Fordított föld

2009. 11. 25. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Van az Ázsiai és Csendes-óceáni Gazdasági Együttműködés (APEC) évenkénti gyűlésének egy kedves hagyománya, miszerint mindig a vendéglátó ország nemzeti viseletében fényképezik le a találkozó résztvevőit. A tegnap befejeződött szingapúri tanácskozásra készített peranakan- ingeknek is volt egy üzenete: itt nincsenek kicsik és nagyok, Barack Obama amerikai és Alan Garcia perui elnök ugyanolyan jogokkal és kötelezettségekkel bír.
Az APEC nem túl régi szervezet, 1989-ben hozták létre, akkor a térségben nem volt az Egyesült Államoknak számba vehető ellenfele. Ausztrália, Japán és Dél-Korea, a csendes-óceáni országok nagyágyúi mind Amerika szoros szövetségesei voltak, a többiek vagy belső gondokkal küzdöttek (mint Indonézia vagy a Fülöp-szigetek), vagy túl kicsik voltak a befolyásoláshoz (ilyen Brunei). Húsz évvel később a csoportnak tagja Oroszország és Kína is, az Egyesült Államok által képviselt politika pedig már nem a Bush-éra idején megismert birodalmi szemléletű viselkedés. Az APEC-csúcsra Obama ma már úgy utazott, mint egy a sok-sok vezető között, a peranakan-ing pedig egy cseppet sem szorította. Ez pedig mindenképp örömteli, még akkor is, ha sejthető, ez amolyan kegyelmi pillanat a világpolitikában. Soha nem tudni, melyik vezető fog először panaszkodni a gombokra és a kellemetlen érintésű anyagra, és veszi vissza saját Mao-öltönyét, flanellingét vagy pufajkáját.
Az APEC-csúcs üzenete azonban nem csak a békés családi fotóban rejlik. A résztvevők valójában a világ krémjét jelentik, akik közösen a föld lakosságának 40 százalékáért felelősek, de a világgazdaság 54 százaléka kötődik hozzájuk. Sem Németország, sem Franciaország, sem Brazília, sem India, sem a Dél-afrikai Köztársaság nincs közöttük. Az APEC-tagok a glóbusz túlsó oldalán laknak, és Lenin ideológiájának segítségével vagy anélkül, de kiforgatták sarkából a világot. Peking, Bangkok vagy Hanoi húsz éve még nem voltak a világ vezetői, ma már igen. Függetlenül attól, hogy egy ország – amely történetesen a föld másik felén van, azon, amely ezer éven át irányította a világ folyását – milyen politikát képvisel, ezt nem hagyhatja figyelmen kívül. Kína és Vietnam nem szakított a kommunizmussal, de kilábalt a bajokból, és a vörös (náluk sárga) csillagot zászlajában hagyva rohan előre. Meg kell tanulni együttműködni azokkal az országokkal is, amelyek évszázadokon keresztül szinte semmilyen módon nem befolyásolták hazánk életét. Jön a 2010-es sanghaji világkiállítás, az pedig ne arról szóljon, hogy már megint melyik cég húzott hasznot az expóból a belterjes magyar viszonyoknak köszönhetően! Ázsia számít, sokkal jobban, mint mi. Aki ezt nem ismeri fel, az menthetetlenül lemarad.
Volt egy népszerű vicces filmtrilógia a nyolcvanas évek végén: Vissza a jövőbe! Ennek második folytatásában a főhős egy ultramodern, egyben teljesen hihetetlen jövőbe, a történet szerint 2015-be jut. A rendező összegyűjtött minden furcsa és lehetetlen dolgot, hogy teljesen valószínűtlenné tegye a helyszínt, repültek az autók, az étteremben pedig pincérként Khomeini ajatollah arcmását használták. Ebbe a sorba illeszkedett az a hirdetés is, amely egy rövid pillanatra látszott a filmben: Látogasd meg a gyönyörű Vietnamot! A film készítésének időpontjában, 1989-ben, tizennégy évvel a vietnami vereség után ez a túlzások netovábbja volt. Mégsem kellett 2015-ig várni, hogy dollármilliárdokat fektessenek be amerikai cégek a vietnami gazdaságba, s kéjutazásokat szervezzenek oda, ahol egykor harcoltak fiatalokként.
Igaz, az autók még nem repülnek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.