A pedagógusok nem nyugszanak bele a jövő évi költségvetési törvényjavaslat oktatást érintő megszorításaiba, amelynek során 63 milliárd forintot vonnának ki a közoktatásból. Ez jövőre tömeges pedagóguselbocsátásokat és iskola-összevonásokat vonna maga után. A januári életbe lépés miatt az sem kizárt, hogy egyes települések tanév közben lesznek kénytelenek bezárni oktatási intézményeiket.
A legnagyobb tanári érdekvédelmi tömörülés, a Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) 64 ezer, a jövő évi költségvetés oktatást érintő tételei elleni tiltakozó aláírást gyűjtött össze. A szervezet elnöke tegnap adta le a szignókat tartalmazó íveket a Parlamentben. Galló Istvánné leszögezte: elutasítják az oktatás újabb forráskivonását. A normatívák drasztikus csökkentése miatt tízmilliárdokkal jut kevesebb a gyerekek oktatására, és az évek óta tartó elvonások miatt mára az oktatás minősége került veszélybe. Elfogadhatatlannak tartják, hogy jövőre a pedagógus-továbbképzésre és szakvizsgára fordítható pénz csak töredéke az eddig is kevésnek bizonyult öszszegnek. Elfogadhatatlan az is, hogy immár második éve a közszférában nincs béremelés, a közoktatásban változatlan a pótlékalap és a minőségi munkáért járó keresetkiegészítés összege. Gallóné szerint az intézmények a működőképességük határán vannak, pluszfinanszírozás hiányában csak minimális feladatokat lesznek képesek ellátni. A délutáni foglalkozásokra, sportkörökre, szakkörökre, fejlesztő foglalkozásokra nem jut pénz. Hozzátette: ha a parlamenti többség változatlan formában fogadja el a büdzsét, akkor annak felelősségét nekik kell viselniük.
A másik tanári érdekvédő csoport, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) november 7-én utcára vonul tiltakozásul a jövő évi megszorító csomag ellen. Elnökük, Kerpen Gábor szerint 2010-ben csaknem kétszer annyi forrást vonnának ki a közoktatásból, mint amennyi eddig a legtöbb elvonás volt egy esztendőre számítva az utóbbi években. 2006 óta pedig több mint 16 ezer pedagógusi és több ezer nem pedagógusi álláshely szűnt meg az önkormányzati fenntartású intézményekben.
A PDSZ-nek a fővárosi Olimpiai Parkban (Margit híd pesti hídfője) sorra kerülő tüntetéséhez azonban a PSZ hivatalosan nem csatlakozott. Gallóné lapunknak korábban ezt pénzhiánnyal indokolta, de hozzátette: tagjaik egyénileg részt vehetnek a tiltakozáson.
Baloldali hazugságok az áram áráról: itt a Patrióta leleplezése!