A büdzsé átlagosan tíz százalékkal csökkenti az ellátás különböző formáinak normatíváit. Ez önmagában nem tűnik életveszélyesnek, a baj azonban az, hogy évek óta csökken a terület támogatása. Öt év alatt összesen negyven százalékkal értéktelenedett a normatíva összege, ami mára a működésképtelenség határára sodorta az intézményeket. A kormány az adományozókat is bünteti: két éve áfát kell fizetni a természetbeni adományok után, januártól azonban már a pénzbeli adományt nyújtó cégeket is „büntetik”. Ha egy vállalkozó eddig pénzt adott, a szeretetszolgálatoknak fizetett összeg csökkentette az adóalapját. Egy januártól hatályos törvény azonban eltörli ezt a kedvezményt is, így a vállalatoknak nem éri majd meg adományt adni.
Vecsei Miklós, a Máltai Szeretetszolgálat alelnöke lapunknak leszögezte: a szociális hálón évek óta hatalmasak a lyukak, de a jövő évi büdzsé ágazatot érintő megszorításai olyan embertelenek, hogy az egész ellátórendszert bedönthetik. A szakember szerint a szociális tárca mindent megtett a támogatások szinten tartásáért, de alulmaradt a pénzügyminisztériumi diktátumokkal szemben. A Máltai Szeretetszolgálat ezért önálló javaslatot dolgozott ki a normatívák szinten tartása érdekében. Azt javasolják a kormánynak, hogy emelje fel az alapvető élelmiszerek 18 százalékos áfáját, és ebből kompenzálja az ágazatot. Vecsei szerint egy átlagembernek havonta 170 forint megtakarítást jelent az alacsonyabb áfakulcs, a bajbajutottaknak viszont az életet. Ha az alacsonyabb kulcsot eltörölnék, egyetlen normatívát sem kellene csökkenteni, az átlaglakosság pedig nem érezné meg a változást, hiszen a kedvezményes kulccsal adózó élelmiszerek többsége olyan étel, amit csak a jómódúak tudnak megvásárolni. A szociális tárca már korábban támogatásáról biztosította a javaslatot, a kormány azonban az elmúlt két hétben nem nyújtott be ilyen irányú módosító indítványt a jövő évi költségvetéshez.
Az egykori hajléktalanügyi megbízott szerint már a természetbeni juttatások adókötelessé tétele miatt is drasztikusan csökkent az adományozók száma. Ha egy bolt 150 ezer forint értékű élelmiszert adományoz a hajléktalanoknak, nemhogy nem dicsérik meg érte, de áfa címén majdnem 30 ezer forintot fizetettnek vele, vagyis megadóztatják azért, mert segített a rászorulókon. Megdöbbentő az is, hogy az elesetteket segítő szolgálatoknak cégautóadót is kell fizetniük minden olyan gépjármű után, amellyel az utcákat járják, hogy meleg ételt, italt adjanak a fedél nélkül élőknek, vagy éppen megmentsék őket a fagyhaláltól. A pénzbeli adományok számának csökkenése és az állami támogatások újabb mérséklése az eddig bevezetett megszorításokkal együtt beláthatatlan következményekkel járhat.
– Nem egyszerűen rossz, hanem ijesztő ez a típusú kormányzati gondolkodásmód, amely megnehezíti, hogy adományokat kapjanak a segélyszervezetek. Mi az utolsó pillanatig bízunk abban, hogy a kormány belátja a helyzet tarthatatlanságát, és elfogadja az áfára vonatkozó javaslatunkat – tette hozzá Vecsei Miklós.
Holnap jön az igazi tél!