Banki etikai kódexről, krízisprogramról és szegények bankjáról beszélnek a politikusok, és arról, hogy a kormány nem hagyja magára a bajbajutottakat. A valóságban azonban egyre több fizetésképtelen családdal számolnak le könyörtelenül a hitelezők. A legijesztőbb, hogy most már nem- csak a sokat szidott, szigorúan üzleti alapon működő bankok teszik utcára a fizetésképtelen embereket, hanem a szociális védőháló megerősítéséért helyi szinten felelős önkormányzatok is. A polgármester igyekszik megoldást találni, de az asszony több százezer forintos adósságát az önkormányzatnak nincs módja átvállalni.
Képtelen fizetni a lakbért
Tatabányán a nyolcéves unokáját egyedül nevelő rokkantnyugdíjas asszony bérleti szerződését mondta fel az önkormányzat, mert a nő képtelen volt fizetni a lakbért. Görcsi Mária és unokája megrázó történetére a Mozgalom a Magyar Vállalkozásokért hívta fel lapunk figyelmét. Segélykérő levelükben azt írták: a nagymama születése óta neveli a kitűnő tanuló Rékát. A nyolcéves kislányról a szülők lemondtak, a nagymama a gyámja. Az asszony súlyos beteg, többször műtötték gyomorpanaszokkal, rokkant, dolgozni nem tud. Mária nemrég meghallgatást kért Bencsik János polgármestertől is, aki elismerően beszélt arról, hogy az asszony milyen példásan neveli a kislányt, és biztatta őket problémájuk megoldásával kapcsolatban. Az aszszony már épp megnyugodott volna, amikor kiderült, az önkormányzat bírósági úton akar érvényt szerezni kilakoltatásuknak.
A Komárom-Esztergom megyei város egy másfél szobás önkormányzati lakásában tengődik az 58 éves Görcsi Mária és unokája, Réka. Havi negyvenezer forintból kellene megélniük, ám ez egyre kevésbé sikerül. Az asszony hónapok óta nem tudja fizetni a lakbért és a rezsit.
– Higgye el, mindent megpróbálok. Két napja nem eszem. Az éhségtől remeg kezem-lábam, de csak a hét végén főzhetek. Réka hétköznap eszik meleg ételt az iskolában, szombat-vasárnap van itthon, addigra kell összekuporgatnom a pénzt. Hónapok óta rántott levesen és vajas kenyéren élek – mondja a kimerült asszony. – Huszonhétezer forint a rokkantnyugdíjam, tizenháromezer a családi pótlék, és 2700 forint gyerektartást fizet a gyerek anyja. Ha kifizetném a lakbért, a fűtést, meg a villanyt, nem maradna semmi. Az vesse rám az első követ, aki a számlákat fizetné be, és nem a kislánynak venne ennivalót, cipőt, ruhát. Arra a kérdésre, hogy nem tudna-e munkát vállalni, az asszony fotósunknak megmutatta a műtéti hegeket, amelyek gyakorlatilag az egész felsőtestét kettémetszik. – Tizennégy műtétem volt, mozogni is alig tudok, nemhogy nehéz fizikai munkát végezni. Ha valamit mégis el tudnék vállalni, ott a gyerek miatt nem alkalmaznak – teszi hozzá keserűen.
Mária azért tartja különösen felháborítónak a vele szemben indított eljárást, mert jövedelme akkor is ennyi volt, amikor kinevezték a kislány gyámjává. – A gyámügy és az önkormányzat tisztában volt azzal, hogy ebből a pénzből nem tudunk megélni, csak ha elegendő segítséget kapunk. Azt mondják, az a jó, ha a gyerek családban nő fel. Akkor most miért nem segítenek? – kérdi.
Mária elmondása szerint az önkormányzat egy 9 négyzetméteres szobát ajánlott fel nekik a másfél szobás lakás helyett. A helyiségben nincs konyha és zuhanyzó, csak egy vécé. Nem kért a lehetőségből. Nem vágyik sokra, csak egy szoba-konyhás lakásra, de az emberhez méltó életről nem akar lemondani a gyerek érdekében. Mint mondja, a saját élete már nem érdekli. A gyerek sorsába nem tud belenyugodni, ezért vállalja a nyilvánosságot és a hivatalokkal vívott élethalálharcot.
– A gyerek anyja, a lányom, súlyos skizofrén, közveszélyes, saját magát sem tudja ellátni, nemhogy a gyereket. A múltkor késsel ment neki egy embernek, ezért a láthatás megtiltását kértük a gyámügytől. Az apjáról nem tudok semmit, fél éve nem fizet gyerektartást, korábban ivott meg játékgépezett. Mindkét szülő lemondott a gyerekről. Ha engem az utcára tesznek, a gyámügy intézetbe viszi a kicsit. Nem hagyom, hogy a pénz miatt elszakítsák tőlem, akit a legjobban szeretek. Érte akár embert is ölök – jelenti ki az asszony.
