztatási Szolgálat adataiból.
Júniusban a pályakezdő és nem pályakezdő álláskeresők körében eltérő trend érvényesült. Míg utóbbiak száma 2,9 százalékkal csökkent egy hónap alatt, a pályakezdő álláskeresők száma nőtt. A nyár első hónapjának zárónapján 43 400 pályakezdő álláskereső szerepelt a nyilvántartásban, ami 19,8 százalékkal haladta meg a tavalyi adatot. A regisztrációba belépő pályakezdők legnagyobb része, 37 százaléka szakmunkás végzettségű volt.
Júliusban vált drámaivá a helyzet: a pályakezdő álláskeresők száma elképesztő mértékben, 21,1 százalékkal – 9100 fővel – nőtt egyetlen hónap alatt. A tárgyhavi zárónapon 52 600 pályakezdő álláskereső szerepelt a nyilvántartásban, ami 22 százalékkal több, mint egy évvel korábban. Júliusban az Észak-Alföldön volt a legkritikusabb a helyzet: több mint a duplájára nőtt a belépő pályakezdők száma az előző hónaphoz viszonyítva, s abszolút számban is itt regisztrálták a hónap során a legtöbb belépő pályakezdőt.
Meglepetésre augusztusban sem csökkent, sőt tovább emelkedett a fiatal munkanélküliek száma, ami azt mutatja, hogy az iskolából kilépő fiatalok jó részének esélye sincs arra, hogy rövid időn belül munkát találjon. A nyár utolsó hónapjában négyezerrel nőtt a pályakezdő álláskeresők száma. Így jelenleg összesen több mint 56 500 frissen végzett fiatal keres állást, 11 ezerrel – 25 százalékkal – több, mint egy évvel korábban. A regisztrált fiatalok között a diplomások vannak legkevesebben, a legtöbb belépő pedig a szakközépiskolából érkezők közül került ki. A fiatal munkanélküliek száma Közép-Magyarországon, Közép-Dunántúlon és Nyugat-Dunántúlon a legdrámaibb: ezekben a régiókban 49,5 és 57,5 százalék közötti volt az egy év alatti emelkedés. A legjobb a helyzet a fővárosban, ahol mindössze 0,9 százalékos növekedést regisztráltak.
A legkilátástalanabb helyzetben a középfokú végzettséggel, azon belül a szakközépiskolai papírral rendelkezők vannak: a pályakezdő munkanélküliek 21 százaléka legfeljebb általános iskolát, 16 százaléka szakmunkásképzőt, szakiskolát, 18 százaléka gimnáziumot, 31 százaléka szakközépiskolát, technikumot, 13 százaléka pedig főiskolát, egyetemet végzett. A pályakezdő munkanélküliek között csak kevéssel több a nő. Megdöbbentő ugyanakkor, hogy a gyengébbik nem aránya a fiatal álláskeresők között az iskolai végzettséggel arányosan folyamatosan nő: az érettségivel rendelkező munkanélküliek több mint 60, a diplomásoknak pedig több mint 70 százaléka nő.
Baloldali hazugságok az áram áráról: itt a Patrióta leleplezése!