Két figyelemre méltó, a jövő évi költségvetéshez tartozó kapcsolódó módosító indítványt is megszavaztak a szocialisták a parlament oktatási bizottságának legutóbbi ülésén. Mindkét indítványt Tatai Tóth András és az MSZP oktatási munkacsoportjának tagjai nyújtották be. A javaslatok látszólag mentőövet nyújtanak a művészeti iskoláknak és hátrányos helyzetű diákoknak, a valóságban azonban egy fillérrel sem segítenek rajtuk. Az egyik indítvány előírja, hogy a művészeti iskoláknak létesített pályázati keretből a legkiválóbbaknak külön pluszforrást kell biztosítani. A másik arról rendelkezik, hogy a Halmozottan hátrányos helyzetű tanulók Arany János kollégiumi-szakiskolai programjában részt vevő tanulók után teljes képzésük idejére emelt szintű támogatást kell folyósítani. Az indítványok azonban az új feladatokhoz nem rendelnek pluszforrást még máshonnan történő átcsoportosítással sem, vagyis a kötelezően teljesítendő feladatokat egyszerűen nincs miből végrehajtani.
– A két javaslat egy aljas kommunikációs trükk, amivel megpróbálják átverni a felületesen tájékozódott újságírókat, hogy lám, mi adunk pénzt a tehetséggondozásra. A valóságban azonban szó sincs erről – reagált lapunknak a két indítványra Pósán László, a Fidesz oktatáspolitikusa. Kifejtette: idén 860 millió forint volt a művészeti iskolák pályázati támogatása, és csak megfelelő színvonalú képzést nyújtó, minősített iskolák pályázhattak a pénzre. Jövőre az idei keret alig több mint felére, 460 millió forintra csökkentik a forrást, miközben kiszélesítik a jogosultak körét az összes nem minősített iskolára is, így a több jogosult miatt a pénz semmire sem lesz elég, ráadásul nem ösztönöz jó teljesítményre. Az új módosító javaslat úgy tesz, mintha pluszforráshoz juttatná a legjobbakat, a valóságban azonban egy fillért sem ad, a pályázati keret ugyanis továbbra is 460 millió forint marad. Ez azt jelenti, hogy míg idén 860 millió forintra pályázhattak a legjobb iskolák, addig jövőre legfeljebb 150 millió jut majd erre a célra, ami szinte egyenlő a nullával. A maradék 300 millió a minőségét tekintve kétes intézmények pénzelésére megy majd el.
A másik indítvány is ugyanezen az alapon működik: a szocialisták a módosítással felvették a felzárkóztatást, esélyegyenlőséget segítő feladatok közé, hogy az Arany János kollégiumi programban tanulók után a teljes képzési időre emelt szintű támogatást kell fizetni, pénzt azonban nem rendeltek hozzá. A sajátos közoktatási feladatokra elkülönített összeg ugyanúgy a költségvetésben eredetileg szereplő 898 millió forint maradt. A büdzsében azonban úgy számoltak, hogy csak az első évben adnak emelt szintű kvótát a diákok után, vagyis a következő évek finanszírozására nincs meg a fedezet.
Kiderült az is, hogy a kormány még az MSZP kérésére sem hajlandó megmenteni a hátrányos helyzetű gyerekek tanulmányait segítő Útravaló ösztöndíjprogramot. Korábban a szabad demokraták és a Fidesz is keresett pluszforrást a programra, ám a kormány egyik indítványt sem támogatta, ennek ismeretében pedig az MSZP is leszavazta ezeket. Tegnap beszámoltunk róla, hogy időközben a szocialisták meggondolták magukat, és most Tatai Tóth András vezetésével ők nyújtottak be olyan módosító indítványt, amely a tervezett ötvenszázalékos csökkentés helyett jövőre is az idei szinten tartaná az ösztöndíjak finanszírozását, igaz, az ehhez szükséges 1,1 milliárd forintot az egyetemektől vennék el. A bizottsági ülésen azonban kiderült, hogy a kormány nem támogatja az Útravaló megmentését, így Tatai Tóth szocialista képviselő visszavonta az erre vonatkozó indítványt. A négy elemből (út a középiskolába, út az érettségihez, út a szakmához, út a tudományhoz) álló támogatási programot még Magyar Bálint vezette be a 2005– 2006-os tanévben. Az ösztöndíjrendszer eredeti célja az, hogy anyagi támogatással segítse a rászorulókat az általános iskola vagy a középiskola befejezésében, illetve a szakma megszerzésében. A pályázaton nyertes diákoknak eddig havonta 3500-4500 forint, az őket segítő tanároknak – mentoroknak – pedig gyermekenként havi 4000 forint járt. Az idén 2,2 milliárd forintból finanszírozott programban évente mintegy húszezer diák vett részt, az ötvenszázalékos keretcsökkentés tízezer rászoruló gyerek tanulmányait sodorja veszélybe.

Kicsi, a párbaj már eldőlt – Menczer odacsapott Magyar Péternek