Médiacirkusz
A gyámügynél nem nagyon örülnek a megkeresésünknek. Demeterné Nagy Magdolna, a tatabányai szociális és gyermekvédelmi hivatal vezetője szűkszavúan csak annyit mond: több ügye is folyamatban van az asszonynak, azokról nem nyilatkozhat. Annyit azért elárul, hogy egyik ügy sem a gyermek állami gondozásba vételéről szól, az csak akkor lesz aktuális, ha az asszonyt valóban kilakoltatják. Demeterné nem számolt be olyan intézkedésről, amellyel a gyámügyesek segítenék megakadályozni a család utcára tételét.
A polgármesteri hivatalban sem fogadják hívásunkat lelkesedve. Komlós Piroska, a hivatal lakásügyi irodájának vezetője elismeri, hogy felmondták a család bérleti szerződését. Hozzáteszi, a tényleges kilakoltatás még messze van, jelenleg él a kilakoltatási moratórium, és az ügyben indított bírósági eljárás sokáig elhúzódhat. (A kilakoltatáshoz jogerős bírósági végzés kell). Az irodavezető szerint Görcsiéknek az sem jelentene megoldást, ha egy szoba-konyhás lakást kapnának, mert nem lenne sokkal kevesebb a rezsije, mint a jelenleginek, így az asszony azt sem tudná fizetni. A felajánlott szobák egy része valóban 9 négyzetméteres, de van 14 négyzetméteres is, és némelyikhez saját fürdőszoba is tartozik. Konyha nincs bennük, de a zuhanyzóban ki lehet alakítani erre alkalmas helyet, a fenntartási költségek pedig jóval kevesebbre rúgnának. Komlós Piroska megjegyzi: nem érti, Görcsi Mária miért csinálja ezt a nagy médiacirkuszt, attól még nem lesz több pénze, amiből a számlákat és a lakbért rendezni tudná. Szerinte az asszony eljárása nem etikus, hiszen ők minden támogatást – gyermekvédelmi kedvezmény, illetve gyermekvédelmi támogatás – megadtak neki, ennek ellenére most őket támadja. Komlós szerint az asszonynak inkább azon kellene gondolkodnia, hogyan tudná a jövedelmét kiegészíteni egy kis munkával, elvégre csak 50 százalékos rokkant.
Nem engednek a hátralékból,
de azért segítenek
Úgy tűnik, mégsem volt hiábavaló a „médiacirkusz”. Lapunk megkeresése után Bencsik János fideszes polgármester ugyanis részletes tájékoztatást kért az ügyben eljáróktól, amelynek következtében kedvezőbb lehetőséget kínálnak az asszonynak.
– Az a döntés született, hogy egy 18 négyzetméteres, főzési lehetőséggel ellátott, zuhanyzós szobabérletet kínálunk fel a nagymamának és az unokának – jelentette ki lapunknak az egyeztetés után a polgármester. A politikus megjegyezte: idén összesen 70 ezer forint rendkívüli szociális segélyben részesítették az asszonyt, ám így sem tudott fizetni. Ennek az az oka, hogy nagyon kevés az asszony jövedelme, és a gyerektartást sem kapja meg az apától. Bencsik leszögezte: Görcsi Mária több százezer forint hátralékot halmozott fel, amit az önkormányzatnak nem áll módjában elengedni, az adósságot az asszonynak törlesztenie kell. Többek között a fizetési kötelezettségek miatt nem tudnak neki magasabb komfortfokozatú lakást felajánlani. Az, hogy később tud-e fizetni, nagyrészt attól függ, hogy a bíróság mikor kényszeríti ki az apától az elmaradt gyerektartást, illetve attól, hogy vannak-e olyan hozzátartozók, akik segíteni tudnak. Bencsik szerint a gyermek anyjától ez nem igazán várható, úgy tűnik, ő csak a gyermek után járó támogatások reményében szeretné visszakapni a gyerek felügyeleti jogát, ráadásul rendszeres időközönként pszichiátriai kezelés alatt áll. Ha a nagymama nem fogadja el a 18 négyzetméteres szobabérletet, a jogerős bírósági ítéletig a lakásban maradhat. Utána még mindig dönthet úgy, hogy a kétségkívül apró, de menedéket adó hajlékot választja az utca helyett.
Ez történt az ország karácsonyfájának utcájában - galéria