Érdemi elmozdulást jövőre sem lehet tenni az egészségügyi dolgozók bérfelzárkóztatásában – jelentette ki Székely Tamás szakminiszter. Ha esetleg a GDP alakulásában pozitív elmozdulás lesz a tervezetthez képest, akkor ezt 2010-ben még át lehet értékelni – tette hozzá.
A többi közalkalmazotthoz hasonlóan tehát az egészségügyi dolgozók sem részesülnek jövőre béremelésben. A kézhez kapott fizetés persze változhat, hiszen ez több dologtól – elsősorban az adózástól – függhet.
– Ha 100 százalékos emelést hajtanánk végre, azzal még mindig nem érnénk el számos európai ország bérszínvonalát. Az intézkedés több száz milliárd forintba kerülne, miközben a válság miatt az idén mintegy 150 milliárdos bevételkiesést könyvelhet majd el az Egészségbiztosítási Alap – fogalmazott a tárcavezető. Lehetőség lesz viszont EU-s forrásból keresetkiegészítést nyújtani egyes hiányszakmákban dolgozóknak. Lesznek képzési és átképzési támogatások, s mód lesz a munkakörülmények javítására is – szögezte le Székely Tamás a jövő évi lehetőségeket vázolva. Konkrét részleteket azonban ezekről nem árult el.
Ismert: a szakemberek attól tartanak, hogy tovább erősödik az orvosok és az ápolók elvándorlása, miközben már ma is súlyos gondok vannak a hazai szakemberek létszámával. Az aggodalmat erősíti, hogy a Semmelweis Egyetem Egészségügyi Menedzserképző Központjának legutóbbi felmérése szerint a rezidensek és az orvostanhallgatók több mint 60 százaléka fontolgatja, hogy külföldre megy dolgozni. Persze ez nem jelenti azt, hogy valóban ennyien elmennek, hiszen konkrét lépéseket azért lényegesen kevesebben tettek a külföldi munka érdekében. Az érintettek első számú érvként a jobb megélhetést említették a felmérésben.
Mikola István, a Fidesz szakpolitikusa, volt egészségügyi miniszter úgy fogalmazott: az ágazati bérrendezés egyik legfontosabb eleme a szellemi szabadfoglalkozású orvosi lét megteremtésének lehetősége volna. Ez garantálná ugyanis, hogy a legjobb szakemberek ne közalkalmazottként dolgozzanak, hanem kiemelt pénzért, egyénileg szerződjenek az intézményekkel. A politikus hozzátette: nem szüntetnék meg a közalkalmazotti státust sem, azt az egészségügyi dolgozók egy részénél, például az ápolóknál és az intézményvezetőknél érdemes megtartani, és rendezni kell a bérezésüket. Arra a kérdésre, hogy mit tervez kormányra kerülése esetén a Fidesz, óvatosan válaszolt a politikus. Kérdés, milyen örökséggel vesszük majd át a kormányzást – fogalmazott, majd hozzátette: az biztos, hogy nem lesz Kánaán. Az elsődleges szempont a működőképesség fenntartása lesz az ágazatban – szögezte le.
Holnap jön az igazi tél!