Iskolamentés szocialista módra

Egyetlen fillér pluszforrást sem kap az oktatás, a közoktatás halálra ítélt programjainak egy részét azonban az egyetemek pénzéből mentenék meg a szocialisták – derül ki a jövő évi büdzséhez benyújtott kapcsolódó módosító indítványokból. Az Útravaló ösztöndíjprogramot és a művészetoktatást életben tartanák, emiatt azonban a felsőoktatási intézmények kerülhetnek a csőd szélére.

2009. 11. 06. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bár korábban a szocialisták a parlament oktatási bizottságában elvetették Magyar Bálint (SZDSZ) módosító indítványát, amely a tervezett ötvenszázalékos csökkentés helyett jövőre is az idei szinten tartotta volna a hátrányos helyzetű gyerekek tanulmányait segítő Útravaló ösztöndíjprogram finanszírozását, MSZP-sek – valószínűleg az általános közfelháborodásnak köszönhetően – most mégis erre irányuló javaslatot tettek. Indítványuk azonban az egyetemeket sodorhatja a csőd szélére.
A jövő évi költségvetési javaslathoz a többek között az MSZP-s Tatai Tóth András és Szabó Zoltán által jegyzett kapcsolódó módosító indítvány a jelenlegi 2,2 milliárdos támogatást biztosítaná jövőre a hátrányos helyzetű gyerekek iskoláztatásához, az ehhez szükséges plusz 1,1 milliárdot azonban az egyetemek amúgy is csökkenő jövő évi keretéből venné el.
A négy elemből (út a középiskolába, út az érettségihez, út a szakmához, út a tudományhoz) álló támogatási programot még Magyar Bálint vezette be a 2005/2006-os tanévben. Az ösztöndíjrendszer eredeti célja az, hogy anyagi támogatással segítse a rászorulókat az általános iskola vagy a középiskola befejezésében, illetve a szakma megszerzésében. A pályázaton nyertes diákoknak eddig havonta 3500-4500 forint, az őket segítő tanároknak – mentoroknak – pedig gyermekenként havi négyezer forint járt, a programban évente mintegy húszezer diák vett részt.
Tatai Tóth és Szabó az egyetemek szaklétesítési és szakindítási kérelmeit elbíráló, a minőségi képzés megvalósulásáért felelős Magyar Felsőoktatási Akkreditációs Bizottságot (MAB) is az egyetemek szűkös költségvetéséből akarja eltartani: a szocialisták másik kapcsolódó módosító indítványa 25 millió forintot csoportosítana át a MAB működésére. Az összeg egyébként annyira csekély, hogy az távolról sem elég a testület működésének fenntartására, a számlák kifizetésével is komoly gondban lévő egyetemeket azonban még nagyobb bajba sodorhatja. Idén 250 milliót kapott a MAB működésre, a jövő évi javaslat húsz százalékkal, évi 200 millió forintra csökkentené a szervezet támogatását. Tatai Tóthék indoklása szerint a tervezett csökkentés megvalósíthatatlan, mivel a várakozások alapján jövőre – a kevesebb szakindítási kérelem miatt – az idei harmadára csökken a testület bevétele, miközben feladatuk hatvan százalékkal növekszik, a Hiller István oktatási miniszter által benyújtott felsőoktatási törvénymódosítás értelmében ugyanis a jövőben az eddigi nyolc helyett ötévente kell akkreditáltatni a képzéseket. Tatai Tóthék ezért a jelenlegi 250 millióról „csak” 225 millióra csökkentenék a testület támogatását. Nagy kérdés, hogy vajon harmadannyi saját bevételből és tíz százalékkal kevesebb állami támogatásból hogyan finanszírozza az eddigieknél több mint másfélszer annyi feladat elvégzését a szervezet.
Emlékezetes: a parlament oktatási bizottságának szocialista többsége a múlt héten nyújtotta be az Országgyűléshez azt a javaslatot, amely csaknem egymilliárd forintot vonna el a főiskoláktól és az egyetemektől. A módosító indítvány a tervezett drasztikus csökkentés helyett az alapfokú művészetoktatás gyermekek után fizetett normatív támogatását tartaná az idei szinten, ám az ehhez szükséges 900 millió forintot az egyetemektől venné el. Így a kormány az eredeti költségvetési javaslatban szereplő hárommilliárd forintos elvonás mellett újabb módosító indítványaival további több mint kétmilliárd forintot vonna el a felsőoktatástól, ráadásul az egyetemek négymilliárd forintjának az idén elrendelt zárolását sem oldja fel, hanem beépíti a jövő évi költségvetésbe.
A szocialisták annak ellenére nyújtották be újabb milliárdos megszorításokat tartalmazó javaslataikat, hogy a Magyar Rektori Konferencia tiltakozott az ellen, hogy a kormány beépítette a jövő évi költségvetési támogatásba az egyetemek zárolt vagyonát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.