Finom őszi pára üli meg a Balaton körvonalait, mintha egy véget nem érő tenger partján állnánk. A lassan elenyésző hetvenes évekbeli kockaházakat sejtelmes fény világítja meg, a nap elbújt a szeptember végi felhők mögé. A Club Aliga kihalt, néhány német turista kószál a kékesszürke víz mentén, aztán elindulnak éttermet keresni abba az irányba, ahol annak idején a középszintű pártvezetők nyaralhattak. Ez a rész talán még rendezettebb, mint az Aliga 2, ahol a Magyar Dolgozók Pártja, később a Magyar Szocialista Munkáspárt legfőbb vezetői pihenhették ki fáradalmaikat.
Egy nyaralás alkalmával egyébként Rákosi Mátyásnak tetszett meg a terület, amelyet nem sokkal később ki is sajátítottak. A jó állapotú épületeket a párt vezetőinek osztották ki, Rajk László külügyminiszter és Kádár János belügyminiszter is kapott villát a polgároktól szinte légmentesen elzárt bázison.
A pártfőtitkár Rákosi villáját egyébként kerítéssel választották el a többitől. Rá külön őrség vigyázott, ha úszni támadt kedve, csónakon követték. Éjszakánként reflektorok pásztázták a vizet, nehogy onnan közelítsék meg azt az épületet, ahol a vezér feleségével és feltehetően besúgójával, Fenya Kornyilovával együtt nyaralt. A védelem azért is indokolt volt, mert Rákosi gyakran az őszi hétvégéket is itt töltötte.
Az aligai területet ekkoriban osztották két részre: Aliga 1 néven a középszintű funkcionáriusok, alkalmazottak vehették igénybe a meglehetősen olcsó üdülést, az Aliga 2 pedig a párt vezetői számára fenntartott, géppisztolyos őrökkel védett, elzárt terület volt. A politikai bizottsági tagok ingyenes ellátást kaptak, ha szükségük volt valamire, csak telefonáltak, és máris kiszolgálták őket biciklis futárok. A legmagasabb fokú biztonság miatt külön orvosok ellenőrizték az ételek minőségét felszolgálás előtt. A régi villákat fokozatosan szorították ki a modern kockaépületek, jelenleg két régi ház található a falunak is beillő telepen.
Aliga 2 egyébként ma is vaskerítéssel körülvett terület, mintha külön kezelnék kis testvérétől, Aliga 1-től. A part csöndes, lehangolóan gondozatlan. Fahíd vezet a Kádár Jánosnak meglepetésként épített kis horgászszigetre, ám a természet lassan visszaköveteli a maga részét, félszigetté formálva a gondozatlan földdarabot.
Vezetőnk, Németh József, aki 1972 óta alkalmazottja az objektumnak, meséli, hogy „az öreg” legszívesebben horgászással töltötte a szabadságát. Innen, a mesterséges szigetről nézhette az északi part kékes vonalaitól élénk színeikkel elütő fürdőzőket, a Biszku és Fock gyerekeket, akik a fehér inges rendőrök vezette Penta Volvo motorcsónakok segítségével élvezhették a vízisízés örömeit.
Majd tizenöt éve lakatlan a hetvenes években a kor földszintes kockaházainak sablonjára épült Kádár-villa. A zár megcsikordul, a belépőt dohos pinceszag csapja meg az előszobában. Balra kis folyosó vezet a dolgozószobához. Itt sem jobbak az állapotok: a szőnyeg mintázatát kimarta, szürkésfeketévé tette a penész, Kádár János egykori íróasztala hiányzik. Akár a ház összes csillárja, amelyeket két hónapja loptak el eddig ismeretlen tettesek.
A tágas nappaliban hasonló állapotok uralkodnak: a berendezés viszonylag ép, a hetvenes éveket idéző, akkor jobbnak számító koloniálgarnitúra, egykor kényelmes plüssfotelek, kanapé, szőnyeg, üres tévéállvány. A kazettás gipszmennyezet helyenként kifordult a födémből, de a korabeli légkondicionáló egyelőre tartja magát. Az épületbe nemigen tehette be a lábát senki, a központi bizottság tagjai közül sem. Kádár híresen visszahúzódó alkat volt, egyedül Aczél Györgyöt viselte el nyaralás közben, akivel a nappaliból nyíló helyiségben egy intarziás sakkasztalon vívtak végtelenségbe nyúló partikat. A visszaemlékezők szerint közel álltak egymáshoz, az első titkár gyakori vendég volt a kultúrvezér budapesti Pozsonyi úti otthonában, időnként a szilvesztert is együtt töltötték.
