Józan ésszel elfogadhatatlan az a költségvetés, amely 63 milliárd forintot vesz el a közoktatástól, ezért tiltakozásul az utcára vonulunk – jelentette ki lapunknak Kerpen Gábor. Hozzátette: november 7-én több ezer embert várnak a Pénzügyminisztérium elé. Már folynak a tárgyalások a különböző szakmai és szülői szervezetekkel az együttműködésről.
Kerpen emlékeztetett: 2006-ban a tanárok kötelező óraszámemelése ellen demonstráltak, akkor a tiltakozó megmozduláshoz csatlakozott a Gimnáziumok Országos Szövetsége, a Keresztény Pedagógusok Társasága, a Nagycsaládosok Országos Egyesülete, a Magyar Nevelők és Tanárok Egyesülete és a Liga szakszervezetek. Rájuk most is számítanak. A másik nagy tanári érdekvédő csoport, a Pedagógusok Szakszervezetének (PSZ) részvételéhez nem sok reményt fűznek, mivel annak elnöke többször kifejtette, hogy mások által szervezett akciókban nem vesznek részt. Megjegyzendő: a Galló Istvánné vezette PSZ baloldali kötődésű. A szervezet előző elnökének, Varga Lászlónak a testvére Varga Zoltán, a Bajnai-kormány önkormányzati minisztere, vagyis éppen annak a tárcának a vezetője, amely a legtöbb oktatási megszorítást hajtja végre.
Kerpen szerint nincs alku. Az oktatás évek óta olyan súlyosan alulfinanszírozott, hogy még egy kisebb mértékű forráskivonás is életveszélyes lehet. Az egyetlen elfogadható változat az, ha legalább a tavalyi támogatást szinten tartják. A múlt tanévben nem volt nagyarányú elvonás, a pénzhiány miatt mégis hatezer tanár került utcára. Leszögezte: a 2010-re tervezett megszorítások eltörlését felvették a sztrájkkövetelések közé. Ha a tüntetés és tárgyalások nem használnak, a végsőkig elmennek. Ha kell, sztrájkba lépnek.
Az érdekvédő leszögezte: ha a kormány valóban támogatja az erre vonatkozó szocialista módosító indítványt, és mégsem vonja el a gyermekek ingyenes és kedvezményes étkeztetését biztosító 17 milliárd forintot, akkor is 46 milliárd forint a mínusz. Két éve tízezer pedagógust bocsátottak el az állásából a kötelező óraszámemelés miatt, amivel a kormány 34 milliárd forintot spórolt. Most ennek az összegnek a másfélszereséről van szó, vagyis könnyen kikövetkeztethető, mi fog történni, ha az elvonás megvalósul.
Ismert, a jövő évi költségvetési javaslat több mint harmincféle oktatási megszorítást tartalmaz. A legfontosabbak: drasztikusan csökken a gyermekek után fizetett állami támogatás, egy gyerek oktatására közel kétszázezer forinttal kevesebb jut majd, mint idén. A jelenlegi negyedére csökkentik az érettségi vizsgákra szánt pénzt, egyharmadára apad az egyéb szakmai vizsgákra adott támogatás is. Radikálisan csökken a sajátos nevelési igényű gyerekekkel foglalkozó pedagógusok jutalmazására elkülönített keret, ahogy az osztályfőnöki pótlék forrása is. Tizenöt százalékkal csökken a kistelepülési óvodások és iskolások után fizetett bejárónormatíva, ami veszélybe sodorja az iskola nélküli falvakban lakó, hátrányos helyzetű gyerekek iskoláztatását. A művészetoktatás támogatása közel a felére csökken.
Baloldali hazugságok az áram áráról: itt a Patrióta leleplezése!