Felsőoktatás csődközelben

A PPP-s hitelek bedőléséhez, az oktatók tömeges elbocsátásához, a kisebb főiskolák csődjéhez és vidéki egyetemvárosok gazdasági katasztrófájához vezethet néhány éven belül a felsőoktatásba felvételizők számának jelentős csökkenése. Az összeomlást úgy kerülhetjük el, ha rövid időn belül megduplázzuk a Magyarországon tanuló külföldi hallgatók számát – derül ki az AAM Group tanulmányából.

2009. 11. 06. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Módosítók. Az Országgyűlés oktatási bizottsága tegnap a jövő évi büdzséhez benyújtott javaslatok közül támogatta azt a fideszes indítványt, amely a felsőoktatási gazdasági tanácstól 100 millió forintot adna át fiatal kutatók támogatására. Megszavazták Teleki László (MSZP) indítványát is, amely 85 millió forintot csoportosít át a szociális tárcától a roma oktatási alapba. A közoktatási törvény szocialista módosítása is többséget kapott. Eszerint egy vagy két tantárgyból kötelezővé tennék az emelt szintű érettségit a diplomát nyújtó képzésekbe való belépésnél. 2010 márciusáig kellene a kormánynak meghatároznia, hogy a 2012-ben indítható alapszakok esetében mely tantárgyból kell emelt szintű vizsga. A plenáris ülés témája volt a felsőoktatási törvény módosítása, amely létrehívná a vállalkozói közintézetet. Ezek közfeladatot látnának el, de bevételük jelentős részét a piacról szereznék. (MTI)


Miközben a felsőoktatási karok száma több mint ötven százalékkal nőtt az 1990-es évek elejéhez viszonyítva, addig a demográfiai visszaesés miatt az utóbbi években folyamatosan csökken a felvételizők száma, a következő években pedig további jelentkezőszám-csökkenés várható, így Magyarországon a felsőoktatási férőhelyek egyre nagyobb része kihasználatlan marad – mutat rá a többek között Bod Péter Ákos és Árva László közgazdászprofesszorok által jegyzett tanulmány oktatási fejezete. Mivel a kilencvenes években még nőtt az érdeklődés a felsőoktatás iránt, az intézmények bővítették az oktatói gárdát, és költséges infrastruktúra-fejlesztésbe kezdtek. Az állam az utóbbi évek keresletcsökkenését az ingyenesen tanuló hallgatók arányának növelésével próbálta kezelni, ám ez hosszú távon nem fenntartható megoldás.
A professzorok rámutatnak: a jelentkezők számának csökkenése miatt 4-5 éven belül még a nagy múltú egyetemek is nagy számban lesznek kénytelenek elbocsátani oktatóikat, összeomolhatnak az egyetemi és főiskolai kapacitásbővítő (magántőkéből megvalósított, az iskolákat húsz évre eladósító) PPP-programok, a kisebb főiskoláknak pedig a puszta léte is veszélybe kerül. A tanulmány leszögezi: a keleti vidéki városok nagy részében (elsősorban Szeged, Miskolc, Nyíregyháza, Eger, Szolnok) a gazdaság egyik legfontosabb motorja az ott tanuló hallgatók által elköltött pénz, így az ottani felsőoktatási intézmények pozícióromlása, illetve a kisebb főiskolák bezárása alapvetően rendítheti meg e városok helyzetét, gazdasági katasztrófát előidézve.
A tanulmány szerint a térítési díjat fizető külföldi hallgatók Magyarországra vonzása volna a megoldás. Most 15 ezer külföldi hallgató tanul hazánkban. Ez a szám messze nem éri el az adottságaink által kínált lehetőséget. A profeszszorok szerint 3-5 éven belül további 15-20 ezer külföldi hallgatót lehetne bevonni a felsőoktatásba. A külföldi hallgatói létszám emeléséhez nem a pénz hiányzik, hanem a kormányzati cselekvési szándék, hiszen a Társadalmi infrastruktúra operatív programban (TIOP) 578 milliárd forint áll kihasználatlanul felsőoktatási célokra.
A tanulmány szerint Magyarországnak elsősorban Ázsiából és az Arab-félszigetről származó diákok felé kell nyitnia, a számukra lehet vonzó az itteni tanulás. Az ehhez szükséges marketingmunkát a felsőoktatási intézmények nem képesek egyedül végrehajtani, ezért országos szintű koordinációra és források bevonására van szükség. A versenyképességhez elengedhetetlen, hogy biztosítsák az elektronikus formában is feldolgozott, idegen nyelvű tananyagokat, szükséges az idegen nyelvet jól beszélő oktatói gárda, a megfelelő eszközpark, csakúgy mint a színvonalas kollégiumi vagy albérleti lakhatási lehetőség. Emellett országos szinten egyszerűsíteni kell az oktatás céljából beutazó külföldiek tartózkodási engedélyének megszerzését, el kell hárítani a külföldi hallgatók számának növelését gátló jogszabályokat.
A tanulmány szerint tíz új külföldi hallgatóval két közvetlen munkahely jön létre, vagyis a húszezer fiatal behozatala négyezer új egyetemi oktatói státust jelent. Felmérések szerint egy külföldi hallgató átlagosan havonta 140-200 ezer forintot költ el Magyarországon, ami további munkahelyeket teremt. Ha a külföldi hallgatók létszáma eléri a 30-35 ezret, akkor a befogadó városokban általuk évente elköltött pénz meghaladhatja a 38-40 milliárd forintot. Azonban ha nem jönnek, a vidéki városokban ezrek veszíthetik el munkahelyeiket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.