Az esemény megelőzte azt az egész napos, öt kontinens negyven vezető szakembere, politikusa, üzleti vezetője, valamint szociális partnereinek képviselői részvételével tartott konferenciát, amely a bankszektor jövőjének szabályozásáról szólt.
A közgazdász elítélte a bankszektorban uralkodó ragadozó kölcsönzési gyakorlatot, miközben kijelentette, hogy az Egyesült Államokban a válság ellenére igen keveset tettek a szabályozás javítása érdekében, noha már a meglévő kereteken belül is komoly lehetőség nyílt volna a cselekvésre.
*
A szektor önszabályozása nem működik, jelentette ki Stiglitz, hozzátéve, hogy az önszabályozás nagy támogatója, Alan Greenspan, az amerikai szövetségi bank volt elnöke is bevallotta, tévedett. Stiglitz megváltoztatva az ismert régi amerikai mondást, hogy „ami jó a General Motorsnak, az jó Amerikának”, leszögezte: ami jó a pénzügyi szektornak, az nem szükségszerűen jó a társadalomnak.
Az amerikai közgazdász szerint a válság nem csak egy az évszázadonként egyszer előforduló véletlenek közül, ami csak úgy megtörtént, amit nem lehetett előre látni, elkerülni. – A válság az ember műve: a magánszektor hibáinak, valamint a közszféra téves és hibás politikáinak eredménye – állapította meg Stiglitz. Rasmussen szocialista vezető pedig arra figyelmeztetett, hogy a válság következtében Európa hazai összterméke (GDP) 6-7 százalékát veszítette el, aminek pótlásához akár tíz év is szükséges lesz.
A brüsszeli konferenciát a belga főváros legaktívabb agytrösztje, az Európa Barátai (Friends of Europe), valamint az Európai Progresszív Tanulmányok (FEPS), a Politikai Párbeszéd Kezdeményezése (IPD) és a Financial Times rendezte a Europe’s World médiapartnerrel közösen. A tanácskozás résztvevői arra keresték a választ, hogy miként lehet a jövőbeni válságokat megakadályozni. Az egyik megvitatott sarkalatos kérdés az volt: érdemes-e megtartani a Basel II-nek nevezett rendszert, amelynek egyik alapelve az, hogy a bankok tőkéje vagyonuk kockázatán alapul. Stiglitz szerint a jelenlegi, Basel II-es rendszer nem jó, és lépni kellene a Basel III rendszer irányába. A közgazdász azt mondta, egy olyan modellből, amelybe „csak szemetet tettek be, csak szemét jöhet ki”. Hozzátette, a bankok által okozott válságnak hatalmas társadalmi következményeik vannak, hiszen milliók veszítették el az otthonuk mellett összegyűjtött vagyonukat. S a vétkes pénzintézetek most ismét az állam pénzén kockáztatnak.
Szavaztak az olvasók: ez Magyar Péter legbotrányosabb kijelentése