Fidesz: Törvénysértő a reform

Bár látszólag elfogadta hétfőn a parlament a közoktatási reformot, Magyar Bálint sikeres lobbijának hatására a végszavazás előtt szinte az összes lényeges változtatás kikerült a jogszabályból, így az ígéretekkel ellentétben nem lesz kötelező a felvételizők számára az emelt szintű érettségi, ahogy az agresszív szülőt sem lehet kitiltani az iskolából. A reform egyetlen lényeges módosítást szavazott meg, az viszont a Fidesz szerint alkotmánysértő.

2009. 12. 25. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egyetlen lényeges változtatásra zsugorodott a hétfő este az MSZP–SZDSZ többség által elfogadott közoktatási reform, miután Magyar Bálint egykori szabad demokrata szakminiszter lobbijának köszönhetően a végszavazás előtt szinte valamennyi lényeges változtatás kikerült a törvényből. A szóban forgó módosítás azonban a Fidesz szerint alkotmánysértő. Lényege, hogy a jövőben csak abból lehet iskolaigazgató, akinek vezetési programját a tantestület legalább negyven százaléka támogatja. A hivatalos indoklás szerint az MSZP ezzel a politikai alapon való kinevezéseket akarja elkerülni, a jelenlegi szabályozás szerint ugyanis a kinevezésekről döntő fenntartó nem köteles figyelembe venni a dolgozók véleményét. A Fidesz szerint a passzus azért alkotmányellenes, mert egy egyszerű többséget igénylő jogszabállyal korlátozza a fenntartók kétharmados törvényben garantált jogát. Pósán László, a Fidesz oktatáspolitikusa lapunknak leszögezte: szocialista oktatáspolitikusok elismerték, hogy a törvénymódosítás Medgyes Tamás esztergomi fideszes polgármester ellen irányul, aki korábban olyan igazgatót nevezett ki a Szent István Gimnázium élére, akit a tanárok többsége nem támogatott. Az ügyre egy tragédia kapcsán terelődött a figyelem: az iskola egyik diákja néhány hónappal ezelőtt öngyilkos lett, a vonat elé vetette magát. Egyes politikusok felvetették a tanárok, az igazgatók, ezen keresztül pedig a polgármester felelősségét.
Pósán kijelentette: a polgármester pártállásától függetlenül rendszeresen előfordul az országban, hogy a fenntartó nem a tantestület által támogatott szakembert nevezi ki egy iskola élére, hiszen a fenntartó érdeke nem mindig azonos a tanárok aktuális érdekeivel. Ilyen ok lehet például a takarékosság vagy az iskola szerkezeti átalakítása. A politikus szerint példátlan, hogy egyesek politikai ügyet kreáljanak egy gyerek tragédiájából. Hozzátette: az egyetlen jó lépés az lenne, ha a szocialisták viszszavonnák a jogszabályt, hiszen annak lényegi elemei már a törvény elfogadása előtt elbuktak, megmaradt passzusát pedig bármelyik fenntartó megtámadhatja az Alkotmánybíróságon.
A parlamenti többség megszavazta Arató Gergely módosító indítványát is, amely a szocialisták eredeti javaslatával ellentétben mégsem teszi kötelezővé az egyetemi képzésre felvételizők számára az emelt szintű érettségit. Az oktatási tárca államtitkárának indítványa a jelenlegi helyzetet legalizálja, vagyis azt, hogy az egyetemek maguk döntsenek arról, az adott szakra felvételizőktől kérnek-e emelt szintű vizsgát. Pósán szerint a módosítással tovább folytatódik a minőségromlás, hiszen amíg az intézmények a hallgatók száma alapján kapják az állami támogatást, az áll érdekükben, hogy minél több gyereket vegyenek fel. A fideszes Sió László úgy látja, szükség van az emelt szintű vizsga kötelezővé tételére, s ezt törvényben kell szabályozni, mert csak így biztosítható, hogy a vizsgára való felkészülés lehetősége is adott legyen a középiskolákban. A felvételi pontszámítás megváltoztatása önmagában erre nem ad garanciát. Hozzátette: a Fidesz emelt szintű vizsga kötelezővé tételére irányuló, a parlament előtt fekvő javaslata továbbra is tárgyalható. Ha a szocialisták komolyan gondolták, hogy ezen a területen lépni kell, akkor napirendre kell venni azt.
Már a múlt héten kikerült a reformból a szülők által elkövetett iskolai erőszak megfékezésére irányuló jogszabályrész. A salátatörvényt benyújtó szocialisták azt szerették volna, hogy az iskolák saját intézményi szabályzatukban meghatározhassák a biztonságos működést garantáló előírásokat, és annak betartására kötelezzék a szülőket. Az iskola „viselkedési kódexét” megszegő felnőttekkel szemben szabálysértési eljárást lehetett volna kezdeményezni, amelynek révén akár 150 ezer forint pénzbírsággal is sújtható lett volna a botrányt okozó, tanárt megalázó szülő. A szocialista oktatáspolitikusok által benyújtott reformok nagy részét információink szerint a Hiller István oktatási miniszterhez és Magyar Bálinthoz köthető körök fúrták meg. Utóbbi megjelent a salátatörvény bizottsági tárgyalásán, ahol hosszú szónoklatot intézett a bizottság tagjaihoz arról, hogy az emelt szintű vizsga kötelezővé tétele szembemegy a reformokkal, és nem javít a színvonalon.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.