Felháborítónak, elfogadhatatlannak és jogsértőnek tartják a tanárok a pedagógiai továbbképzések állami támogatásának eltörlését. Eddig az állam tanáronként évente 11 700 forintot adott erre a célra, a jövő évi költségvetési javaslat azonban már egyetlen fillért sem szán pedagógus-továbbképzésre. A törvény szerint azonban a tanároknak hétévente kötelező továbbképzésen részt venniük. Sok esetben azt is meghatározzák, hogy az illetőnek munkaköréhez milyen speciális tanfolyamra lenne szüksége. Egy kurzus több százezer forintba is kerülhet.
– Ha a javaslat nem változik, és valóban elvonják a továbbképzési pénzt, perek tömegét indíthatják a munkáltatók az állam ellen, hiszen sok iskola olyan munkaszerződést kötött a pedagógussal, amelyben kötelezi őt valamilyen tanfolyam elvégzésére, és rögzíti azt is, hogy az állami támogatás segítségével vállalja a beiskolázás költségeit – mondta lapunknak az ügy kapcsán Horn György, az Alapítványi és Magániskolák Egyesületének elnöke. A szakember hozzátette: jogsértő, hogy az állam úgy vonja el a pénzt a képzésektől, hogy közben törvényben kötelezi a tanárokat annak elvégzésére.
*
Az Alapítványi és Magániskolák Egyesülete minden segítséget megad azoknak az iskoláknak, amelyek pert indítanak a pénz elvonása miatt.
Kerpen Gábor, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) elnöke szerint több százan lehetnek olyanok, akiket munkaszerződésükben köteleztek egy-egy képzés elvégzésére, és a dokumentumban a munkáltató a beiskolázási költséget is vállalta. Esetükben egyértelmű a jogsértés. Rajtuk kívül azonban több tízezren vannak azok, akik az iskola által elfogadott továbbképzési terv alapján már elkezdtek egy tanfolyamot, annak kellős közepén vannak, ám januártól az állam nem finanszírozza tovább a tanulmányaikat, vagyis csak az a tanár tudja befejezni a képzést, aki mélyen a zsebébe nyúl. Tovább súlyosbítja a helyzetet, hogy a már megkezdett, eddig javarészt az állam által finanszírozott képzések többségét kötelező elvégezni. Ha valakinek nincs rá pénze, akkor elbocsáthatják az állásából. Kerpen leszögezte: ha a kormány a jövőben nem hajlandó finanszírozni a képzéseket, akkor el kell törölnie annak kötelező jellegét, a kettő ugyanis együtt rendkívül tisztességtelen. A PDSZ is megad minden segítséget azoknak, akik perre viszik az ügyet.
A pedagógusokkal igen keményen bánik a kormány: idén befagyasztotta bérüket és elvette a 13. havi fizetésüket, jövőre pedig – a költségvetési javaslat szerint – továbbra sem emelkedik a bérük, ráadásul valamennyi juttatásukat megnyirbálják, vagy elvonják. A jövő évi büdzsé megadóztatná az étkezési hozzájárulást, 14 ezer forintról évi 4 ezer forintra csökkentené a szakkönyvvásárlásra nyújtott támogatást, és az utolsó fillérig elvonná a kötelező továbbképzések finanszírozásához nyújtott állami támogatást. A kettő együtt anyagilag lehetetlenné teszi a pedagógusok szakmai fejlődését, pedig a kormány lépten-nyomon azt hangoztatja, hogy csak a pedagógusok folyamatos továbbképzésével lehet megelőzni és kezelni az iskolai erőszakot, és ez segíthet abban is, hogy a magyar gyerekek tudásszintje újra elérje a világ élvonalát.
*
A zenészek és a táncosok is tiltakoznak. Elfogadhatatlannak tartja a jövő évi költségvetési javaslat alapfokú művészetoktatással kapcsolatos intézkedéseit a Magyar Zeneművészek és Táncművészek Szakszervezete (MZTSZ), valamint a Magyar Zeneiskolák és Művészeti Iskolák Szövetsége (MZMSZ). A javaslat szerint az iskolák támogatását évi 860 millió forintról alig 460 millió forintra csökkenti a kormány. A kieső bevételt úgy pótolná, hogy jogszabály-módosítással lehetővé teszi a gyerekek által fizetendő térítési díj 3-5-szörösére emelését. A két szervezet szerint példátlanul minőség- és teljesítményellenes javaslatról van szó, ugyanis az a minősített iskolákat sokkal jobban sújtja, mint a többieket. Azzal, hogy a kormány jelentősen megemelné az alapfokú művészetoktatásban fizetendő térítési díj felső határát, a pénzelvonás következményét a tanulókra akarja hárítani. Kiemelik: a díjak megváltoztatására csak a következő, a 2010–2011-es tanév tekintetében van jogi lehetőség, a javaslat azonban már januártól csökkenti az iskolák támogatását. A szervezetek szerint alkotmányossági aggályokat is felvet a térítési díj felső határának 300 százalékos megemelése, a szülők ugyanis 12 évfolyamra szerződnek a művészeti iskolával. A térítési díj szerződési feltétel, amelyet csak különösen indokolt esetben lehet csorbítani.
Nem támogatta a Közoktatás-politikai Tanács tegnapi ülésén a jövő évi költségvetés tervezetének közoktatási tételeit – közölte a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) elnöke.
Egyébként a tervek szerint ma találkoznak a pedagógus szakszervezetek, hogy a költségvetés közoktatást érintő fejezete elleni közös fellépésről egyeztessenek. Az együttműködést a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZS) kezdeményezte, amit a többiek eddig arra hivatkozva utasítottak el, hogy a költségvetést még nem nyújtották be. A PDSZ szerint összehangolt tiltakozó akciókat, és minden törvényes nyomásgyakorló eszközt be kell vetni a közoktatás és az abban dolgozók érdekeinek védelmében.
Sírás a víz alatt