Zöld zászlók a kórházakon

Nem született megállapodás az egészségügyi miniszter és a szakmai szervezetek képviselőinek tegnapi egyeztetésén az ágazat által követelt pluszforrásról. Így holnap kezdődik a tiltakozó akciósorozat: zöld zászlót tűzhetnek az egészségügyi intézményekre, s zöld karszalagot kapnak a dolgozók.

2009. 10. 02. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Teljesíthetetlen kórházi feltételek? A kórházak által nyújtandó ellátási minimumfeltételeket meghatározó rendelet meghozatala előtt át kellene tekinteni az intézmények szükségleteit, és ahhoz igazítani az optimális működés biztosítását – jelentette ki Csáky András volt MDF-s képviselő a parlament egészségügyi bizottságának tegnapi ülésén. A politikus szerint erre azért lenne szükség, mert nem lenne tisztességes, ha az önkormányzatokra róná a kormány azokat az anyagi, tárgyi és humánerőforrást érintő terheket, amelyeket kötelezően megszabnának. Havas Szófia (MSZP) szerint azért is nehéz a kórházaknak biztosítani a humánerőforrást, mert a hiányszakmák köre rendkívüli módon kibővült. Példaként megemlítette, hogy Budapesten alig néhány gyermeksebész van, és átlagéletkoruk hatvan év feletti. Molnár Ágnes (Fidesz) megjegyezte, a kórházak a rendelet nélkül is komoly nehézségekkel állnak szemben, hiszen beszállítóik nyilatkozatában az áll: csak előre történő készpénzes finanszírozás esetén hajlandók biztosítani az árut. – Ilyen válságos helyzetben minimumfeltétel-tervezettel előállni felháborító – szögezte le. (M. B.)


Huszonegymilliárd forint – ekkora különbség maradt Székely Tamás szakminiszter ajánlata és az ágazat követelése között. A szakma képviselői a tegnapi, több- órás egyeztetésen egy forintot sem engedtek a 25,5 milliárd forintos követelésükből – jelentette be Varga Ferenc, a Magyar Kórházszövetség elnöke. Hozzátette: tagszervezeteiktől nem kaptak felhatalmazást erre. A tárca vezetője sem emelte eredeti, 4,5 milliárd forintos ajánlatát, mondván, nem áll rendelkezésre több pénz az állami költségvetésben.
Így holnap kezdetét veszi a tiltakozó akciósorozat. Először zöld zászlót tűznek ki az egészségügyi intézményekre, és zöld szalagot kapnak a dolgozók. Visszafogják a teljesítményeket is, ami azt jelenti, hogy az eddiginél jóval hosszabb várólistákra kell számítani. A minisztériummal közösen létrehoznak egy bizottságot, amely meghatározza azokat a betegségtípusokat, amelyek ellátását nem lehet elhalasztani.
A tárgyalásokat jövő hét kedden folytatják a felek. Addig Székely Tamás egyeztet a pénzügyminiszterrel és a miniszterelnökkel is. Ha akkor sem lesz megállapodás, további tiltakozó megmozdulások várhatók. Csiba Gábor, a Stratégiai Szövetség a Magyar Kórházakért Egyesület elnöke megerősítette, hogy végső esetben éhségsztrájkkal próbálnak meg nyomást gyakorolni a kormányra.
Egyelőre úgy tűnik, mégsem vezetik be októbertől az úgynevezett bázisfinanszírozást, amely ugyan több pénzt nem hozott volna, de valamivel kiszámíthatóbbá tette volna a havi finanszírozást. Stubnya Gusztáv az Egyetemi Klinikák Szövetségének képviseletében azt hangsúlyozta, jelenleg nem is a finanszírozás technikája a lényeg, hanem a rendelkezésre álló forrás nagysága.
Golub Iván, a Magyar Kórházszövetség volt elnöke elmondta: javaslatokat tettek arra is, hogy milyen költségvetési forrásból lehetne pluszpénzt biztosítani az ágazatnak. Úgy tudjuk, az egyik felvetés a vietnami onkológiai központ létrehozásának támogatásához nyújtott sok milliárd forint volt. Ezt azonban a minisztérium nem fogadta el, mondván: ez valójában nem készpénz, hanem visszatérítendő hitel, amelynek fejében a beruházáshoz az ázsiai ország magyar termékeket és szolgáltatásokat venne igénybe.
Székely Tamás a találkozó után pozitívumnak nevezte, hogy megegyeztek a tárgyalások folytatásában. A megállapodás elmaradásának szerinte az volt az oka, hogy a szakmai szervezetek kötött mandátummal érkeztek, és 25,5 milliárdos követelésükből egyetlen fillért sem voltak hajlandók engedni. Kiderült azonban, hogy a miniszternek is csak a korábban jelzett 4,5 milliárd forintos pluszforrás odaígérésére volt felhatalmazása a kormánytól. De, mint mondta, folyamatosan egyeztet a kabinet tagjaival, s lát esélyt a megegyezésre. Hangsúlyozta: tételesen megvizsgálják majd a szakmai szervezetek követelését, mert azok között vannak olyan tételek is, amelyek nem nevezhetők jogosnak.
Ismert: az ágazat képviselői múlt szerdán szerveződtek egységbe, s jelentették be, hogy az év hátralévő részére rendelkezésre álló finanszírozási összegből nem működtethető az ellátórendszer. Úgy tűnt, az egység még tegnap is megvolt, ugyanakkor lapunk tudomást szerzett olyan kórházigazgatókról, akik az utóbbi napokban megkeresték a szakminisztert, s megpróbáltak egyéni alkut kötni vele, cserébe azért, hogy kihátráljanak az egységes tiltakozó akcióból.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.