Az író, korunk vándordiákja

A Magyar Prózaíró Műhelyhez tartozó fiatalabb és középkorú írók különös küllemű kötetet adtak ki. Fedőlapját egy közönséges, szinte minden, nem igazán jómódú háztartásban megtalálható, úgynevezett kotyogós kávéfőző képe díszíti, a Mobil kávéház jelképeként.

2009. 12. 26. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A cím és a kép arra utal, „hogy a kötetben megjelenő tizennyolc író a Magyar Prózaíró Műhely Egyesület tagja, s egyesületi tagként mindig más és más kávéházakban rendezték felolvasóestjüket”. A kotyogós ugyanúgy mobilizálható, mozgatható, mint a magyar író, „korunk ördöngös vándordiákja”, aki legszívesebben a saját olcsó, de otthonos kis kávéfőzőjéből issza a „fekete levest”, de ha kell, máshol is elkölti a nedűt. Művei megalkotásának helyszínében sem válogat. A válogatók viszont igen, hiszen egyetlen gyenge munka sincs a Mobil kávéház vendégei között. A legfigyelemreméltóbb,
-meghökkentőbb írások egyikét a Magyar Prózaíró Műhely egyetlen nőtagja, Kiss Judit Ágnes tette le az asztalra. A puszta valóság talajáról dobbant a novella főhősnője, s landol az abszurditásban. Komfortos, már-már unalmas kis újságíróéletébe költözik egy szörny, aki lassan, de biztosan szívja el életerejét. A misztikus rémtől misztikus és köznapi eszközökkel, egy különös arab varázsló segítségével szabadul meg. Hasonlóan erőteljes felütéssel, a valóságból a képzeletbe szökéssel indít Gáspár Ferenc A magyar szörny című novellája is, ebben a lepusztult főváros szenzációéhes lakossága szembesül egy igazi horrorból szabadult rémalakkal. Akár Mózes mögött a tenger címmel, ószövetségi, biblikus utalásra építi elbeszélését Bíró Gergely. A novella hőse egy katolikus iskolában tanító ifjú tanár, aki lehetne Mózes, diákjainak vezetője. Sorsa mégis inkább Sziszifuszé, ki naponta próbálja megvívni reménytelen küzdelmét, a való világgal. Bánosi György lovagregényes allúziók, Batári Gábor sűrített, létfilozófia-víziók szárnyán vezérel bennünket a múlt, a jövő és a képzelet szárnyain – vissza – a mai világ sűrűjébe.
Cselenyák Imre rezignáltan indító falusi történetének hősei az illúziók (Stradivari) és a szomorúan szeretetre méltó kis élethazugságok sajkáján futnak zátonyra a könyörtelen valósággal ütközvén. Szappanos Gábor Krúdy hősét kelti új életre a Szindbád, a holdolajos képű temetői hajós című elbeszélésében. Merényi Krisztián hátborzongatóan valóságos pederasztatörténete jelzi, hogy a mai magyar valóság a legborzalmasabb amerikai thrillereket is túlszárnyalja az ifjúság ellen elkövetett mindennapi bűntettek területén is. Csak remélni tudjuk, hogy a mai magyar élet eme vándordiákjai közül minél többen érnek révbe, s találják meg magukat a hivatalos irodalomban is.
(Mobil kávéház. Antológia, novellák, Coldwell Könyvek, Magyar Prózaíró Műhely Egyesület, 2009.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.