Pakisztán a frontvonalban

Pakisztán a szélsőségesek elleni háború kellős közepén található – mondta Hillary Clinton Lahorban, amelyet jól jelzett, hogy a tízmilliós nagyvárosban szinte mozdulni sem lehetett a szigorú biztonsági intézkedések miatt. Az amerikai külügyminiszter megnyugtatta vendéglátóit, hogy harcukban az Egyesült Államok is támogatja őket, ez egy szakértő szerint nem feltétlenül szimpatikus a pakisztáni lakosság szemében.

2009. 11. 08. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Clinton a hallgatóság kérdéseire válaszolva elismerte az amerikai hibákat, de új kezdetet javasolt a kétoldalú kapcsolatokban, amelyet egy 45 millió dolláros, a felsőoktatást fejlesztő adománnyal erősített meg. Egy nappal korábban a Fehér Ház közölte, a helyzet ellenére nem fogja elhagyni a térséget. Ezt Csicsmann László, a térség szakértője sem tudta elképzelni, ám arra rámutatott, milyen szorult helyzetbe került az események és a nagypolitika kapcsán a pakisztáni kormányzat. Úgy vélte, a sorozatos robbantások, kisebb-nagyobb erőszakcselekmények súlyosan aláássák az igencsak fiatal civil kormányzatot, és egyre határozottabb hangok hallatszanak Indiából is, amelyek a katonai uralom visszatérését szorgalmazzák. A szakértő megjegyezte, ennek a váltásnak talán még nem jött el az ideje, és a hadsereg vezetője is a civil kormányzás mellett tette le a voksát.
A lakosság nagy része ugyanakkor elégedetlenkedik a szemükben igencsak népszerűtlen, az Egyesült Államok pártját fogó politikai döntések miatt, és az is rontja az amerikaiak, így a pakisztáni kormány helyzetét is, hogy Washington kiváló viszonyt ápol az ellenséggel, Indiával. Mindez akkor is igaz, ha a közvélemény-kutatások szerint a lakosság túlnyomó része nem szimpatizál az ellenállókkal, és nem akar iszlám alapokon álló törvénykezést. A helyzetet tovább súlyosbítja a pilóta nélküli repülőgépek folyamatos támadása, amelyek ugyan rengeteg civil áldozatot követelnek, de valódi terroristát nemigen találtak még el, mutatott rá Csicsmann László. Hozzátette, az Egyesült Államok abban bízik, hogy a gazdaság fellendülésével javulnak majd a mindennapi élet körülményei, így az ellenállók közül is sokan leteszik a fegyvert, ám figyelmeztetett, hogy a törzsi területek olyan törvényen kívüliséget élveznek, ahol feltétlenül lesznek harcosok, akikhez külföldiek – üzbégek – is csatlakozni fognak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.