Ünnepel az Erdődy Kamarazenekar

Tizenöt éves az Erdődy Kamarazenekar, az évforduló alkalmából ma este fél nyolckor hallhatjuk őket az MTA dísztermében. Az együttes másfél évtizede alatt rácáfolt a kulturális életet érintő nehézségekre, s miközben számos zenekar megszűnt, ők továbbra is jelen vannak a koncertéletben.

2009. 11. 23. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szefcsik Zsolt hegedűművész tizenöt évvel ezelőtt alapította meg az Erdődy Kamarazenekart zeneakadémistákból és vezető együttesek művészeiből.
– Határozott programmal indultunk. Kezdettől az volt a célunk, hogy régebbi korok magyar vonatkozású műveit kutassunk fel és adjunk elő, leginkább azokat, amelyek évszázadok óta kéziratban rejtőznek levéltárakban – mondja Szefcsik Zsolt, aki hozzáteszi: az elmúlt 15 év alatt közel 100 ilyen művet mutattak be, rengeteg rádiófelvételt és 13 lemezt készítettek, s a művek egy részét külföldre is elvitték. A lengyelekkel szorosabbá vált a kapcsolatuk: a Lengyel Intézet felkérésére lengyel műveket mutattak be, s Varsóban egy lengyel– magyar műveket tartalmazó lemezük is megjelent. Jövőre Chopin-év lesz, és ezt a vonalat folytatva az évfordulóra Szilasi Alex zongoraművésszel, a Chopin-művek kiváló magyar interpretátorával közösen készülnek.
Az évek során az Erdődy Kamarazenekar a kortárs zenében is megkerülhetetlenné vált. – Mai magyar szerzőktől is rendeltünk műveket. Elsőként 2000-ben Orbán Györgyöt kértük fel erre, aki nekünk dedikálta Stabat Mater című művét, és a darab annyira sikeres, hogy azóta több együttes is műsorára tűzte. Említhetném Gyöngyösi Levente monumentális Lukács-passióját is, és a legfrissebb ilyen darab szintén Orbán Györgyhöz kötődik, tavaly szeptemberben tartottuk hegedűversenyének az ősbemutatóját – mondja Szefcsik.
A zenekar természetesen jól ismert szerzők műveit is játssza, de ilyenkor is törekszik a ritkán hallható alkotások népszerűsítésére. Haydn műveit szívesen párosítják testvére, Michael Haydn darabjaival, akinek alkotásaiból a legnagyobb repertoárt ők tudhatják magukénak. Georg Lickl, a Pécshez kötődő zeneszerző életművéből is az Erdődy Kamarazenekar rendelkezik a legkiterjedtebb repertoárral, így több, nemzetközi érdeklődésre is számot tartó műsort is tudnak ajánlani az EKF-programhoz.
A jubileum kapcsán az együttes új, hiánypótló projektbe kezdett: ma esti koncertjükön mutatják be Collectio Erdődy elnevezésű kottasorozatuk első darabját, Druschetzky Ungharia című kompozícióját.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.