Balázs-átok

Pusztulás fenyegeti a 2004 óta magára hagyott budai Balázs vendéglőt. A korabeli polgárság egyik fő találkozóhelyeként ismert 210 éves étterem, mondhatni, a politika áldozata lett: 1948-ban a Balázs család kezéből vették ki, a rendszerváltozás után pedig a vendéglátó-ipari vállalatéból. A jogaikért küzdő egykori tulajdonosoknál öt villa maradt a régi étkészletből.

György Zsombor
2009. 11. 09. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hűvösvölgy szégyenfoltja lett az egykor szebb napokat látott Balázs vendéglő, pontosabban az, ami még megmaradt belőle. Október 18-án éjjel immár harmadszor égett ki az épület. Talán a villám csapott bele a tiszta őszi éjszakán, vagy öngyulladás történt – a rendőrség mindenesetre nem nyomoz, mivel indoklása szerint a főtulajdonos azt nem kérte. Az idegenkezűség kizárt – közlik megkeresésünkre a Budapesti Rendőr-főkapitányságnál.
A látvány mindazonáltal elkeserítő. A tűztől függetlenül is. Szeméthegyek mindenhol, az ablakok kitörve, a csempék leverve, a falak összefirkálva. Az egykor impozáns épületbe úgy járnak ki-be a hajléktalanok, mint a szél. A tetőtérből még csöpög a víz, a tűzoltók néhány órája végeztek csak. Nagy erőkkel vonultak a helyszínre éjszaka: nyolc kocsival. Három hete is akadt dolguk itt, akkor is kigyulladt valami. Odafent látszanak az elüszkösödött gerendák, a beszakadt tető, a szétszórt üvegszilánkok. A néhai étterem mögött turistaút húzódik, aki onnan érkezik, azt ezzel a képpel fogadja a Hűvösvölgy.
A valamikor a budai polgárság egyik fő találkozóhelyének számító Balázs vendéglő kálváriája 1948-ban, az államosítások idején kezdődött, igaz, akkor a régi tulajdonosokat ugyan kitiltották, ám az étterem legalább még tovább működött. 1981-ben égett le először, de akkor a biztosító fizetett, újjáépítették. Lakat 2004-ben került rá, úgy tűnik, immár végleg. A Balázs vendéglő azóta az enyészeté, illetve a hajléktalanoké. „Addig szeretnék élni, míg ez a történet nem rendeződik” – mondogatta édesanyja Pink Jánosnénak, akinek az ükapja nyitotta meg az éttermet 1799-ben. Az asszonynak nem teljesülhetett az álma, 1997-ben elhunyt. Ma lánya és unokája küzd azért, ami egykor a családé volt. Mint mesélik, nem kértek a kárpótlásból, az eredeti állapotokat akarták visszaállítani. Ám a vendéglőből mára nem maradt meg más, mint öt villa, nyelükre rávésve: Balázs. Se pénz, se posztó. A Hűvösvölgyben persze itt-ott még felbukkanhat néhány relikvia, hiszen a régi étkészleteket széthordták, s Pink Jánosné egykor a saját szemével is látta, hogy ősei – a családban majdnem minden férfit Balázs Antalnak hívtak – monogramjával jelzett terítők száradnak a környékbeli házak udvarán. 1996-ban felkereste őket egy férfi, az étterem akkori bérlője, kérte, adják oda neki a vendéglőből megmaradt tárgyaikat, mert szeretné kiállítani azokat. Az öt villa kivételével oda is adtak neki mindent, még a dédapa képét is, ami aztán a bérlővel együtt eltűnt.
Pink Jánosné szülei öten voltak testvérek, elvileg nekik járt volna vissza a vagyon, de nem így történt. Az érintett család tulajdonjogát 2,2:30 arányban ugyan elismerte a Legfelsőbb Bíróság, de a főtulajdonos így sem engedte be őket az ingatlanba. Viszont a büntetéseket azóta nekik postázzák. Legutóbb műemlékvédelmi szabálytalanságok miatt háromszázezer forintra akarták bírságolni őket, de tekintettel arra, hogy hatvan éve még csak nem is járhattak az épületben a család tagjai, elengedték az összeget.
