Himalájai viszály

2009. 11. 04. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Politikustérkép. A Tibetbe látogató turisták a kínai államtól kapott rövid összegzés és térkép szerint Kasmírt Indiától független országként azonosíthatják. A szöveg szerint „Tibet határos Indiával, Nepállal, Mianmarral és Kasmírral”, és a térképen is ez látszik, miközben a vitatott hovatartozású Kasmír hivatalosan India része. (MN)


India megbecsült vendége a dalai láma, és oda utazik az országban, ahová csak akar – tette egyértelművé Újdelhi álláspontját Manmohan Szingh, miután találkozott Ven Csia-pao (Wen Jiabao) kínai miniszterelnökkel. Az indiai kormányfő nyilatkozatát követően a tegnap megválasztott Arunacsal Prades állambéli vezető közölte, november 8-án fogadják a tibeti vallási-politikai vezetőt, ez pedig heves tiltakozást váltott ki Pekingben. Dordzsi Handu, Arunacsal Prades állam főminisztere „egyszerűen abszurdnak” nevezte Kína igényét a területre. Az északkelet-indiai állam Kína meglátása szerint egyértelműen hozzájuk kell, hogy tartozzon, a nézeteltérésről konkrétumok említése nélkül tárgyalt is egymással a hét végén India és Kína miniszterelnöke a thaiföldi Hua Hin faluban. Az érzékeny téma pontos taglalása és a dalai láma odalátogatása helyett a kormányfők a békés együttműködést tartották szem előtt, amely azonban bizonyára nehezen működhet, ha Kína területi követeléseket támaszt India felé, Újdelhi pedig kitüntetett megbecsüléssel fogadja Tawang kolostorvárosában a feltörekvő vörös birodalom legfőbb ellenségét.
A kínai–indiai feszültség ráadásul nem csupán a keleti állam esetében áll fenn, hanem Nepálban is. A két hatalmas birodalom közé ékelődött himalájai hindu államban Kína nagyon látványosan érezteti jelenlétét. A Times of India cikke rámutatott, a hindu monarchia véres családi drámával való bukása után a választásokon győztes maoista gerillák engedélyezték az India által évtizedek óta bírált Szikta-duzzasztó megépítését, azt ráadásul egy kínai cégre bízták. A nepáli Agaija megyében épülő gát határos India Sravaszti megyéjével, s mindössze 14 kilométerre van a nepáli–indiai határtól. Az indiaiak szerint a gát súlyos szárazságot idézhet elő az észak-indiai tartományban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.