Nem lesz bérfelzárkóztatás

Nem lesz bérfelzárkóztatás jövőre az egészségügyi dolgozóknál  – derült ki Székely Tamás szakminiszter nyilatkozatából. A Fidesz sem tudja egyelőre, milyen lehetősége lesz esetleges kormányra kerülése esetén, hogyan javítson az ágazat munkavállalóinak anyagi elismerésén.

2009. 11. 09. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Érdemi elmozdulást jövőre sem lehet tenni az egészségügyi dolgozók bérfelzárkóztatásában – jelentette ki Székely Tamás szakminiszter. Ha esetleg a GDP alakulásában pozitív elmozdulás lesz a tervezetthez képest, akkor ezt 2010-ben még át lehet értékelni – tette hozzá.
A többi közalkalmazotthoz hasonlóan tehát az egészségügyi dolgozók sem részesülnek jövőre béremelésben. A kézhez kapott fizetés persze változhat, hiszen ez több dologtól – elsősorban az adózástól – függhet.
– Ha 100 százalékos emelést hajtanánk végre, azzal még mindig nem érnénk el számos európai ország bérszínvonalát. Az intézkedés több száz milliárd forintba kerülne, miközben a válság miatt az idén mintegy 150 milliárdos bevételkiesést könyvelhet majd el az Egészségbiztosítási Alap – fogalmazott a tárcavezető. Lehetőség lesz viszont EU-s forrásból keresetkiegészítést nyújtani egyes hiányszakmákban dolgozóknak. Lesznek képzési és átképzési támogatások, s mód lesz a munkakörülmények javítására is – szögezte le Székely Tamás a jövő évi lehetőségeket vázolva. Konkrét részleteket azonban ezekről nem árult el.
Ismert: a szakemberek attól tartanak, hogy tovább erősödik az orvosok és az ápolók elvándorlása, miközben már ma is súlyos gondok vannak a hazai szakemberek létszámával. Az aggodalmat erősíti, hogy a Semmelweis Egyetem Egészségügyi Menedzserképző Központjának legutóbbi felmérése szerint a rezidensek és az orvostanhallgatók több mint 60 százaléka fontolgatja, hogy külföldre megy dolgozni. Persze ez nem jelenti azt, hogy valóban ennyien elmennek, hiszen konkrét lépéseket azért lényegesen kevesebben tettek a külföldi munka érdekében. Az érintettek első számú érvként a jobb megélhetést említették a felmérésben.
Mikola István, a Fidesz szakpolitikusa, volt egészségügyi miniszter úgy fogalmazott: az ágazati bérrendezés egyik legfontosabb eleme a szellemi szabadfoglalkozású orvosi lét megteremtésének lehetősége volna. Ez garantálná ugyanis, hogy a legjobb szakemberek ne közalkalmazottként dolgozzanak, hanem kiemelt pénzért, egyénileg szerződjenek az intézményekkel. A politikus hozzátette: nem szüntetnék meg a közalkalmazotti státust sem, azt az egészségügyi dolgozók egy részénél, például az ápolóknál és az intézményvezetőknél érdemes megtartani, és rendezni kell a bérezésüket. Arra a kérdésre, hogy mit tervez kormányra kerülése esetén a Fidesz, óvatosan válaszolt a politikus. Kérdés, milyen örökséggel vesszük majd át a kormányzást – fogalmazott, majd hozzátette: az biztos, hogy nem lesz Kánaán. Az elsődleges szempont a működőképesség fenntartása lesz az ágazatban – szögezte le.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.