Jön az egyetemi privatizáció

Az SZDSZ az egyetemek privatizációját és a tandíj bevezetését lehetővé tevő felsőoktatásitörvény-módosítás elfogadásához kötötte a jövő évi költségvetési törvény megszavazását – állítja a Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezete. A szervezet elnöke tegnap megjelent az MSZP frakcióülésén és a javaslat azonnali visszavonását követelte. A rektorok is elégedetlenek.

2009. 11. 08. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bár hetekkel ezelőtt benyújtotta az Országgyűlésnek a felsőoktatási törvényt alapjaiban módosító javaslatát Hiller István oktatási és kulturális miniszter, az érintett szakmai szervezetekkel a mai napig nem egyeztetett. A Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezete (FDSZ) két hete kezdeményezte a szakmai szervezeteket tömörítő Felsőoktatási Érdekegyeztető Tanács (FÉT) és a felsőoktatási kerekasztal azonnali összehívását, az oktatási tárca azonban csak jövő hétfőn egyeztet az érintettekkel, miközben a parlamentben már zajlik a törvény vitája.
– Úgy értesültem, hogy azért sietnek ennyire a szocialisták a javaslat elfogadásával, mert a szabad demokraták zsarolják őket. A liberálisok akkor hajlandók megszavazni a jövő évi költségvetést, ha a dolgozók kiszervezését, az egyetemek privatizációját és a diáksarc bevezetését támogató törvénymódosító javaslat átmegy az Országgyűlésen. Mint ismert, a Hiller-féle törvénymódosítás lehetővé tenné, hogy a főiskolák és az egyetemek vállalkozói közintézménnyé alakuljanak, így szabadon rendelkezhetnének vagyonukkal, hitelt vehetnének fel. A dolgozók azonban elveszítenék közalkalmazotti státusukat, s így elbocsátásuk egyszerűbb és olcsóbb. Míg egy közalkalmazott szolgálati idejétől függően akár nyolchavi végkielégítésre is jogosult, addig egy rendes munkaviszonnyal rendelkező alkalmazott legfeljebb kéthavi végkielégítést kaphat. A közalkalmazotti státus nélküli alkalmazottakra a bértábla sem vonatkozik, vagyis fizetésemelésükre nincs garancia. Az egyetem a versenyszféra része lenne, saját magát tartaná el, ami nem zárja ki, hogy az átalakult intézményekben bevezessék a tandíjat. A javaslat másik fele arról rendelkezik, hogy kutatóegyetem minősítést kaphatnak a kiemelkedő színvonalú felsőoktatási intézmények, a többször megígért plusztámogatásról azonban szó sincs a jogszabályban.
Vérlázító, hogy az oktatás jövőjét nem szakmai szempontok, hanem politikai háttéralkuk döntik el. Úgy tűnik, nem a felsőoktatás számít, hanem az, hogy melyik pártnak van nagyobb zsarolási potenciálja – jelentette ki lapunknak Kis Papp László, az FDSZ elnöke. Kis Papp tegnap megjelent az MSZP frakcióülésén, ahol a felsőoktatási dolgozók nevében a javaslat visszavonását követelte. Mint mondta, azon nem lehet javítani apróbb módosításokkal, alapjaiban elfogadhatatlan. Kis Papp szerint ráadásul a szöveg semmilyen tiltást nem fogalmaz meg arra vonatkozóan, hogy a vállalkozói közintézménnyé alakult iskolák ne szedhetnének tandíjat.
A szabad demokrata zsarolást támasztja alá az is, hogy egy éve, az előző költségvetési vita idején Magyar Bálint próbálkozott hasonló javaslattal, ám akkor a hallgatók és az oktatók közös tiltakozására sikerült megakadályozni a felsőoktatási intézmények vállalkozói közintézménnyé alakulását. Úgy tűnik, mára a liberálisoknak sikerült megpuhítaniuk az MSZP-t, akiknek minden voksra szükségük van a büdzsé elfogadásához.
A felsőoktatási intézményeket vezető rektorok is fenntartásokkal fogadták a Hiller-féle törvénymódosítást. – A kutatóegyetemek létrehozásával egyetértünk, hiszen a magas színvonalú munkát el kell ismerni. Azt azonban sérelmezzük, hogy a jogszabályban semmiféle garancia nincs arra, hogy a kutatóegyetemi státussal bármiféle pluszpénz járna. Márpedig többlettámogatás nélkül semmit sem ér a cím – jelentette ki lapunknak Szabó Gábor, a Magyar Rektori Konferencia (MRK) elnöke. Hozzátette: az oktatási tárca ígérete szerint jelenleg 22 milliárd forintos uniós forrás áll rendelkezésre erre a célra, ám arról, hogy a következő években mi lesz, semmit sem tudni.
A vállalkozó közintézménnyé alakulás kapcsán a főrektor kifejtette: nem támogatja, hogy a közalkalmazott oktatók elveszítsék státusukat, ahogy azt sem, hogy teljes intézményeket ki lehessen szervezni az állami tulajdonból. Legfeljebb részegységeknél tartaná ezt elfogadhatónak. Leszögezte: a Szegedi Tudományegyetem rektoraként ígéretet tesz rá, hogy vezetése alatt az egyetem nem alakul vállalkozói közintézménnyé, és az oktatók státusát sem veszik el.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.