Benes Balázs

2009. 11. 02. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A javíthatatlanul reménykedők és gyógyíthatatlanul naivak őszintén örültek annak, amikor Balázs Péter azzal váltotta le a Külügyminisztérium élén elődjét, a teljesítmény tekintetében még pejoratív jelzőkkel is csak nehezen érzékeltethető Göncz Kingát, hogy politikáját immár a „mélyen nemzeti érdekek” képviselete vezérli. A kezdetek amúgy biztatók is voltak: a bolíviai–magyar konfliktusban nem csak jól járt el, de érzékeltette is, hogy a korábbi Bem rakparti, érdektelenséggel kevert tehetetlenség nem az ő asztala. A folytatás már messze nem váltotta be nemcsak a vérmesebb, de a haloványabb várakozásokat sem: a szlovákiai államnyelvtörvényre és az államelnök kitiltására adott lépései eredménytelenek voltak. Ez egyúttal viszszatérést jelentett a gönczi vonalhoz, de még mindig nem volt benne az MSZP hivatalos jogelődpártja és mai alakzata által képviselt, a világon valóban egyedülálló megalázkodásnak, sőt önostorozásnak.
A neoliberálissá vedlett egykori kommunistáknál (vagy, ahogyan saját magukat nevezték és nevezik, szocialistáknál) dogma ugyanis, hogy a megalázkodás és a mások érdekének a szolgálata a trendi. Aminek vannak sarokpontjai. Mint amikor az egykori kommunista titkosszolgálati ügynök, Medgyessy Péter volt miniszterelnök pekingi útja sikerét azzal érzékeltette, hogy kínai útépítőket hívott meg a magyar autópályák építésére. Nehéz feladat, de próbáljuk elképzelni: a kanadai miniszterelnök azzal az örömhírrel tér haza moszkvai látogatásáról, hogy fáradságos lobbizása eredményeként oroszok fúrnak majd energiahordozók után kutatva a Yukon térségében.
Balázs Péter most ehhez a hagyományhoz tért vissza. Beszállt segíteni Fico szlovák miniszterelnöknek és az Európai Uniónak. Brüsszel bajban volt és bajban van a lisszaboni szerződéssel: eddig Václav Klaus tartóztatta fel a ratifikáció célegyenesében azzal, hogy garanciát kér, nehogy az egykori Csehszlovákiából a Benes-dekrétumok alapján elűzött és kisemmizett németek kártérítést követeljenek. S ha Prágának sikerül, akkor Szlovákia kormányfője is garanciát kér majd ugyanezen ügyben, a magyarok és németek kártérítési igényétől tartva. Balázs pedig a BBC világszolgálatának egy tévéműsorában megnyugtatta a hallgatókat: „van mód arra, hogy megadják Prágának és Pozsonynak a jogi és erkölcsi biztosítékokat az uniós reformszerződéssel kapcsolatban általuk felvetett problémákra”. Magyarország tehát ismét megvédi a Nyugatot. De míg korábban egyúttal saját magát is megvédte – például a törökök ellen –, most koncnak dobja oda saját érdekeit anélkül, hogy bármit kérne cserébe. Ez az igazi, egyenes vonalú, Rákosi– Kádár–Göncz–Balázs-nemzetpolitika.
A svédek tegnap mentőkötelet dobtak Klausnak: javaslatuk szerint a szintén saját, nemzeti érdekeiket védő lengyelekhez és britekhez hasonlóan a csehek is mentességet kaphatnának a szerződés részét képező emberi jogi charta hatálya alól.
Győri Enikő magyar néppárti európai parlamenti képviselő október 21-én Strasbourgban előre óvta az uniót, hogy mentesítést adjon a charta alól. Mint mondta, a 143 Benes-dekrétum közül tizenhárom ma is érvényes dokumentum tartja fenn az európai jogrenddel ellentétes kollektív bűnösség elvét. Hozzátette: „minden jóérzésű ember és demokrata számára elfogadhatatlan”, ha az unió e téren enged.
Balázs Péter most minden ellenszolgáltatás nélkül az elfogadhatatlan mellett lobbizik, immár Fico érdekében, a magyarok ellen. Az EU pedig, mint egyre inkább szokása, örömmel fogadja el majd Fico esetében is azt, ami jóérzésű embereknek és demokratáknak elfogadhatatlan.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.