A tendert augusztusban hirdette meg az ORFK, és mintegy 210 millió forint értékben vásároltak volna nyomrögzítéshez, nyomok előhívásához, illetve holttestek kriminalisztikai vizsgálatához szükséges anyagokat, eszközöket. Azonban egy hónappal később az eljárást megszüntették. Bár a rendőrség honlapján nem indokolták meg, miért fújták le a közbeszerzési eljárást, információink szerint a döntésnek prózai oka van: a pénzhiány.
*
Pedig létfontosságú eszközökről van szó, amelyek nélkül ma már lehetetlen egy-egy komolyabb bűncselekményt felgöngyölíteni.
Szerettük volna megismerni az ORFK hivatalos álláspontját az esetről, azonban a szóvivői irodán későbbre ígértek választ kérdéseinkre.
Eközben értesüléseink szerint már a kiképzésen lévő rendőrgyakornok megfelelő ruházatára sem futja. Úgy tudjuk, a fiataloknak kiosztott szövetdzseki teljesen alkalmatlan egy 8-12 órás utcai szolgálatra, különösen a mínuszba forduló éjszakákon. Így nem csoda, hogy a tanuló rendőrök olykor zsebre tett kézzel, a fázós emberekre jellemző összehúzott testtartásban próbálnak intézkedni és egyben tekintélyt sugározni.
Megkeresésünkre az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium azt állította: „a tanulók formaruházata csupán abban különbözik a szokásos rendőri egyenruhától, hogy annak kialakítása egyszerűbb, jobban igazodik a tanulással, kiképzéssel kapcsolatos élethelyzetekhez, kihívásokhoz”. Mint közleményükben írták: téli ruházatuk vízhatlan bakancsból, bevetési nadrágból, zubbonyból, béléssel ellátott kabátból, fülvédős sapkából és az úgynevezett molinóból áll, ez utóbbi egy kimondottan a téli időszakra kifejlesztett alsóruházat. A tárca szerint ez a felszerelés elégséges a téli, hidegebb hónapokra is azoknak a másodéves rendészeti szakközépiskolai hallgatóknak, akik október 1-jén kezdték meg gyakorlati szolgálatukat.
Szima Judit, a Tettrekész rendőr szakszervezet főtitkára lapunknak úgy reagált: szó sincs a rendőrség megerősítéséről, ellenkezőleg, minden téren folyik annak teljes lezüllesztése, az állomány egy része rémes munkafeltételek között kénytelen dolgozni. A Budapesten gyakorlatozó rendőrökkel kapcsolatban megjegyezte: azzal kecsegtették őket, hogy majd a bevetési főosztályon dolgozhatnak, ehhez képest jelentős részüket kerületi kapitányságokra vezényelték, így elesnek a bevetési pótléktól, ami 24 ezer forint. Szima Judit arra is kitért, hogy a budapesti rendőrfőkapitány döntése nyomán a bevetési főosztály Mosonyi utcai laktanyájában lévő orvosi rendelőt – ugyancsak takarékossági okokból – áthelyezik a Teve utcai rendőrpalotába, így csaknem hétszáz rendőr közvetlen orvosi ellátása szűnik meg. – A rendőrséget bűnüldöző szervezetből pénzbehajtó alakulattá silányították le, és idén 12, jövőre pedig 16 milliárd forintnyi bírságolásból származó bevételt írtak elő, és azzal riogatják a végrehajtó állományt, hogy ha ez nem jön össze, akkor nem lesz fedezet a fizetésükre – mutatott rá a szakszervezeti vezető.
Mint arról a Magyar Nemzet korábban beszámolt, a kormányzat által a rendőrségnek ígért pluszforrások ellenére például a Budapesti Rendőr-főkapitányság olyan szorult anyagi helyzetbe került, hogy főkapitányi utasításra augusztus 1-jétől korlátozták a rendőrök túlórázását. A túlórastop egyedül a tüntetéseket biztosító rendőrökre nem vonatkozik. A lapunk birtokába került belső utasítás szerint Tóth Gábor budapesti főkapitány azzal indokolta a döntést, hogy kimerültek a költségvetési lehetőségek. Lázár János (Fidesz), az Országgyűlés rendészeti bizottságának elnöke többször bírálta a kormányt, amiért nem fizetik meg eléggé a rendőröket, így a szervezet súlyos létszámhiánnyal küzd.
A betegek szeme láttára kellett újraéleszteni egy nőt a kecskeméti rendelőintézetben