Nyilvános a rektori fizetés

Bebizonyosodott tegnap, hogy hónapok óta jogszerűtlenül titkolják kirívóan magas fizetésüket az egyetemi vezetők. A Fővárosi Bíróság első fokú ítélete szerint három évre visszamenőleg nyilvánosságra kell hozni a gödöllői Szent István Egyetem rektorának, rektorhelyetteseinek és dékánjainak fizetését. Az ítélet indoklása szerint az állami pénzből működő, közfeladatot ellátó intézmények vezetőinek közfeladatai ellátása során kapott jövedelme közérdekből nyilvános adat.

2009. 11. 29. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egyetemi rektori fizetések. Minimumbér: havi 927 000 forint.
Maximumbér: havi 2 317 500 forint. Éves maximum jövedelem:
54 229 500 forint (bér + prémium). Havi maximális jövedelem: 4,52 millió forint (bér + prémium).


A pert Bodoky Tamás, az Index újságírója indította a Magyar Rektori Konferencia és az egyetem ellen. Az újságíró azért fordult a bírósághoz, mert harminc egyetemtől próbálta megtudni a rektorok jövedelmét – hiába.
*
Baltay Levente ügyvéd, a Társaság a Szabadságjogokért szervezet munkatársa szerint a döntés precedens értékű, és ha jogerőre emelkedik, minden felsőoktatási vezető fizetése nyilvánossá válhat.
Szabó Gábor, az egyetemi vezetőket tömörítő Magyar Rektori Konferencia elnöke szerint azonban szó sincs erről. – A per nem precedensértékű. A rektori konferenciát elengedték a perből, mivel a szervezet nem adatkezelő, ezért a döntés csak a gödöllői vezetőkre vonatkozik – jelentette ki lapunknak a főrektor. Hozzátette: természetesen meg kell várni a jogerős ítéletet, de úgy látja, jelen állás szerint szó sincs arról, hogy minden rektornak meg kellene mondania, mennyit keres. Ha az újságíró kíváncsi erre, perelje be egyenként az összes egyetemet. Arra a kérdésre, hogy erkölcsös-e a rektorok részéről a további titkolózás, amikor egy ítélet feketén fehéren kimondja, hogy a rektori fizetés közérdekből nyilvános adat, Szabó azt mondta: a jogtudomány nem pusztán az erkölcsön alapul. A főrektor a fizetését firtató kérdésünkre nem válaszolt.
Lapunk megpróbálta megkérdezni az ügyről Solti László gödöllői rektort és helyetteseit is, ám az ítélet utáni órákban mindhárman elérhetetlennek bizonyultak. Czifra Csaba, a Szent István Egyetem jogásza ugyanakkor lapunknak azt mondta: tiszteletben tartják a bíróság döntését, és elképzelhető, hogy még a jogerős ítélet előtt nyilvánosságra hozzák a fizetések összegét az egyetem honlapján. Czifra szerint nem a rektorok fizetése magas, hanem a magyar társadalom döntő része van felháborítóan alulfizetve.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.