Gyorsan bővülő arab gázhálózat

Európát össze lehetne kötni Magyarországon keresztül az arab gázhálózattal – mutatott rá lapunknak adott interjújában a lehetőségre Ali Husszam el-Din el-Hefni Mahmúd. Egyiptom budapesti nagykövete szerint Mubarak elnök látogatásával új lehetőségek előtt áll a két ország, Budapest komoly szerepet játszhat a közel-keleti béke tető alá hozásában.

2009. 11. 02. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hoszni Mubarak személyében a diplomáciai kapcsolatok felvételét követő nyolcvanegy év után érkezett először egyiptomi államfő Magyarországra. Miért épp most jött el a látogatás ideje?
– Inkább úgy nézném ezt, hogy Egyiptom az első országok között volt, amelyek diplomáciai viszonyt létesítettek Magyarországgal. 1928 óta rengeteg fontos látogatás volt a két ország között, Sólyom László három évvel ezelőtt Kairóban volt, akkor hívta meg a mi elnökünket Budapestre. Szerintem most jött el az ideje, hogy új korszakot nyissunk a kapcsolatokban. A politikai vezetők mellett a kapcsolatépítésben részt vesznek a magyar és az egyiptomi üzletemberek is, ez pedig nagyon fontos, hiszen itt van tér fejlődni, Mubarak útjának ez is volt az egyik kiemelt célja. El is döntöttük, hogy megkétszerezzük a 274 millió dolláros éves forgalmat országaink között, 2011-re el akarjuk érni a félmilliárdot. Hoszni Mubarak útja érintette Szlovéniát és Horvátországot is, és nemrégiben Kairó hivatalosan érintkezésbe lépett Budapesttel, mivel megfigyelőként részt kíván venni a Visegrádi Négyek munkájában. Szeretnénk mediterrán, arab és afrikai államként szorosabb kapcsolatokat kiépíteni Közép-Európával, valamint az Európai Unióval a mostaninál. A 2011 első fél évében esedékes magyar elnökség miatt is igen fontos Egyiptom számára a kapcsolatok erősítése Magyarországgal.
– Kerülhet-e egyiptomi gáz a tervezett Nabucco vezetékbe?
– Erre is van esély, de az is megtörténhet, hogy az arab vezetékkel kötjük össze Európa hálózatát. Az egyre fejlődő arab háló Egyiptom, Jordánia, Szíria és Libanon érintésével nemsokára eljut Törökországba, onnan pedig mondjuk Bulgárián, Románián, Magyarországon keresztül az öreg kontinensre szállíthatjuk a tiszta energiát, s komoly tárgyalásokat folytatunk Irakkal és más, szomszédos országokkal is. A Nabuccót esetleg össze lehetne kötni ezzel az arab hálózattal, így pedig mindenki jól járna. A Molnak több mint 300 millió dolláros befektetése van Egyiptomban. A folyékony földgáz-exportról (LNG) se feledkezzünk meg, hiszen mi 2013-tól indítjuk be ezt a szolgáltatást, Horvátországban pedig ott van a telep, ahol le tudják fejteni a hajón érkező gázt.
– A napokban írhatják alá Kairóban a kiegyezést a nagy palesztin pártok. Hisz abban, hogy békét tudnak teremteni a Szentföldön?
– Egyiptom célja az, hogy a tárgyalóasztal mellé ültesse a feleket, és sikerüljön kieszközölni a békét. Azt akarjuk, hogy Magyarország is részt vegyen a béketeremtésben, minthogy különleges viszonyt ápol Izraellel és a palesztinokkal egyaránt. Magyarország is sikeres lehet, mint Norvégia volt 1993-ban. Sajnos manapság nem látunk tárgyalási hajlandóságot az izraeli oldalon, ahogy nincs egység a palesztinok körében sem. Emlékezhetünk az izraeli külügyminiszter az egyiptomi elnököt megsértő szavaira, vele soha nem fogunk leülni tárgyalni addig, amíg nem kér nyíltan és hivatalos formában bocsánatot. Bízunk abban, hogy a palesztinok meg fogják ragadni az általunk nyújtott lehetőséget a kiegyezésre.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.