Egy magyar lélek üzenete

2009. 11. 13. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Száz éve született Lükő Gábor. Nevezik őt magyarságkutatónak, a magyar néprajztudomány jelentős alakjának, a téma utolsó polihisztorának, Bartók és Kodály követőjének, méltó utódjának, de valójában ő ezeknél a titulusoknál sokkal több volt. Elsősorban azért, mert gondolkodott, kitartott a megtalált úton, és semmiféle értelemben nem állt be a sorba, sem szakmailag, sem erkölcsileg, sem politikailag. Ebből (és hazánk kevésbé dicsőséges hagyományaiból) következik, hogy az igazi elismerést, munkái széles körű elterjedését és az azokra való hivatkozást a mai napig nem kapta meg. Igaz, közvetlen halála előtt, 2001-ben átvehette a Kossuth-díjat, de ez csak sovány vigasz volt egy élet mellőzöttségéért és meghurcoltatásaiért, amely kétségtelenül a kommunizmus-szocializmus idején érte a legnagyobb mértékben. Emiatt életműve nagyobbik része csak kéziratban maradt meg, s noha jelenleg épp folyik ezek kiadása, a szélesebb közönség nem ismeri a nevét.
Pedig nehéz szavakba önteni, mit is adott a néprajzi kutatásoknak, a tudománynak és a magyar jövőnek Lükő Gábor, aki minimum egy nemzedékkel előzte meg a kor tudományos körökben jellemző gondolkodását, amikor a szemiotika eredményeit integrálta a néprajzkutatásba. Amikor azon fáradozott, hogy a néprajz és a magyar műveltség egyes területeivel csakis egységében kezelve, összefüggéseiben látva érdemes foglalkozni, vagy amikor a magyar népművészetben földrajzi területtől függetlenül azonos formában fellelhető szimbólumrendszerre irányította a figyelmet. Fő műve a legjobb példa erre, A magyar lélek formái, amely sem megjelenése idején (1942), sem a rendszerváltás utáni újrakiadásánál nem kapott jelentős szakmai recenziót. Lükő elméleteinek ugyanis sem a német orientáltságú, sem pedig a szovjet–szláv dominanciájú tudományos beállítottság nem kedvezett, s nem kis szégyenünk, hogy az általa ajánlott és alkalmazott módszerek többségét több évtizedes késéssel anélkül vettük át a csehektől és a skandináv népektől, hogy egy szóval is megemlítettük volna Lükő Gábor nevét. Az összefüggésekre és a hitelességre törekvése jellemző példája, hogy a harmincas években Bukarestben tanult szociológiát és népismeretet, ezután indult Moldvába gyűjteni, s bár a XX. század jellemző történelme kapcsán 1933-ban politikai okokból kiutasították Romániából, három évvel később, a máig alapkönyvnek számító moldvai témájú írásai megjelenése évében doktorátust szerzett nemcsak néprajzból, de Kelet-Európa történetéből és román nyelvből is.
Bár Lükő Gábor lényegében megtestesítette a „magyar lelket” még a budapesti betondzsungel lélektelen világában is, valójában Beckernek született, apai ágon német eredetű családból, s nem kis konfliktusokon keresztül vezetett útja édesanyja nemesi családneve felvételéig, a személyes és tudatos döntésből fakadó magyar nemzeti elkötelezettségig, illetve a katolikus hitről a reformátusra való áttérésig. Ebben olyan személyiség indította el, aki egész későbbi életét meghatározta: Karácsony Sándor, egykori gimnáziumi tanára, akivel ma egymás mellett alusszák örök álmukat a Kerepesi temetőben. Mindkettőjüktől lenne mit tanulnia a mai magyar értelmiségnek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.