Trükkök az egyetemek zárolt vagyonával

Mégsem oldja fel a zár alól – az ígéretekkel ellentétben – az egyetemek év közben elvont vagyonát a kormány – derül ki a jövő évi költségvetési javaslatból. Az idei büdzséből zárolt négymilliárd forintot a jövő évi bázisba (költségvetésbe) építik be – vagyis az iskolák ennyivel kevesebb pénzt kapnak 2010-ben.

2009. 10. 28. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az egyetemek az idei évet érintő váratlan, négymilliárd forintos elvonás miatt komoly fizetési nehézségbe kerülhetnek, a kabinet ugyanis ezen kívül 14 milliárd forintos maradványképzési kötelezettséget is előírt nekik. Ez azt jelenti, hogy az idei büdzséjükben rendelkezésre álló összeget még év végén sem költhetik el, csak jövő januárban. A lépésnek látszólag semmi értelme, hiszen a pénzt így is, úgy is el kell költeni, a felsőoktatási intézmények egy része azonban kénytelen lesz haladékot kérni szolgáltatóitól, mert nem tudja majd határidőre rendezni a számlákat.
Jövőre még szomorúbb helyzet várható. Az idei támogatásnál hárommilliárd forinttal biztosan kevesebbet kapnak a felsőoktatási intézmények, a szocialista módosító indítványok azonban tovább apaszthatják majd az iskolák pénzét.
*
A parlament oktatási bizottsága már be is nyújtotta a Háznak azt a javaslatot, amely újabb csaknem egymilliárdot vonna el a főiskoláktól és az egyetemektől. A kormánypártiak által támogatott indítvány a felsőoktatási intézmények 900 millió forintjából igyekszik életben tartani a kormány által halálra ítélt alapfokú művészetoktatást.
– Nem tudtam róla, hogy a kormány mégsem szándékozik visszaadni az évközben zárolt vagyont. Sportszerűtlen lépés, az iskolák ugyanis számoltak a pénzzel. Ennek megfelelően vállaltak beruházásokat, így most arra kényszerülhetnek, hogy elhalasszák a fejlesztéseket – reagált lapunknak Szabó Gábor, a Magyar Rektori Konferencia (MRK) elnöke. Hozzátette: a maradványképzésről lehetett tudni, persze senkinek sem jó, hogy a pénzt nem akkor használja fel, amire akarja. Az egésznek az a lényege, hogy a kormány az IMF által elvárt hiánycél teljesítése érdekében januárra tolja a decemberi kifizetéseket. Jövő héten az MRK kibővített elnökségi ülést tart Manherz Károly felsőoktatási szakállamtitkár részvételével. Itt fel fognak lépni a zárolt vagyon jövő évi büdzsébe építése ellen, az esetleges újabb elvonásokról is tájékoztatást kérnek.
Kis Papp László, a Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezetének (FDSZ) elnöke kijelentette: a maradványképzési kötelezettség januárra tolása rendkívül rosszul érinti az iskolákat. Sokan közülük pénzhiány miatt kénytelenek haladékot kérni egyes szerződésben vállalt kötelezettségeik teljesítésére. Kis Papp úgy tudja, a kormány a kutatásokra szánt alapból csoportosított át pénzt az egyetemek PPP- beruházásokból (magántőke bevonásával megvalósított építkezések, felújítások) eredő megnövekedett adósságainak törlesztésére, ami súlyosan veszélyezteti az intézmények tudományos munkáját.
A Fidesz szerint az oktatási tárca ismét átverte a felsőoktatási intézményeket. Sió László (Fidesz) úgy látja, hogy bajba kerülhetnek azok az intézmények, amelyek hittek a miniszternek, és folytatták megkezdett programjaikat. Sió László attól tart, hogy az intézmények a hallgatókon lesznek kénytelenek spórolni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.