Tízmilliókért küzdött a bliccelők ellen a BKV

Mintegy ötvenmillió forintot fizetett a BKV 2007-ben a bliccelők elleni kampányra és fiataloknak szóló propagandára – értesült lapunk. A pénz döntő részét az a Well Reklámügynökség kapta, amelynek a megbízás idején még tulajdonosa volt Bölcs István, a balliberális 168 Óra főszerkesztő-helyettese.

2009. 10. 17. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A MÁV elégedett az elnök volt cégével. A magyar vasúttársaságnak ki kellett fizetnie Szamos Alfonz egykori pályavasúti főigazgatónak és Csontos Endre forgalmi igazgatónak a 87, illetve 60 millió forintos végkielégítést, mivel az a jogszabályok és a velük kötött szerződés szerint járt nekik – nyilatkozta tegnap Zsoldos Marianna, a MÁV Zrt. humánerőforrás igazgatója egy tegnap délelőtti sajtóbeszélgetésen. Állítása szerint ha ezt nem tették volna meg, akkor a munkaügyi bíróság – eddigi tapasztalatuk szerint – még több pénz megfizetésére kötelezte volna a céget, és ezt el akarták kerülni. Andrási Miklós, a MÁV elnöke azt mondta: nem lát kivetnivalót abban, hogy a vasúttársaság többmilliós szerződést kötött azzal a céggel, amelynek korábban éppen ő volt az igazgatója. Minderről lapunk adott hírt tegnap. A MÁV délutáni közleményében felhívta a figyelmet, a társaság azt megelőzően kötött szerződést a szóban forgó Grid Zrt.-vel szakértői munkára, hogy Andrási Miklós a MÁV Zrt. élére került volna. A közlemény szerint a MÁV Zrt. 2009. május 4-én árajánlatot kért három cégtől, majd a Grid Zrt.-t választotta. A szerződést június 18-án írták alá, a Grid a vállalt feladatot határidőre, 2009. július 10-re teljesítette. Andrási július 1-jétől ül a vasúttársaság elnöki székében. A közleményben végül ez olvasható: „Az elvégzett munka minőségével a megrendelő elégedett volt, ezért a MÁV Zrt. nem zárja ki, hogy a jövőben is igénybe veszi a tanácsadó cég szolgáltatásait.” (P. T.)


Újabb botrányos BKV-szerződésekre bukkant a Magyar Nemzet. Információink szerint még Antal Attila vezérigazgatósága idején, 2007. március 1-jén kötött szerződést a közlekedési társaság a Well Reklámügynökség Kft.-vel a bliccelés elleni kampány megtervezésére. A szerződés tárgya szó szerint úgy szólt: a 14–18 éves korosztály körében a bliccelő magatartás jelenleginél negatívabb megítélésének kialakítása vonatkozásában marketingstratégia és kommunikációs tevékenység teljes körű ellátása. Mindezért 47,2 millió forintot kapott a cég, azonban három hónappal később egy újabb 1,4 millió forintos megrendeléshez is jutottak ugyanezen kampány nyomtatott hirdetéseinek elkészítéséért.
A Well Reklámügynökségnek a megbízás idején még tulajdonosa volt Bölcs István, aki a balliberális 168 Óra című hetilap főszerkesztő-helyettese. Az ügynökség korábbi tulajdonosai között pedig felbukkan Mester Ákos, a 168 Óra főszerkesztője és Erdős Ákos is. Utóbbi neve onnan ismert, hogy ő vásárolta meg Gyurcsány Ferenc bukott miniszterelnöktől 2002-ben a Perfekt Zrt.-t, majd rátette a kezét a Nemzeti Tankönyvkiadóra és az Állami Nyomdára.
A bliccelés elleni küzdelem és a fiatalok megdolgozásának jegyében további szerződéseket is kötött a BKV Antal Attila időszakában. Például a Suvet Kft. 2007 májusában 1,5 millió forintot kapott a 14–18 év közötti fiatalok felé irányuló, a bliccelés elleni kampánykommunikációt megalapozó teljes körű kutatásért. Néhány hónappal később pedig a DAM Bt.-t bízták meg 4,75 millió forintért egy tanulmány elkészítésével, amely a gyermek és ifjúsági korosztály felé történő vállalati kommunikáció kidolgozását ölelte fel.
Szerettük volna megkérdezni a BKV-tól, miért kellett több tíz millió forintot elkölteni ilyen célra, ráadásul úgy, hogy abból az utazóközönség vajmi keveset érzékelt, de a vállalat sajtóosztályán mára ígértek választ.
Eközben tegnap a Magyar Hírlap arról számolt be, hogy 2007 óta csaknem félmilliárd forint összértékben kötött tanácsadói szerződéseket a Fővárosi Közterület-fenntartó (FKF) Zrt.-vel az a Cemi Kft., amely korábban a BKV-nak óránként százezer forintos díjazásért osztogatta tanácsait. A tanácsadó cég éppen abban az esztendőben (2007-ben) kapott először megbízást az FKF Zrt.-től és a BKV-tól is, amikor már Hagyó Miklós (MSZP) főpolgármester-helyettes felügyelete alá tartoztak a fővárosi önkormányzat gazdasági társaságai. Az FKF Zrt. 2007-ben bruttó 63 milliót fizetett a Ceminek gazdálkodásának átvilágításáért, majd egy évvel később bruttó 288 milliót a hatékonyságjavítási javaslatok megvalósításáért, idén pedig további bruttó 120 milliót a munka folytatásáért. Az FKF Zrt. azt várja a Cemitől, hogy költségeinek mintegy 18 százalékát, 3,9 milliárd forintot takarít meg nekik az elkövetkező három évben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.