Gúnyt űz a kormány a fogyatékosokból

Cinikus látszatsegítség a fogyatékosoknak, csökkenő esélyegyenlőségi támogatás, egymilliárd forintos elvonás a felsőoktatástól, pluszpénz a cigányzenészeknek – ezek a legfontosabb változások a jövő évi költségvetésben.

2009. 12. 04. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Újabb 1,1 milliárd forintot vett el az egyetemektől és a főiskoláktól a szociálliberális többség. Szabó Gábor, a rektori konferencia elnöke lapunknak korábban úgy nyilatkozott: az idei évben zárolt négymilliárd forintos vagyon jövő évi költségvetésbe építése mellett újabb megszorításokat nem bírnak el, hiszen egyes felsőoktatási intézmények most is csúsznak szerződésben vállalt fizetési kötelezettségeik teljesítésével, és a megszorítások miatt beruházásaik leállítására kényszerülhetnek. Az egyetemektől elvont pénz nagyobb részét – hatszázmilliót – a hátrányos helyzetű diákok tanulását segítő Útravaló ösztöndíjprogram megmentésére csoportosítják át, ám a főként cigány gyerekek felemelkedését ösztönző program támogatása így is huszonöt százalékkal csökken az ideihez képest. Újabb forrásokat von el a kormány az iskolák szakmai munkáját felügyelő és segítő pedagógiai szakszolgálatoktól, összesen 282 millió forintot. Csak látszatsegítség jár a Hátrányos helyzetű tanulók kollégiumi programjában részt vevő tanulóknak is: a Ház elfogadta azt a szocialista módosító indítványt, amely előírja, hogy az érintett diákok után teljes képzésük idejére emelt szintű támogatást kell folyósítani. A cél nemes, csakhogy az új feladathoz nem rendelnek pluszforrást.
A legarcátlanabb annak a módosító indítványnak az elfogadása volt, amely látszólag pénzt ad a létükért küzdő fogyatékos szervezeteknek: az Autisták Országos Szövetségének például tízmilliót, a Siketek és Nagyothallók Országos Szövetségének ötmilliót, a Magyar Vakok és Gyengénlátók Szövetségének pedig 32,5 milliót, miközben 27,5 millió forinttal növelik a fogyatékosok esélyegyenlőségi programjaira elkülönített keretet is. Igen ám, de a plusztámogatásokhoz szükséges 85 millió forintot a fogyatékosok országos és regionális szervezeteinek támogatásából vonja el a kormány.
Az újabb elvonással maga a képzés léte kerülhet veszélybe a Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Intézetnél, az NSZFI működésére ugyanis így alig harmadannyi jut, mint az idén. A hátrányos helyzetű emberek felzárkóztatását és jogainak érvényesítését segítő egyenlő bánásmód és esélyegyenlőségi feladatok támogatása negyven százalékkal lesz kevesebb az ideinél, ahogy a kábítószer-fogyasztás megelőzésére is kevesebb jut majd. A szocialista többség elfogadta Teleki László MSZP-s képviselőnek azt a módosító indítványát is, amely további 135 millió forinttal, az idei összegnek csupán a felére csökkenti a főként a roma gyerekek oktatását, felemelkedését segítő esélyegyenlőségi oktatási programok támogatási keretét, amelyek ezzel gyakorlatilag ellehetetlenülnek. A gyermekek oktatására szánt pénzt cigányzenekarok, illetve a Rádió C állami forrásból történő finanszírozására fordítják. A 100 tagú Cigányzenekar, a Rajkó Művészeti Együttes és a Rádió C egyaránt 35 millió forinttal gazdagodik, és 30 milliót kap a hodászi roma tájház.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.