Erdogan megvédte Iránt

Bár Iránnak nincs nukleáris fegyvere, de akik szerint a perzsa államnak nem szabad megengedni azt, hogy legyen, azoknak van – mondta tegnapi teheráni látogatása előtt Recep Tayyip Erdogan török miniszterelnök, védelmébe véve Irán atomprogramját, megjegyezve, az teljes mértékben békés célú, a Nyugat pedig szerinte kettős mércét alkalmaz.

2009. 11. 05. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Erdogan útja egybeesik a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség (NAÜ) vizsgálócsoportjának látogatásával, ők a Kom melletti létesítményről gyűjtenek információkat, amely azonban Irán szerint még másfél évig nem lesz működőképes. Irán erre a hétre ígért választ, hogy hajlandó lenne-e Oroszországba szállítani urániumot, ahol azt az energiatermeléshez szükséges szintre dúsítanák, így felhasználható lenne az atomerőművekben. Teherán elméletileg elképzelhetőnek tartja ezt a megoldást, ám hivatalos választ még nem adott. A terv arról szól, hogy az oroszok által dúsított urániumot Franciaországban alakítják át üzemanyaggá. A francia külügyminiszter is szorgalmazta ezt a megoldást, mondván, Izrael egy pillanatig sem habozna a támadással, ha fenyegetve érezné magát Irán felől. Erdogan tegnap a katonai akciót „őrültségnek” nevezte.
Törökország nagyon aktívvá vált a térség diplomáciai ügyeinek kezelésében az elmúlt időben, minthogy különleges helyzetben van, stratégiai szövetségese az Egyesült Államoknak és Izraelnek is, miközben jó viszonyban van Iránnal. Ez utóbbi főleg gazdasági téren látványos. A két állam komoly tárgyalásokat folytat egy gázvezeték felépítéséről, amelyen az iráni olajat szállítanák Olaszországba. Az Egyesült Államok és az ENSZ gazdasági szankcióira válaszul Törökország közölte, a felszólítások ellenére is folytatni fogja az együttműködést Iránnal. A 2008. év végi „gázháború” idején Irán felajánlotta Törökországnak, hogy kipótolja az orosz szállítás megakadásával kieső mennyiséget, Perzsia manapság Oroszország után a második legnagyobb gázszállító Törökországban. Idén áprilisban Irán és Törökország megállapodott a kapcsolatok eddiginél is szorosabbra fűzésében, célként jelölték meg, hogy a kétoldalú kereskedelem elérje a húszmilliárd dollárt évente. A tárgyalásokba később belevonták Irakot is, s most várnak Szíria csatlakozására.

Őrizetbe vett gárdisták. A pakisztáni hatóságok őrizetbe vettek 12 iráni forradalmi gárdistát, akik engedély nélkül lépték át a határt. Korábban egy iráni gárdaparancsnok kijelentette: engedélyezni kell, hogy emberei a határon túl is üldözhessék a terroristákat. Egy hete Pakisztánból érkező merénylők 42 emberrel, köztük forradalmi gárdistákkal végeztek az iráni Szisztán-Beludzsisztánban. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.