Ismét habzott a Rába a határnál

Újra jelentős mennyiségű szennyeződés jelent meg a Rába felszínén a napokban. A szentgotthárdi környezetvédők szerint feltételezhető, hogy ismét valamelyik ausztriai bőrgyár a habzás okozója, a magyar vízügyi hatóság vezetője viszont azt valószínűsíti, hogy ezúttal az őszi mezőgazdasági munkák révén kerültek természetes anyagok az élővízbe. Az osztrák hatóságok vizsgálatot indítottak az újabb habzás ügyében, de ezzel a Rába határ menti kálváriájának valószínűleg még mindig nincs vége.

2009. 11. 13. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Milliók talonban. Hiába szavazott meg másfél évvel ezelőtt 12 millió forintot a Fővárosi Közgyűlés Budapest érintetlen természeti területének megmentésére, a Feneketlen-tó ismét habzik – közölte lapunkkal Rétvári Bence (Fidesz–KDNP). Emlékeztetett: 2008 kora tavaszán majdnem „kiszáradt” a tó, miután a víz szintje radikálisan csökkenni kezdett, azután jelentkezett a habzás, amely idén ősszel ismét kiújult. – A tó biológiai egyensúlya felborulásának okai ma is ismeretlenek, nem tudni, hogy a négyes metró, a szomszédos építkezések vagy a természetes vízszintingadozás a következménye, hogy az összes hal kipusztult a tóból – mondta Rétvári, aki szerint a természet a tulajdonos fővárosi önkormányzat és a kerület együttműködésének hiányában károsodott. Lakos Imre (SZDSZ) szerint Hagyó Miklós és Horváth Csaba MSZP-s főpolgármester-helyettesek tehetetlensége juttatta ide a tavat és környékét. – Adminisztrációs hibák miatt a 12 millió forintból semmit sem fordítottak a szükséges figyelőkutak létesítésére. Javasoltam, hogy a főjegyző készítse el azokat az előterjesztéseket, amelyek alapján a XI. kerületi önkormányzat átvenné a Feneketlen-tó területét – mondta Lakos Imre. (Sz. Zs.)


Szentgotthárdi környezetvédők azt feltételezik, hogy osztrák területen valahol ismét nagy mennyiségű szennyező anyagot engedhettek az alacsony vízállású Rábába a múlt héten. Ennek eredménye a folyó újabb habzása. Miközben tehát úgy tűnt, hogy a helyiek megnyugodhatnak, mert a szennyező üzemek visszafogták a termelésüket, és a legnagyobb ezek közül novemberben saját tisztítóberendezést kezd működtetni, újabb vizsgálat várható.
Soós Zoltán, a helyi Pro Natura Szentgotthárd (Pronas) elnevezésű környezetvédő szervezet elnöke szerint a múlt hét közepén akkora volt a habzás a Rábán, hogy biztosan engedhettek Ausztriában valamit a folyóba. Ezért olyan jellegű vizsgálatot kezdeményeztek a hatóságoknál, hogy a mostani szenynyezés forrása azonos-e a korábbiakkal, amikor három osztrák bőrgyárból – a wollsdorfiból, a feldbachiból és a jennersdorfiból – kibocsátott szennyező anyag okozta a habzást. Az osztrák hatóságok is vizsgálatot indítottak a napokban történt újabb Rába-habzás okainak kiderítésére – mondta Nádor István, a Nyugat-dunántúli Vízügyi Igazgatóság vezetője. A szakember szerint azonban az újabb bőrgyári szennyezés helyett inkább az valószínűsíthető, hogy ezúttal az őszi mezőgazdasági munkák során természetes anyagok kerülhettek az élővízbe. Az osztrák fél ugyanis úgy tájékoztatott: a válság miatt visszafogott termeléssel üzemel a három bőrgyár. Üzemzavar egyikben sem történt, sőt az említett gyárak technológiaváltást hajtottak végre a bőrgyártásban, így az élővízbe már nem kerülhetett a habzás okaként számon tartott naftalin-szulfonát.
A Rába mindenesetre ismét habzik, ami a környezetvédők szerint nehezen írható az algásodás, vagy az ősszel vízbe hulló falevelek, illetve mezőgazdasági anyagok rovására.
Mint ismert, az ügy megoldására Persányi Miklós környezetvédelmi minisztersége óta többször tett ígéretet a magyar kormány és Ausztria. A szennyezés megszüntetése viszont akkor vett igazán lendületet, amikor a Greenpeace több tüntetést is szervezett a bőrgyárak ellen. Az egyik üzemnél habot is fújtak a gyár bejárata elé. Ezek után megsűrűsödtek a kétoldalú tárgyalások, és a feldbachi üzem ígéretet tett egy tisztítóberendezés beüzemelésére, a másik két bőrgyárnál pedig szintén elindult ilyen eszközök beépítése.
Mint Soós Zoltántól megtudtuk, a feldbachi gyár szűrőjét novemberben adják át egy év előkészítést követően. Jennersdorfban csökkentették a termelést, Wollsdorfban pedig technológiát váltottak, vagyis visszafogták a káros mosószerek használatát. Ezért is érthetetlen, miként kerülhetett újra habzást okozó anyag a folyóba.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.