Az aligai sakkasztalnak persze nyoma veszett, már csak a lehúzható svéd műanyag lámpa ereszkedik alá árván a plafonról. A legrosszabb talán a fürdőszoba állapota: a gipszkazetták táblaként lógnak a magasból, felettük kikandikál a használaton kívüli alumínium csőrendszer, a légcserélő maradványa. A zuhany mellett hideg-meleg hőszabályozó, fokról fokra állítható skálával.
Kis sétával monumentálisnak tűnő épülethez érkezünk. A Rákosi-korszakban vezető szocialista realista stílus jegyeit nemcsak római villákat idéző oszlopaiban, hanem az épület alapvonásaiban is hordozó, illusztris nemzetközi vendégeknek hajlékot adó „elnök ház” (argó változatban Castro-villa) viszonylag jó állapotban van ma is. A névadó, a kubai szakállasok forradalmának comandantéja összesen három napot töltött itt, de a sokat látott falak között üdült a Pesten fejedelmi pompával fogadott világelső űrutazó, a szerencsétlen sorsú Jurij Gagarin is. Itt pihente ki a prágai tavaszt követő „normalizáció” fáradalmait a magyarul kitűnően beszélő Gustav Husák, s a német testvérpárt, az NSZEP vezetője, Erich Honecker is a villa nagyméretű ablaktáblái mögül nézhette ábrándozva a Balatont. A közeli partok mentén a „német békeállam” vasbeton falán túl nem jutó alattvalói randevúztak félig titokban nyugatnémet rokonaikkal.
Egyébként Hruscsov, Brezsnyev, Indira Gandhi, Gorbacsov, Jaruzelski, Csou En-laj, Ho Si Minh mind megfordult a villában. A magyar állambiztonság Németh József elmondása szerint lehallgatókészüléket működtetett a padló alatt, amelyet az SZKP vezetőinek érkezését megelőzően kiszálló KGB-sek voltak kénytelen hatástalanítani. A szovjet vezetők – belső puccstól tartva – sokszor magukkal hozták központi bizottságuk befolyásosabb tagjait, akik külön szárnyban nyertek elhelyezést. Aliga 2 egyébként enyészetnek indult objektumai között kivételnek számít az az épület, amelyet ma is használnak. Itt általában „retróbulikat” tartanak, de sokszor házasságkötésre is elkérik a nagytermet.
A nyolcvanas évek végén itt is érezhető volt az enyhülés: a kiebrudalt tulajdonosok Amerikában élő leszármazottai visszatérhettek kutatni a felmenők földbe ásott értékei után. Semmit sem találtak. Valamikor 1989 körül értékeltették fel a telepen található festményeket a Szépművészeti Múzeum szakembereivel; a jelentősebb alkotásoknak nem sokkal később nyomuk veszett.
A rendszerváltozás után egy ideig zárva tartott a pártfalu, majd valakinek eszébe jutott, hogy érdemes lenne valami kis haszonra szert tenni legalább a Kádár-villából. Egy éjszakáért akkor ötvenezer forintot leperkálva üthették fel tanyájukat a gazdátlanul maradt épületben a már a retródivat előtt a nosztalgia ízére ráérző sznobok (ez ekkoriban többhavi fizetésnek megfelelő összeg volt!), akik nyilván boldogan próbálták ki, milyen lehet Kádár János ágyában aludni.
Meglepve vesszük észre az Aliga 1 területén álló református templomot, amelyet, mint megtudjuk, 1937-ben szenteltek fel. A kommunista időkben istállónak, fűrészüzemnek, raktárnak, KISZ-klubnak, diszkónak és előadóteremnek használták, 1993 óta újra a híveké.
A pártvagyon felosztásakor először az Állami Fejlesztési Intézethez került a telep, később több kormányzati szerv és állami hivatal felügyelte. 1995-ben felvették az egészségbiztosítónak ingyenes vagyonjuttatásként felajánlott ingatlanok listájára, majd többször próbálták eladni, sokáig eredménytelenül. 2007-ben a Pro-Mot Hungária Kft. vásárolta meg. A cég jelenleg a Club Aliga üdülőközpont nagyobb részének tulajdonosa, kisebb része fölött 49 évre vagyonkezelői joggal bír. A tervek szerint rövidesen – ez jelenthet akár két-három évet – mindent lebontanak itt, kivéve azt a két régi, dekadenciájában is szép villát, amelyet az előző rendszer párttulajdonosai mutatóba meghagytak abból a korból, amikor még nem a párt vezette az építészek kezét.
Természetbarát kert: ez lenne a legjobb megoldás?
