Furcsa kiskapuk az európai jogrendben

2009. 11. 21. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Érdekes sajátossága az olasz olimpikonoknak, hogy minden győztes a pápának ajánlja az aranyérmét. Ez amolyan belső hagyomány a meglehetősen vallásos Olaszországban, s ez is jól mutatja, milyen befolyással van a mindennapokra a katolicizmus, még akkor is, ha a lakosság jó része ott sem templomjáró. Ezért is volt meglepő az Emberi Jogok Európai Bírósága, amikor elmarasztalta a csizmaállamot a tantermekben függő feszületek miatt. A döntés ellen a kormányzó párt tiltakozott, népszavazást kezdeményeztek, a közvélemény-kutatók pedig arra az eredményre jutottak, hogy a lakosság vallási irányultságtól függően szinte egyöntetűen a feszületek megmaradása mellett állt ki.
A bíróság azzal érvelt, hogy a kereszt az osztályteremben sérti a nem keresztény gyermekek lelkiismereti és vallásszabadságát, amely az emberi jogok európai egyezményének kilencedik bekezdésében egyértelműen le van fektetve, ezt pedig Olaszország is aláírta, sőt épp Rómában született 1950-ben. Az említett bíróság az egyezmény betartását felügyeli, ám az olaszok most úgy érzik, hogy túllépett hatáskörén, és a lelkiismereti szabadságot védve a többség vallási érzelmeivel szembehelyezkedő álláspontot képvisel. Bár az említett intézmények nem az Európai Unióhoz, hanem az Európa Tanácshoz kötődnek, a gondolkodásmód nagyon hasonlít ahhoz, amikor a vallási érzékenység tiszteletben tartása miatt az azóta kimúlt európai alkotmánytervezet bevezetőjében csak az antikvitás kultúráját említették az európai kultúra forrásának, a kereszténységet nem. A precedensértékű döntést egyébként a bíróság egy egyéni beadványt követően hozta, mivel egy olasz nő sérelmezte a feszületet gyermeke osztálytermének falán.
A bolhából elefántot varázsoló ügy persze nem egyedülálló Európában. Franciaország – amely híresen távol tartja a vallást minden közintézménytől – is arra kötelezi a diákságot, hogy saját vallási meggyőződésüket elrejtsék a többiek elől, így sem kipát nem hordhat a zsidó fiatal, sem keresztet a Krisztust követő, sem fejkendőt a mozlim lány. Ez ugyanakkor igencsak kényes kérdés, hiszen a döntés csorbítja az említett vallásos diákok lelkiismereti szabadsághoz való jogát. A jogi csűrés-csavarás azt eredményezte, hogy Franciaországban, ahol egyébként az állampolgári jogokkal már az általános iskola első osztályában megismertetik a gyerekeket, egyes mozlim diáklányok felmentést kértek az ő szemérmességüket sértő biológiaórák és testnevelésórák alól.
Nagy-Britanniában az állampolgársággal rendelkező szikhek indítottak jogi eljárást, követelve, hogy ne kelljen bukósisakot viselniük, minthogy az nem fér rá a vallási okokból feltett turbánjukra. Ezt el is érték, de most is sérelmezik, hogy nem szolgálhatnak a rendőrség olyan különleges alakulatainál – mint terrorelhárító vagy vegyvédelmi egységek –, ahol kötelező a bukósisak és a gázálarc. A brit rendőrség tavaly százezer fontot fizetett egy szikh rendőrnek, akinek nem találtak megfelelő fejvédőt és olyan gázálarcot, amely használható lenne hatalmasra növesztett szakállával együtt. A szóban forgó rendőr érdekében a hatóság világszerte kutatott ilyen szerkezetek iránt, de tizennyolc hónapnyi eredménytelenséget követően elutasította a fiatalember kérését, hogy csatlakozzon a különleges osztagokhoz. A szikh rendőr beteget jelentett az őt ért súlyos stressz miatt, a rendőrség ezt gyógyította a harmincmillió forintnak megfelelő összeggel.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.