Hiába tárgyaltak három alkalommal is a szociális intézmények képviselői Herczog László szociális és munkaügyi miniszterrel, a tárca egyelőre csak ködös ígéretet tett arra, hogy a kormány szándékozik némileg kompenzálni a szociális intézményeket érintő elvonásokat – konkrét lépés azonban nem történt egyelőre az ügyben.
– Ha a helyzet nem változik, év közben kell bezárni idősotthonokat, ami azzal fenyeget, hogy az idős betegek egy része az utcára kerülhet, hiszen sokan eladták lakásukat, amikor beköltöztek az otthonokba – jelentette ki lapunknak Pósfai Gábor.
*
A Szociális Ellátók és Szociális Ellátottak Egyesületének (SZESZE) elnöke hozzátette: átlagosan tíz százalékkal csökken a szociális ellátás állami támogatása, ám tekintve, hogy a pénz évről évre kevesebb, a helyzet mára tarthatatlanná vált. A szociális intézmények azt kérték a kormánytól, hogy ne vonjon el forrásokat az idősotthonok átlagos, illetve emelt szintű ellátásától, és ne csökkentse drasztikusan az idősek házi segítségnyújtásának támogatását, ellenkező esetben azok ellehetetlenülhetnek.
A háromkörös tárgyalás után a miniszter csak annyit ígért, hogy megpróbálja elérni a kormánynál: az átlagos intézményi ellátásban részesülő, legalább napi négyórás szakellátásra szoruló idősek után fizessen némi kompenzációt a kabinet. Garanciát azonban erre sem kaptak az intézmények, a többi követelésüket pedig elutasította a tárca. Miután a nagyobb támogatásra irányuló törekvés elbukott, a szervezetek azt kérték, a kormány csökkentse a feladataikat, illetve enyhítsen a minimális személyi és tárgyi feltételeken, hiszen kevesebb pénzből lehetetlen ugyanannyi dolgot finanszírozni. A tárca azonban erre sem tett ígéretet. Pósfai kijelentette: most megvárják, lesznek-e konkrét javaslatok az ígéretekből. Ha nem kapnak megfelelő kompenzációt, az utcára vonulnak.
A szakember kifejtette: az idősek áltagos intézményi ellátására 2005-ben még 769 ezer forintot adott az állam, az idén már csak 689 ezer forintot. A büdzsé jövőre tovább csökkentené az összeget 635 650 forintra, vagyis míg a költségek nőnek, a támogatás évről évre kevesebb. A szakember a megszorítások közül kiemelte az emelt szintű intézményi ellátás támogatásának csökkentését: 2005-ben még 769 ezer forintot adtak erre a célra, az idén már csak 543 ezret, jövőre pedig csupán 309 ezer forinttal segítenék a rászorulók ellátását, vagyis egy év alatt csaknem negyven, öt esztendő alatt pedig több mint hatvan százalékkal csökkentették a normatívát. Az emelt szintű ellátás azt jelenti, hogy az idősek külön szobát kapnak az intézményben, amit korábban „egyszeri belépési díjjal” megváltottak maguknak. Pósfai szerint a kormány úgy tesz, mintha ez a jómódú idősek szükségtelen luxusa volna, így ellátásukat indokolatlan nagymértékben támogatni. A valóságban azonban szó sincs erről, sok idős ember a lakását adta el, hogy be tudja fizetni a belépési díjat, és a nyugdíja sem magasabb, mint az átlagos ellátásában részesülő társaié. Aki pedig azt állítja, hogy egy külön szoba szükségtelen luxus, annak érdemes elgondolkodnia, ő hogyan él.
Pósfai felháborítónak tartja az otthon közeli ellátás támogatásának megkurtítását is. Az ilyen ellátásban a legrászorultabbak részesülnek, vagyis főként azok a falvakban élő, beteg kisnyugdíjasok, akiknek lakóhelye közelében nincs idősotthon, így a szakemberek látogattak el hozzájuk, és gondoskodtak étkezésükről. Rájuk az idén – nyugdíjuk mértékétől függően – évente legfeljebb 270 ezer forintot szánt az állam, jövőre azonban már csupán 166 ezer forint jut erre a célra.
A szakember megítélése szerint az elvonás különösen az alacsony jövedelemmel rendelkező kisnyugdíjasok ellátását veszélyezteti, hiszen esetükben a költségvetési javaslat megszünteti a jövedelem szerinti differenciált támogatást, és mindenki esetében egységes – az idei minimumnál is kevesebb – normatívát fizet majd. Ezzel arra kényszeríti a kistelepülések önkormányzatait, hogy szüntessék meg az otthon közeli ellátást, hiszen a kevesebb támogatás és az alacsony nyugdíjak nem fedezik az ellátás költségeit.