Per a ferihegyi telekvásár ellen

Botrányos körülmények között hiúsult meg a Budapest Airport telekvásárlása 2005-ben, ám az ügylet egyik résztvevője, Rényi-Vámos Krisztina ma is a cég jogi igazgatója. Ebben a minőségében több alkalommal kellett védenie a reptérüzemeltetőt szakszervezeti tagok és tisztségviselők elmozdítása miatt indított perekben. Schneller Domonkos, a Fidesz fővárosi képviselője a legfőbb ügyészséghez fordult a telekügylet különös részletei miatt.

2009. 10. 23. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sorozatosan és célzatosan távolították el a Budapest Airport (BA) munkavállalói közül a szakszervezeti tagokat és tisztségviselőket – értesült lapunk. A szakszervezetek nemzetközi fórumokhoz fordultak az ügyben. A BA lépésről lépésre szervezett ki egyes tevékenységeket, takarítást, parkolófenntartást. A munkavállalókat az új cégek többnyire alkalmazták, de nem mindenkit. A leépített dolgozókat többször megtévesztéssel vették rá, hogy közös megegyezéssel távozzanak, ám azokat, akik bírósághoz fordultak, peren kívüli egyezséggel igyekezték leszerelni.
A szakszervezetek szerint a folyamatokat Rényi-Vámos Krisztina jogi igazgató irányítja ma is, ahogy 2005-ben, amikor az akkor még privatizáció előtt álló cég Hárskuti János vezetésével új cargobázist kívánt létrehozni. A BA azonban úgy próbált egy húszhektáros vecsési telekhez hozzájutni, hogy az átlagos környékbeli telekár sokszorosáért vette volna meg a telket tulajdonló Airport Cargo Development (ACD) Kft.-t. Bár az üzletet a kormány közbelépése miatt utóbb megsemmisítették, a BA nem nevesített vezetői elkövették a hűtlen kezelés kísérletét – állítja ügyészségi feljelentésében Schneller Domonkos, a Fidesz fővárosi képviselője. Az ellenzéki politikus – aki korábban az ügyészséghez fordult a Ferihegyi Utasterminál-fejlesztő (FUF), a HospInvest és más ügyekben – ismeretlen tettes ellen tett feljelentést. A dokumentum rámutat, hogy jelentős volt az eltérés a korabeli átlagos ingatlanárak és az ACD Kft. által képviselt érték között: míg a telek az apportjának idején 600 millió forintot ért, a BA már több mint négymilliárdot adott volna érte. Ennek fényében különösen érdekes a szerződésnek az a pontja, amely szerint a felek előre lemondtak „a szerződés feltűnő értékaránytalanság címén való megtámadásának jogáról”. A feljelentésben Schneller Domonkos ezzel kapcsolatban rámutatott, hogy ha a társaság jogi igazgatója a szakma szabályai szerint járt volna el, az ilyen rendelkezések mellett kötelessége lett volna jelezni szakmai kifogásait, ám ezt elmulasztotta megtenni.
Az is figyelemre méltó, hogy bár a tulajdonost képviselő ÁPV Rt. vezérigazgatója levélben utasította a BA vezetését, hogy „tartózkodjon mindennemű ingatlan-adásvételi ügylettől, szerződéskötéstől, illetve bármilyen kötelezettség vállalásától”, a szerződést mégis aláírták. Schneller Domonkos szerint míg a BA vezérigazgatójának volt mérlegelési lehetősége, Rényi-Vámos Krisztina jogi igazgatónak kötelessége lett volna felhívni a BA döntéshozójának figyelmét az ÁPV Rt. és a BA közti felelősségi rendszerre. A szerződést – amelynek haszonélvezői között számos szocialista kötődésű üzletember és politikus neve felbukkant – végül a pénzügyminiszter közbelépésére bontották fel.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.