Bár hetekkel ezelőtt benyújtotta az Országgyűlésnek a felsőoktatási törvényt alapjaiban módosító javaslatát Hiller István oktatási és kulturális miniszter, az érintett szakmai szervezetekkel a mai napig nem egyeztetett. A Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezete (FDSZ) két hete kezdeményezte a szakmai szervezeteket tömörítő Felsőoktatási Érdekegyeztető Tanács (FÉT) és a felsőoktatási kerekasztal azonnali összehívását, az oktatási tárca azonban csak jövő hétfőn egyeztet az érintettekkel, miközben a parlamentben már zajlik a törvény vitája.
– Úgy értesültem, hogy azért sietnek ennyire a szocialisták a javaslat elfogadásával, mert a szabad demokraták zsarolják őket. A liberálisok akkor hajlandók megszavazni a jövő évi költségvetést, ha a dolgozók kiszervezését, az egyetemek privatizációját és a diáksarc bevezetését támogató törvénymódosító javaslat átmegy az Országgyűlésen. Mint ismert, a Hiller-féle törvénymódosítás lehetővé tenné, hogy a főiskolák és az egyetemek vállalkozói közintézménnyé alakuljanak, így szabadon rendelkezhetnének vagyonukkal, hitelt vehetnének fel. A dolgozók azonban elveszítenék közalkalmazotti státusukat, s így elbocsátásuk egyszerűbb és olcsóbb. Míg egy közalkalmazott szolgálati idejétől függően akár nyolchavi végkielégítésre is jogosult, addig egy rendes munkaviszonnyal rendelkező alkalmazott legfeljebb kéthavi végkielégítést kaphat. A közalkalmazotti státus nélküli alkalmazottakra a bértábla sem vonatkozik, vagyis fizetésemelésükre nincs garancia. Az egyetem a versenyszféra része lenne, saját magát tartaná el, ami nem zárja ki, hogy az átalakult intézményekben bevezessék a tandíjat. A javaslat másik fele arról rendelkezik, hogy kutatóegyetem minősítést kaphatnak a kiemelkedő színvonalú felsőoktatási intézmények, a többször megígért plusztámogatásról azonban szó sincs a jogszabályban.
Vérlázító, hogy az oktatás jövőjét nem szakmai szempontok, hanem politikai háttéralkuk döntik el. Úgy tűnik, nem a felsőoktatás számít, hanem az, hogy melyik pártnak van nagyobb zsarolási potenciálja – jelentette ki lapunknak Kis Papp László, az FDSZ elnöke. Kis Papp tegnap megjelent az MSZP frakcióülésén, ahol a felsőoktatási dolgozók nevében a javaslat visszavonását követelte. Mint mondta, azon nem lehet javítani apróbb módosításokkal, alapjaiban elfogadhatatlan. Kis Papp szerint ráadásul a szöveg semmilyen tiltást nem fogalmaz meg arra vonatkozóan, hogy a vállalkozói közintézménnyé alakult iskolák ne szedhetnének tandíjat.
A szabad demokrata zsarolást támasztja alá az is, hogy egy éve, az előző költségvetési vita idején Magyar Bálint próbálkozott hasonló javaslattal, ám akkor a hallgatók és az oktatók közös tiltakozására sikerült megakadályozni a felsőoktatási intézmények vállalkozói közintézménnyé alakulását. Úgy tűnik, mára a liberálisoknak sikerült megpuhítaniuk az MSZP-t, akiknek minden voksra szükségük van a büdzsé elfogadásához.
A felsőoktatási intézményeket vezető rektorok is fenntartásokkal fogadták a Hiller-féle törvénymódosítást. – A kutatóegyetemek létrehozásával egyetértünk, hiszen a magas színvonalú munkát el kell ismerni. Azt azonban sérelmezzük, hogy a jogszabályban semmiféle garancia nincs arra, hogy a kutatóegyetemi státussal bármiféle pluszpénz járna. Márpedig többlettámogatás nélkül semmit sem ér a cím – jelentette ki lapunknak Szabó Gábor, a Magyar Rektori Konferencia (MRK) elnöke. Hozzátette: az oktatási tárca ígérete szerint jelenleg 22 milliárd forintos uniós forrás áll rendelkezésre erre a célra, ám arról, hogy a következő években mi lesz, semmit sem tudni.
A vállalkozó közintézménnyé alakulás kapcsán a főrektor kifejtette: nem támogatja, hogy a közalkalmazott oktatók elveszítsék státusukat, ahogy azt sem, hogy teljes intézményeket ki lehessen szervezni az állami tulajdonból. Legfeljebb részegységeknél tartaná ezt elfogadhatónak. Leszögezte: a Szegedi Tudományegyetem rektoraként ígéretet tesz rá, hogy vezetése alatt az egyetem nem alakul vállalkozói közintézménnyé, és az oktatók státusát sem veszik el.
Gyermekpornográfia miatt tartóztattak le egy borsodi férfit