Szefcsik Zsolt hegedűművész tizenöt évvel ezelőtt alapította meg az Erdődy Kamarazenekart zeneakadémistákból és vezető együttesek művészeiből.
– Határozott programmal indultunk. Kezdettől az volt a célunk, hogy régebbi korok magyar vonatkozású műveit kutassunk fel és adjunk elő, leginkább azokat, amelyek évszázadok óta kéziratban rejtőznek levéltárakban – mondja Szefcsik Zsolt, aki hozzáteszi: az elmúlt 15 év alatt közel 100 ilyen művet mutattak be, rengeteg rádiófelvételt és 13 lemezt készítettek, s a művek egy részét külföldre is elvitték. A lengyelekkel szorosabbá vált a kapcsolatuk: a Lengyel Intézet felkérésére lengyel műveket mutattak be, s Varsóban egy lengyel– magyar műveket tartalmazó lemezük is megjelent. Jövőre Chopin-év lesz, és ezt a vonalat folytatva az évfordulóra Szilasi Alex zongoraművésszel, a Chopin-művek kiváló magyar interpretátorával közösen készülnek.
Az évek során az Erdődy Kamarazenekar a kortárs zenében is megkerülhetetlenné vált. – Mai magyar szerzőktől is rendeltünk műveket. Elsőként 2000-ben Orbán Györgyöt kértük fel erre, aki nekünk dedikálta Stabat Mater című művét, és a darab annyira sikeres, hogy azóta több együttes is műsorára tűzte. Említhetném Gyöngyösi Levente monumentális Lukács-passióját is, és a legfrissebb ilyen darab szintén Orbán Györgyhöz kötődik, tavaly szeptemberben tartottuk hegedűversenyének az ősbemutatóját – mondja Szefcsik.
A zenekar természetesen jól ismert szerzők műveit is játssza, de ilyenkor is törekszik a ritkán hallható alkotások népszerűsítésére. Haydn műveit szívesen párosítják testvére, Michael Haydn darabjaival, akinek alkotásaiból a legnagyobb repertoárt ők tudhatják magukénak. Georg Lickl, a Pécshez kötődő zeneszerző életművéből is az Erdődy Kamarazenekar rendelkezik a legkiterjedtebb repertoárral, így több, nemzetközi érdeklődésre is számot tartó műsort is tudnak ajánlani az EKF-programhoz.
A jubileum kapcsán az együttes új, hiánypótló projektbe kezdett: ma esti koncertjükön mutatják be Collectio Erdődy elnevezésű kottasorozatuk első darabját, Druschetzky Ungharia című kompozícióját.
Szavaztak az olvasók: ez Magyar Péter legbotrányosabb kijelentése