A Balázst az átkosban az Észak-budai Vendéglátó-ipari Vállalat üzemeltette, onnan került a Buda-gast Vendéglátó és Idegenforgalmi Zrt.-hez, amely már csak fantomcég. Telefonon legalábbis lehetetlen elérni őket, telephelyükön nincsenek, internetes oldalt nem tartanak fenn. Az épületre kifeszítettek egy hirdetést, miszerint kiadó, de a telefonszámot hiába hívjuk. Pedig a cég néhány éve még aktívan működött, feljegyzéseket, korábbi cikkeket olvasva kiderül, 1998-ban 196 milliós részvénycsomaggal rendelkeztek, s 19 helyen folytattak gazdasági tevékenységet. Övék volt például a híres Lugas étterem is a második kerületi Szilágyi Erzsébet fasorban, de úgy tudni, ott már nem ők a tulajdonosok. Felügyelőbizottságában olyan személyek tűntek fel, mint Keller József, aki az 1998-as kormányváltásig a Magyar Fejlesztési Bank vezérigazgató-helyetteseként dolgozott, s üzleti kapcsolatban állt az MSZP expénztárnokával, Puch Lászlóval, illetve Szirtes József egykori belügyminisztériumi főtanácsadó, akit Lamperth Mónika bizalmasaként emlegetnek. Igazgatóként megfordult a cégben Bulla György óbudai vállalkozó is, aki jelenleg a III. kerület egyik önkormányzati képviselője fideszes színekben. A cég vezetőjeként most Illés József Gábort és Illés Józsefnét jegyzik – próbáltuk megtalálni őket, nem sikerült.
Furcsa ügy ez, elvégre a Balázs vendéglő ma is sikeres vállalkozás lehetne. Neve legenda a szakmában, s a környéken sincsen erős konkurencia, sorsa mégis a pusztulás. Akik ide jártak, úgy emlékeznek vissza, hogy az étterem még a kétezres évek elején is ugyanazt a kellemes hangulatot árasztotta, mint egykor, megtartották a vidéki hangulatot árasztó gerendaszerkezetet, a parkban a fákat s a szolid eleganciát. Híresek voltak házi ételei, az úgynevezett derékfogások, úgymint a vörösboros pacalpörkölt, a fűszeres oldalas fokhagymás sztrapacskával, a kakukkfüves gombakalapok vaslapon sütve, érettrokfort-mártással vagy a kemencében sült ropogós harcsaszeletek sült burgonyával. Persze már ekkor is más volt a vendéglátós világ, mint a békeidőkben.
Az újjávarázsoláshoz a becslések szerint legalább százmillió forint kellene, anyagi értelemben tehát ez az elmúlt évek exlex állapotának az ára.
A második kerületi önkormányzatnál azt mondják, szívesen intézkedtek volna, de nem tehették, elvégre magántulajdonról van szó, ami ráadásul műemléki védelem alatt áll. Még be sem keríthették. A Kulturális Örökségvédelmi Hivatal szűkszavúan nyilatkozik, ő is a tehetetlenségre hivatkozik. A közép-magyarországi iroda vezetője, Boór Judit szerint az állagmegóvás a tulajdonos kötelessége, függetlenül attól, élvez-e védelmet az épület vagy sem. Vizsgálódnak, ám hogy a hosszú folyamatnak mi lesz a végeredménye, nem akarja megjósolni. Kérdésünkre elmondja, elviekben elképzelhető, hogy egy épület elveszítse műemléki védelmét, erről azonban az illetékes miniszternek kell döntenie.
A Pink család azt mondja, nem csodálkoznának, ha ma már valójában éppen erről szólna a történet. Szerintük a főtulajdonosnak az a célja, hogy az épület tűnjön el, az értékes telekkel pedig szabadon rendelkezhessen. S ha a bíróság végül a család javára döntene, tulajdonrészükért sem kellene már sokat fizetnie a cégnek.
Hűvösvölgy központjában már eldózerolták a régi, romos kereskedelmi épületeket, a fodrászatot, a kocsmát, még a rétesboltot is, hogy hamarosan modern városrészközpont nőhessen ki a földből. Ám kérdéses, hogy a Balázs vendéglő mint a környéken az egyetlen műemlék épület része lesz-e az új látképnek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.