Kodama Mari japán orgonaművésznő és zeneszerző ad koncertet ma este fél nyolckor a Zeneakadémián, a különlegesnek ígérkező hangverseny a nagy múltú japán–magyar barátságot ünnepli, illetve a két ország diplomáciai kapcsolatfelvételének 140. és a második világháború utáni újbóli kapcsolatfelvétel 50. évfordulójáról emlékezik meg (Kodama Mari egyébként a Japán és Magyarország közötti kulturális nagykövet).
A műsor összeállítása nem mindennapi: az orgonamuzsikát hagyományos japán hangszeres népzene, koto (japán citera), szakuhacsi (bambuszfuvola) és a sintó mitológiában gyökerező kagura tánc egészíti ki. A kagura története a béke és a világosság földre való visszatérését meséli el. Maguk a művek is kifejezetten erre a hangszer-összeállításra íródtak, ezek egy része Kodama Mari szerzeménye. Kodama Mari, aki az európai klaszszikus orgonazene tolmácsolásában is ismert előadó, megalapította a Béka Hangja Társaságot, amely másfél évtizede azon dolgozik, hogyan lehetne a hagyományos japán művészeti ágakat a nyugati orgonazenével ötvözni.
Hétfő esti koncertjének egyik különleges darabja a Xavéri Szent Ferenc lábnyoma című, kotóra, szakuhacsira és orgonára komponált műve lesz. Xavéri Szent Ferenc volt az első európai, aki elvitte a nyugati kultúrát Japánba. Téríteni szeretett volna, ám az uralkodó nem fogadta. Japánban ismerte meg a kínai kultúrát, el is indult Kínába, de útközben megbetegedett és meghalt. A darab a szent szándékainak sikertelenségét és a nyugati kultúra hatását egyaránt bemutatja. A műsor záró művéhez láthatjuk majd a kagura táncot, ez is Kodama Mari műve, a címe A világot betöltő békéltető fény lesz. A hangversenyt kedden három órakor a Városmajori Gimnáziumban is megismétlik.
Újabb botrányos pénzügyek derültek ki Magyar Péter testvéréről - videó